Eduína 2016: Do Auly Slávy vešel profesor Jan Sokol

Vydáno: 3 minuty čtení

Proběhlo slavnostní vyhlášení cen Eduína 2016 za inovace ve vzdělávání. Hlavní ocenění získal studentský spolek Výluka a Mapa společenských stereotypů. Za dlouhodobý a systematický přínos vzdělávání byl oceněn profesor Jan Sokol.

Večer 1. prosince proběhlo slavnostní vyhlášení čtvrtého ročníku ceny Eduína za inovativní přístupy a projekty ve vzdělávání. Během slavnostního vyhlášení v Mramorovém sále České spořitelny bylo předáno celkem sedm ocenění. Z devíti finalistů vybrala tři nejlepší odborná porota, tři své favority ocenila i veřejnost v online hlasování, během něhož bylo rozdáno 2666 hlasů. Za svůj celoživotní přínos pedagogice a vzdělávání byl oceněn profesor Jan Sokol. EDUin tuto soutěž pořádá za podpory Nadace Depositum Bonum České spořitelny. Mezi partnery soutěže letos patřili také Bakaláři software s.r.o nebo redakce Řízení školy nakladatelství Wolters Kluwer.

Výsledky ceny za inovace ve vzdělávání Eduína 2016

Cena veřejnosti:
1. místo: Výluka - Výluka, z. s. (http://www.vyluka.org/)
2. místo: Badatelna - Masarykova univerzita (https://www.youtube.com/user/ScienceMuni)
3. místo: Science slam MUNI - Masarykova univerzita (http://www.scienceslam.cz/)

Cena odborné poroty:
1. místo: Mapa společenských stereotypů - Centrum současného umění DOX (http://www.dox.cz/cs/skoly-a-skupiny/mapa-spolecenskych-stereotypu)
2. místo: Příběhy našich sousedů - Post Bellum, o.p.s. (http://www.pribehynasichsousedu.cz/)
3. místo: Pravidelná mezigenerační setkání „Povídej“ - Mezi námi, o.p.s. (http://www.mezi-nami.cz/)

Aula slávy - cena za dlouhodobý a systematický přínos vzdělávání: prof. Jan Sokol Prof. PhDr. Jan Sokol, Ph.D., CSc. - prošel pestrou škálou zaměstnání od zlatníka, přes programátora až k filozofovi a politikovi. Od 90. let je spojen se vzděláváním - jako poradce ministrů a v roce 1998 ministr školství v úřednické vládě J. Tošovského. Jeden z mála akademiků, který veřejně vystupuje a komentuje dění ve společnosti. Daří se mu respektujícím způsobem komunikovat s mladou generací, je neúnavným propagátorem Wikipedie a spoluautorem projektu Senioři píší Wikipedii.

Václav Kubata, ředitel Nadace Depositum Bonum, která je generálním partnerem ocenění Eduína a partnerem Ceny veřejnosti, řekl: "Je nám ctí, že pomáháme oceňovat vzdělávací projekty s inovativním přístupem. Je za nimi vidět práce řady lidí, kteří dělají něco navíc. Všechny tyto aktivity napomáhají učitelům v jejich sice složité, ale i zajímavé a smysluplné práci a vedou jednoznačně k obohacení české společnosti. Jednodušeji učitel dítě zaujme a pomůžeme mu v důležitém objevování světa v souvislostech."

Kontakty

Cena EduinaBarbora Vobořilová, koordinátorka ceny Eduína, e-mail: barbora.voborilova@eduin.cz, mobil: 778 410 338
Poznámky pro editory:
- Přehled nominací na cenu Eduína 2016 a pravidla soutěže najdete ZDE. - Další tiskové zprávy k letošnímu ročníku ceny Eduína najdete ZDE a ZDE.
EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s., byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz