Aktuality - strana 295

14denní konferenční roadshow společnosti Microsoft představila nové technologie a přístupy ve vzdělávání. Akce se uskutečnila v rámci celosvětové iniciativy Microsoft EDU Days. Jednotlivé konference proběhly v osmi městech České republiky, 11 významných řečníků využilo 24 sálů a během 56 hodin předalo informace více než tisíci účastníkům.
Vydáno: 29. 10. 2015
Doplňkové informace k organizaci přijímacího řízení ze Sbírky právních předpisů - říjen 2015
Vydáno: 23. 10. 2015
MŠMT v souladu s Koncepcí podpory rozvoje nadání a péče o nadané na období let 2014 – 2020 vyhlašuje dotačního programu, kterým budou finančně podpořeni organizátoři mimoškolních vzdělávacích aktivit pro nadané žáky základních a středních škol ve věkové kategorii 13 - 19 let. 
Vydáno: 23. 10. 2015
Konference „Kvalita nebo kvantita? Proč zjišťovat postoje žáků“ se koná 25. listopadu v Green pointu. Cílem konference je: představit inovativní metodiku určenou ke zjišťování postojů žáků ve výuce globálních témat a...
Vydáno: 21. 10. 2015
Seminář zaměřený na inspirativní metody přípravy žáků na návštěvu divadelního představení a jeho následné ho reflexe. Účastníci se seznámí s technikami, které podporují zájem žáků o divadelní umění a přispívají k rozvoji aktivního diváctví.
Vydáno: 21. 10. 2015
Dokážete čelit rostoucím hrozbám kybernetických útoků? Dokážete ochránit sami sebe a své děti? Pokračování celorepublikového projektu „Kraje pro bezpečný internet“ (KPBI) vás připraví na aktuální nebezpečí a ti šťastní mohou navíc vyhrát zajímavé ceny.
Vydáno: 21. 10. 2015
Školní rok 2014/2015 byl prvním rokem, kdy střední školy s obory vzdělání poskytující střední vzdělání s výučním listem (obory kategorie H, E) povinně realizovaly závěrečnou zkoušku podle jednotného zadání. Přestože ověřování tohoto způsobu zadávání závěrečné zkoušky je v pilotním režimu prováděno již deset let, situace povinné realizace jednotného zadání byla pro školy nová. S cílem poskytnout relevantní informace o realizaci závěrečné zkoušky podle jednotného zadání provedla Česká školní inspekce ve dnech 20. května 2015 – 30. června 2015 monitoring a kontrolu její organizace a průběhu.
Vydáno: 21. 10. 2015
V minulých letech po zavedení nové maturitní zkoušky prováděla Česká školní inspekce kontrolu a monitoring jejího průběhu. V letošním roce na základě předchozích zkušeností a také informací Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání provedla Česká školní inspekce v jarním zkušebním období od 2. května do 10. června 2015 a v podzimním zkušebním období od 1. září do 21. září 2015 u maturitní zkoušky inspekční činnost v režimu kontroly dodržování právních předpisů. Předmětem inspekční činnosti byla kontrola dodržování vybraných ustanovení školského zákona a souvisejících a prováděcích právních předpisů, které se vztahují k poskytování vzdělávání. Dále byla inspekční činnost zaměřena na podmínky a průběh maturitní zkoušky, zejména na povinnosti ředitele školy při zajištění maturitní zkoušky, na kontrolu personálního zajištění průběhu maturitní zkoušky a na dodržování dalších podmínek ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou.
Vydáno: 21. 10. 2015
ČŠI reagovala na výsledky šetření TALIS 2013 a připravila ucelený program vzdělávání pro ředitele základních škol a jejich zástupce v tematikách pedagogického leadershipu. Vzdělávací program, zaměřený na otázky rozvoje sebe sama a druhých, na mentorské dovednosti vedoucích pracovníků, na vedení a řízení změny a na příklady dobré praxe, byl koncipován jako pilotní ověření jeho obsahu i organizace. Na základě podrobné evaluace tohoto pilotního ověření vznikla publikace, která popisuje průběh a zkušenosti s realizací programu a obsahuje také některé náměty pro další realizátory.
Vydáno: 21. 10. 2015
Seminář pro učitele, volnočasové pedagogy a studenty pedagogických oborů VŠ Seminář proběhne formou prezenčního setkání, během kterého účastníci získají kromě nových znalostí o migraci: dovednosti, jak používat interaktivní metody ve...
Vydáno: 21. 10. 2015
Cílem semináře je připravit účastníky na práci s předsudky v české škole. V průběhu semináře se seznámí s různými možnostmi práce s předsudky a budou jim představeny různé metody, aktivity a techniky. Účastníci budou mít možnost sdílet a reflektovat vlastní zkušenost s utvářením identity a kulturního zázemí. Seznámí se s vědomou prací s předsudky ve výuce a při rozvoji klimatu školy. Osvojí si základní principy inkluzivního vzdělání.
Vydáno: 21. 10. 2015
4. 11. 2015 – Dítě s autismem ve třídě Seminář se zaměřuje na opatření spojená se vzděláváním žáků s autismem v běžných školách. Věnuje se konkrétním krokům, které mohou vést...
Vydáno: 20. 10. 2015
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy obratem zareagovalo na rozhodnutí vlády navýšit rozpočet ministerstva školství o 398 milionů korun na platy pracovníků škol. Prostřednictvím nového rozvojového programu tak dostanou vyšší platy pedagogové i nepedagogičtí pracovníci již od listopadu tohoto roku.
Vydáno: 19. 10. 2015
Česká školní inspekce jako státní úřad pro hodnocení a kontrolu kvality a efektivity ve vzdělávání pracuje s různými metodami a nástroji, díky kterým může poskytovat objektivní zpětnou vazbu jak školám, tak státu. Při vývoji no­vých podpůrných systémů v rámci projektu Národní systém inspekčního hod­nocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES) pamatovala Česká školní inspekce také na rodiče, pro něž připravila informační web sloužící k jednodu­chému vyhledávání důležitých a užitečných informací o školách. Pro domácí pří­pravu žáků je pak zdarma k dispozici testovací aplikace s databankou testů pro různé ročníky i předměty na základních i středních školách.
Vydáno: 14. 10. 2015
Dostává se k Vám první číslo informačního bulletinu. Plánujeme ho vydávat v pravidelných intervalech a seznamovat Vás tak s kroky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Prvním tématem je společné vzdělávání. Podpora společného vzdělávání dětí, žáků a studentů v běžné škole, v hlavním vzdělávacím proudu, všude tam, kde je to v jejich zájmu, je dlouhodobě jednou z priorit Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Vydáno: 13. 10. 2015
Největší akce pro učitele v historii Microsoftu je tady - nepropásněte blížící se Microsoft EDU Days! Přijďte získat nové zkušenosti, nasát zkušenosti dalších českých učitelů  či trendy v oblasti vzdělávání....
Vydáno: 07. 10. 2015
Nabízíme několik programů ke vzdělávání pedagogických sboroven v oblasti rizikového chování v rámci volného cyklu Krok za krokem. Na program lze žádat v Grantovém programu hlavního mesta Prahy pro oblast primární prevence ve školách a školských zařízeních.
Vydáno: 06. 10. 2015
Téma dětských práv chce MPSV školákům přiblížit prostřednictvím připravené vzorové hodiny občanské výchovy. V rámci informační kampaně Právo na dětství ji připravilo ve spolupráci s MŠMT, spolkem Vteřina poté a Asociací učitelů občanské výchovy a společenských věd. Rádi by společně do projektu zapojili co největší počet škol.
Vydáno: 06. 10. 2015
Účelem publikace je nabídnout pohled na počítačovou a informační gramotnost českých žáků v mezinárodním srovnání. Zjištění jsou obohacena o analýzu kontextuálních informací, které se týkají zkušeností žáků a učitelů s používáním informačních a komunikačních technologií ve škole i mimo ni. Zjištění v České republice jsou srovnávána s výsledky v některých dalších státech, které jsou geograficky a kulturně ČR nejbližší. Jedná se o Slovensko, Polsko, Německo, Slovinsko a Chorvatsko.
Vydáno: 06. 10. 2015