Autorský zákon

Vydáno:
Autorský zákon
Pracovnice naší školy v rámci projektu EU na dohodu budou vytvářet metodické příručky (zraková cvičení, logopedie s využitím interaktivní tabule a tak dále). Nejsme si jisté, jaká pravidla platí u citací literatury, básniček, písniček, říkadel. Stačí pouze uvést autora obdobně jako u diplomové práce, nebo jsou při výtisku cca 500 ks jiné povinnosti?
Související předpisy:
§ 2, 3, 30, 31 zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským, ve znění p. p. bibliografické citace dokumentu podle ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2
ODPOVĚĎ:
V tomto případě jde o aplikaci ustanovení předpisů zabývajících se autorskoprávní ochranou, to jest především zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon) a případně obecných ustanovení občanského zákoníku.
Z uvedených právních předpisů jsou zásadní především ustanovení o autorském díle (§ 2 a 3 autorského zákona) a o způsobu užití autorského díla (§ 30 a 31 autorského zákona). Z těchto ustanovení mimo jiné vyplývá, že užití autorských děl jiných autorů za účelem uvedeným v dotaze podléhá režimu takzvané volného užití, protože jeho účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu (§ 30 odst. 1 autorského zákona). To znamená, že k použití úryvků z jednotlivých autorských děl jiných autorů nevyžaduje zákon souhlas autorů těchto děl. K tomu je však nezbytné dodržet ustanovení § 31 autorského zákona, podle kterého platí: „Do práva autorského nezasahuje ten, kdo:
a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,
c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu; vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.“
Pro použití autorských děl k uvedenému účelu je tedy nezbytné dodržet dva předpoklady:
* řádně citovat podle výše uvedených zásad (a také v souladu s normou pro citace, jak ji stanoví ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2),
* použít autorská díla jiných autorů jen způsobem, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu.