Do letošní Hodiny kódu se letos opět zapojí i desítky českých škol

Vydáno: 4 minuty čtení

V rámci letošní Hodiny kódu pořádají 8. prosince Microsoft a Czechitas kódovací dílnu pro širokou veřejnost

Nezisková organizace Code.org a společnost Microsoft spojily své síly, aby dětem a studentům na celém světě zprostředkovaly zkušenost s programováním v rámci již tradiční Hodiny kódu (Hour of code), která se letos uskuteční v týdnu od 5. do 11. prosince.  Hodinu kódu může zorganizovat kterákoliv škola či vzdělávací organizace, a to prostřednictvím internetových stránek www.hourofcode.com/cz. Programovat v prostředí oblíbené hry Minecraft je však možné také individuálně z domova. Díky online prostředí a návodným tutoriálům si může zkusit naprogramovat jednoduchou hru i úplný začátečník.

 

Hodina kódu je vhodná pro děti od šesti let věku, přičemž horní věková hranice není nijak limitovaná. Letošní novinkou je nový výukový program v prostředí oblíbené hry Minecraft. Děti se nejprve v herním prostředí seznámí se základními principy kódu a programovací logikou a potom si mohou zkusit vytvořit vlastní hru. A komu by to nestačilo, k dispozici jsou i tutoriály v prostředí Star Wars, Angry Birds, Frozen či Moana.

„Spojili jsme se letos opět se vzdělávací organizací Code.org, abychom zpřístupnili vzdělání v oboru počítačových technologií dalším milionům mladých lidí po celém světě,” říká k projektu Satya Nadella, CEO společnosti Microsoft. „Inspiruje nás generace Minecraftu, která se nepovažuje za pouhé uživatele her, ale za tvůrce nových světů, o kterých sní. Jsou to mladí lidé, kteří budou vytvářet naši budoucnost a my jim můžeme pomoci tím, že jim předáme nové znalosti a schopnosti, jako například kritické myšlení nebo schopnost řešit problém.”

 Hodina kódu je jen první krok

Do Hodiny kódu se mohou zapojit jednotlivé třídy, celé školy či nejrůznější jiné vzdělávací organizace, ať už v rámci výuky nebo volnočasových aktivit. Akce se pravidelně zúčastňují dobrovolníci ze společnosti Microsoft a Skype, kteří vedou Hodinu kódu na školách nebo akcích pro veřejnost.

Základy programování si budou moci děti vyzkoušet také během velké celodenní kódovací dílny, která se uskuteční 8. prosince v prostorách Impact Hubu v Praze na Smíchově, a to od 9:00 do 17:00 hodin. Zájemcům se na místě budou věnovat zkušení školitelé z neziskové vzdělávací organizace Czechitas. Vstup na akci je pro všechny zdarma. V rámci iniciativy se uskuteční rovněž speciální workshop, který seznámí se základy programování dívky ze sociálně znevýhodněného prostředí.

„Jednou z hlavních myšlenek iniciativy je zpřístupnit základní zkušenost s programováním  všem bez rozdílu věku, pohlaví anebo prostředí, ze kterého pocházejí,“ říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko. „Již dnes se potvrzuje, že programování v budoucnu nebude doménou pouze pracovníků v IT a vývojářských firmách, ale bude ho potřebovat téměř každý z nás. Proto se každý rok aktivně zapojujeme do Hodiny kódu a prostřednictvím vlastního projektu Akademie programování poskytujeme celý rok kurzy těm dětem, které chtějí své znalosti a dovednosti rozvíjet.“

#########

O společnosti Microsoft

Microsoft je přední výrobce technologií pro svět, ve kterém jsou mobilita a cloud na prvním místě.  Naší misí je umožnit každému člověku a každé organizaci na světě dokázat více. Microsoft Corporation vznikla před více než 40 lety - v dubnu roku 1975. Česká pobočka zahájila činnost v roce 1992. Na podzim 2015 jsme se spolu s divizí  Skype přestěhovali do nového světa práce - kanceláře vytvořené pro svět práce odkudkoli.

#########

Tento dokument je určen pouze pro informační účely. Společnost Microsoft se zříká jakékoliv odpovědnosti za vzniklé situace týkající se užití tohoto dokumentu pro jiné účely. Společnost Microsoft nebude nikdy odpovědná za jakékoliv mimořádné, přímé, nepřímé či vyplývající škody, ať již vzejdou z účinnosti smlouvy, zanedbání nebo jiné skutečnosti vzniklé následkem užití či interpretace tohoto dokumentu či v souvislosti s ním.

Microsoft je registrovaná obchodní značka společnosti Microsoft Corp. ve Spojených státech amerických a/nebo v jiných zemích. Jména společností a produktů zde uvedených mohou být obchodní značky jejich příslušných vlastníků.

Kontakty pro styk s médii a veřejností

Lenka Čábelová, manažerka komunikace, Microsoft v České republice a na Slovensku

Mobil: +420 602 220 194

E-mail: lenkaca@microsoft.com  

Jana Rydlová, PR konzultantka, Microsoft v České republice a na Slovensku
Mobil: +420 607010602
E-mail: a-jarydl@microsoft.com

Juraj Králik, PR manažer, Microsoft v České republice a na Slovensku
Mobil: +421  904702426
E-mail: a-jukral@microsoft.com

 okud máte zájem o další informace o společnosti Microsoft, navštivte prosím naše tiskové centrum