Žáci po škole

Žáci po škole
Pokud nechá učitel žáky po škole, porušuje tím nějaké předpisy? Musí toto předem oznámit rodičům? V takovém případě ztrácí tento „trest“ smysl
.
Související předpisy:
* zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění p. p.
ODPOVĚĎ:
Z vašeho dotazu není zřejmé, jestli se jedná o povinnou školní docházku, anebo o docházku na střední školu. Vzhledem k opatření, které máte zájem použít, tedy „poškolu“ budu předpokládat, že je pravděpodobnější, že jde o povinnou školní docházku. Necháte-li žáka po škole, pak tím nic neporušujete, ale když on vaší žádostí nevyhoví, tak také nic neporušuje. Počet hodin, které má žák ve škole strávit, je dán vzdělávacím programem a jestliže z nejrůznějších důvodů chcete tento počet navýšit, pak to logicky odvisí od souhlasu zákonného zástupce (rodičů), protože už se nejedná o čas školní (státní = povinný), ale o čas, který náleží jim. Opatření nemusí být neefektivní jen proto, že nebude následovat ihned ten den, kdy žák nepracoval v hodině, můžete mít pro „poškolu“ vyhrazený pevný den v týdnu, zajímavé bývá například páteční odpoledne. Žákovi pak do žákovské knížky napíšete, kdy se dostaví a jak dlouho ve škole bude. S rodiči žáků je užitečné tento způsob projednat na třídních schůzkách a sdělit jim, k čemu je dobrý a proč ho chcete používat. Do žákova volného času zasáhnete tímto opatřením, ať už následuje bezprostředně po neplnění úkolů nebo v nějakém časovém odstupu. Neplnil jsi povinnosti v době, která pro ně byla vyhrazená, budeš je plnit v době, kdy jsi chtěl jezdit na kole. Souhlas rodičů a jejich spolupráce s vámi je navíc v těchto případech důležitá. Jakmile žák zjistí, že vy i rodiče jste zajedno, pak nemá příliš mnoho možností manévrovat a opatření je efektivní.