Aktuality - strana 274

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy  vyhlašuje Rozvojový program na podporu školních psychologů a školních speciálních pedagogů ve školách na období leden –  srpen 2017. Dokument myšlenkově vychází z Rozvojového programu na podporu školních psychologů a školních speciálních pedagogů ve školách a metodiků – specialistů ve školských poradenských zařízeních na období září  – prosinec 2016 (viz Titulní stránka ⁄ Vzdělávání ⁄ Spec.vzděl., prevence, inst. vých. ⁄ Speciální vzdělávání ⁄ Dotační a rozvojové programy/Dotační a rozvojové programy – základní přehled a kontakty).
Vydáno: 09. 12. 2016
MŠMT a Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) vydaly sadu informačních a podpůrných materiálů k jednotným přijímacím zkouškám na střední školy. Jsou určeny pro ředitele středních i základních škol a samotné uchazeče o studium v oborech s maturitní zkouškou.
Vydáno: 08. 12. 2016
Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila rozpočet na příští rok. Jedná se o první krok k restartu českého školství. Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová získala pro příští rok o 13,6 mld. korun navíc proti roku 2016 . Jedná se o historické navýšení kapitoly. Polepší si především učitelé, rozpočet však pamatuje rovněž na podporu sportování nebo výstavbu mateřských a základních škol. 
Vydáno: 08. 12. 2016
Poslanci dnes ve sněmovně projednali kariérní řád učitelů a novelu zákona o pedagogických pracovnících poslali do druhého čtení.
Vydáno: 07. 12. 2016
Výsledky mezinárodního šetření PISA 2015, které zjišťuje úrovně přírodovědné, čtenářské a matematické gramotnosti patnáctiletých žáků, dnes na tiskové konferenci představil náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech a ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Vydáno: 07. 12. 2016
V období od konce března do poloviny dubna 2015 byl realizován další cyklus zjišťování úrovně přírodovědné, čtenářské a matematické gramotnosti patnáctiletých žáků v rámci mezinárodního projektu PISA, který je jednou z aktivit Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Šetření je navrženo tak, aby v jednotlivých zemích poskytovalo tvůrcům školské politiky důležité informace o fungování jejich vzdělávacích systémů a o vývojových trendech a aby také umožnilo mezinárodní srovnávání. 
Vydáno: 07. 12. 2016
V rámci letošní Hodiny kódu pořádají 8. prosince Microsoft a Czechitas kódovací dílnu pro širokou veřejnost Nezisková organizace Code.org a společnost Microsoft spojily své síly, aby dětem a studentům na celém světě zprostředkovaly zkušenost s programováním v rámci již tradiční Hodiny kódu (Hour of code), která se letos uskuteční v týdnu od 5. do 11. prosince.  Hodinu kódu může zorganizovat kterákoliv škola či vzdělávací organizace, a to prostřednictvím internetových stránek www.hourofcode.com/cz. Programovat v prostředí oblíbené hry Minecraft je však možné také individuálně z domova. Díky online prostředí a návodným tutoriálům si může zkusit naprogramovat jednoduchou hru i úplný začátečník.  
Vydáno: 06. 12. 2016
Účastníky Mezinárodního fóra k profesnímu rozvoji pedagogických pracovníků, které počátkem prosince již podruhé uspořádal Národní institut pro další vzdělávání, pozdravila ministryně školství Kateřina Valachová. Ve svém vystoupení mimo jiné zdůraznila klíčovou roli profesního rozvoje v oblasti školství ve vazbě na nedávno schválený kariérní systém. Setkání pedagogů přineslo bezpochyby díky zajímavým příspěvkům odborníků k této problematice od nás i ze zahraničí (Polska, Maďarska, Slovenska, Francie, Velké Británie a Německa) řadu inspirativních poznatků a zahraničních zkušeností i námětů k zamyšlení. Uskutečnilo se právě v době, kdy v Poslanecké sněmovně probíhají schvalovací procesy novely zákona 563 Sb., o pedagogických pracovnících, který řeší legislativní nastavení a podobu kariérního systému učitelů v České republice. Jeho zavedení je pro MŠMT vedle financování regionálního školství a implementace společného vzdělávání do praxe škol jednou z hlavních priorit a výzev, neboť tento krok by měl mít velký potenciál vedoucí ke zvýšení kvality učitelské profese a regionálního školství jako celku.
Vydáno: 06. 12. 2016
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy při příležitosti zasedání Rady Evropské kosmické agentury na ministerské úrovni, které se konalo ve dnech 1. až 2. prosince 2016, navýšilo svůj příspěvek na programy ESA z oblasti výzkumu a vývoje až na 340 mil. Kč ročně.
Vydáno: 05. 12. 2016
Zvýšit uplatnění lidí na pracovním trhu v oblasti IT má za cíl Česká národní koalice pro digitální pracovní místa, kterou nově zřídilo MŠMT. Včera byla v Bruselu tato koalice přijata mezi dalších 12 národních koalic Evropy. Česká republika tak patří k zemím, které ke Strategii digitálního zdělávání a digitalizaci přistupují aktivně.
Vydáno: 05. 12. 2016
Ve čtvrtek 8. prosince se v rámci prvního Evropského týdne odborných dovedností - Objev svůj talent! sejde ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová se zástupci Národního ústavu pro vzdělávání, Domu zahraniční spolupráce a se zástupci středních odborných škol a učilišť. Evropský týden odborných dovedností vyhlásila Evropská komise jako součást Nové agendy dovedností pro Evropu. 
Vydáno: 05. 12. 2016
Nechceme žádnou „hru na školu“, očekáváme, že škola naši dceru Elišku spolu s námi co nejlépe připraví pro život. Na společné vzdělávání se díváme jako na investici do její budoucnosti,“ říká Kateřina Faltová, matka sedmileté Elišky, která se narodila s Downovým syndromem. Eliška bez větších problémů absolvovala běžnou mateřskou školku v místě bydliště. Asistenta měla až v předškolním roce, aby ji pomohl s intenzivnější přípravou na školu. Nyní chodí spolu se svými kamarády ze sousedství a ze školky do první třídy základní školy Dukelská v Českých Budějovicích. Eliška pracuje pod vedením paní učitelky spolu s ostatními dětmi. Je-li třeba, pomáhá jí asistentka pedagoga, která dohlíží zejména na kvalitu práce a na splnění úkolu. „ Věříme, že vyšší očekávání a nároky na děti v běžné škole připraví Elišku lépe na samostatný život. Bude mít lepší šanci na uplatnění. Bude se lépe orientovat ve společnosti. Bude lépe rozumět světu kolem sebe. Její život bude plnohodnotnější,“ dodává maminka Kateřina.
Vydáno: 05. 12. 2016
Česká školní inspekce v příloze zveřejňuje tematickou zprávu, která je souhrnným výstupem inspekční činnosti zaměřené na obsah, pojetí a kvalitu výuky občanského vzdělávání v základních a středních školách. 
Vydáno: 02. 12. 2016
Proběhlo slavnostní vyhlášení cen Eduína 2016 za inovace ve vzdělávání. Hlavní ocenění získal studentský spolek Výluka a Mapa společenských stereotypů. Za dlouhodobý a systematický přínos vzdělávání byl oceněn profesor Jan Sokol.
Vydáno: 02. 12. 2016
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje dotační Program na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin, multikulturní výchovy, občanského vzdělávání a dějin 20. století v roce 2017 .
Vydáno: 01. 12. 2016
Výběrová řízení na ředitele Domu zahraniční spolupráce (DZS) a Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) byla ukončena. Do čela DZS se postaví Dana Petrova, ve vedení CERMATu zůstává dosavadní ředitel Jiří Zíka.
Vydáno: 01. 12. 2016
Česká školní inspekce nabízí všem zájemcům o problematiku vzdělávání přehledy vybraných informací a zajímavostí ze zahraničních elektronických zdrojů. Zpracovávány jsou zejména vybrané informace z oblasti hodnocení kvality procesů ve vzdělávání (např. externí evaluace/autoevaluace), výsledků vzdělávání žáků (např. standardizované testování, vlastní hodnoticí nástroje školy či učitele apod.) nebo informace týkající se posuzování různých metod výuky. Důležitým zdrojem jsou webové stránky OECD, Stálé mezinárodní konference inspektorátů, zahraniční zpravodajské weby a internetové stránky nejrůznějších relevantních aktérů ve vzdělávání.
Vydáno: 01. 12. 2016
Nabízíme zápis a obrazový záznam z kulatého stolu SKAV a EDUin na téma Bezpečné prostředí ve škole a jak ho zajistit. Debata se konala 24. listopadu, účastnili se jí Libuše Slavíková, ředitelka ZŠ Zahradní v Chomutově, Martin Procházka, ředitel Pražského inspektorátu ČŠI, Lucie Hermánková, lektorka programu Minimalizace šikany, Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy v Praze, Soňa Tomková, metodička prevence na základní škole ve Vinoři. Moderoval Tomáš Feřtek z EDUin. Kromě přehledu hlavních témat a videa nabízíme i zvukový záznam debaty, který je ke stažení ZDE. Stanovisko SKAV si můžete stáhnout ZDE.
Vydáno: 01. 12. 2016
Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče, jménem Aliance pro otevřené vzdělávání a společnosti EDUin Vás chceme požádat o podporu při následujícím hlasování sněmovny o takzvaném autorském zákoně.
Vydáno: 01. 12. 2016
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydává dodatek č. 1 k Vyhlášení pokusného ověřování vědomostí a dovedností středoškolské matematiky podle katalogu požadavků pro výběrovou zkoušku z matematiky - Matematika+ od roku 2017 č. j. MSMT-33785/2015-1 ze dne 15. března 2016, ve znění dodatku č. j. MSMT-33785/2015-4 ze dne 30. listopadu 2016, kterým upravuje text Vyhlášení pokusného ověřování.
Vydáno: 01. 12. 2016