Aktuality - strana 213

Česká školní inspekce připravila pro pedagogy základních a středních škol specifický vzdělávací program, jehož cílem jenabídnout učitelům podrobnější seznámení s uvolněnými úlohami z mezinárodních šetření výsledků vzdělávání(na příkladu úloh z TIMSS 2015 a PISA 2015),a poskytnout tak inspiraci ke zkvalitňování výuky přírodovědných předmětů a matematiky na základních a středních školách (včetně nižšího stupně víceletých gymnázií).
Vydáno: 12. 09. 2018
Celostátní konference
Vydáno: 12. 09. 2018
„Už před třemi lety jsem na ministerstvo školství posílal výsledky průzkumu, který jsme udělali na 85 školách,“ říká pro MF DNES Karel Dvořák, ředitel Středního odborného učiliště Ohradní v Praze a zároveň předseda Sdružení učňovských zařízení.
Vydáno: 11. 09. 2018
V těchto dnech probíhají jednání validačních komisí CZVV a odborných komisí MŠMT k maturitním testům. Komise zadání testů posuzují z mnoha pohledů, mimo jiné i to, zda jsou  v souladu s katalogy požadavků pro jednotlivé zkušební předměty, tedy zda je v nich zahrnuto učivo, které by žáci měli znát.
Vydáno: 11. 09. 2018
Vyjádření k didaktickým testům z anglického jazyka podzimního zkušebního období společné části maturitní zkoušky 2018: Závěry jednání Nezávislé odborné komise MŠMT potvrzují, že didaktický test podzimního termínu maturit z anglického jazyka odpovídá požadavkům kladeným na maturanty.
Vydáno: 11. 09. 2018
Kolem platů učitelů se přihodila jedna velmi nepříjemná věc. A nejde o to, že kantoři nedostali přidáno od 1. září, ale přilepší si až od ledna. V tom se vláda zachovala rozumně.
Vydáno: 11. 09. 2018
Šestadvacetiletá žena z Tachova, která na facebooku napsala nenávistný komentář pod fotku teplických prvňáčků, je vinna. Trestním příkazem o tom rozhodla předsedkyně tachovského soudu Michaela Řezníčková. Informaci přinesla Česká televize.
Vydáno: 11. 09. 2018
Zatímco některé školy připomínají nedobytné pevnosti, jiné se spoléhají na zámek a „bzučák“. Ukazuje se, že v zabezpečení škol panují velké rozdíly. Závazná pravidla pro to, jak školu zabezpečit, nejsou, vždy proto záleží na rozhodnutí ředitele nebo iniciativě rodičů.
Vydáno: 10. 09. 2018
Hnutí ANO ve svém programu pro volby na pražský magistrát slibuje, že zajistí bezpečné školy. Do dvou let chce do všech instalovat kamery, které napojí na městský systém.
Vydáno: 10. 09. 2018
Podle statistické ročenky ministerstva školství opustí ročně dětské domovy více než tisíc dětí. Dalších asi 700 odchází z výchovných ústavů, které pečují o děti starší 15 let se závažnými poruchami chování.
Vydáno: 10. 09. 2018
Byrokracie mladé podnikatele netrápí, tak daleko se totiž ani nedostanou, tvrdí Jakub Tížek, který má sám několik firem a lidem s rozjezdem byznysu radí.
Vydáno: 10. 09. 2018
Čeští středoškoláci mají potíže s porozuměním zprávám a neumí je kriticky hodnotit. Zhruba polovina studentů středních škol nepozná rozdíl mezi komerčním a zpravodajským sdělením.
Vydáno: 10. 09. 2018
Bývalý ředitel Základní umělecké školy ve Vsetíně Roman Konůpka vyzval krajského radního pro školství Petra Gazdíka k rezignaci. Viní ho, že do průběhu konkurzů na ředitele škol zasahuje politika. Gazdík to jednoznačně odmítá.
Vydáno: 10. 09. 2018
Největší konference o technologiích ve vzdělávání v České republice - 1.10. - 25.10.2018 Ve všech krajských městech
Vydáno: 09. 09. 2018
Většina studentů středních škol má malé povědomí o tom, jak fungují internetové vyhledávače a sociální sítě. Zhruba polovina z nich nerozpozná komerční sdělení od zpravodajského. Tato a další zjištění vyplývají z nového rozsáhlého výzkumu JSNS (Jeden svět na školách), vzdělávacího programu společnosti Člověk v tísni. Závěry kvantitativního šetření jsou reprezentativní pro celou republiku a poukazují také na velmi výrazné rozdíly mezi gymnázii a ostatními typy středních škol.
Vydáno: 09. 09. 2018
Nadace OSF vyhlásila v sobotu 1. září 2018 již šestý ročník soutěže Společně otevíráme data, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. I tento rok je smyslem soutěže podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat.
Vydáno: 09. 09. 2018
Zavítá do 90 měst a představí československou architekturu v běhu století. Od Krušných hor po Karvinou, od Náchoda po Vimperk, od Prahy, přes Brno, Ostravu až do Bratislavy - mezi 28. zářím a 4. říjnem zamíří Den Architektury do téměř devadesáti měst po celé České republice a také na Slovensko. V průběhu týdne představí široké veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje – od moderních, odbornými cenami ověnčených budov přes historické skvosty až po mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější, stavby.
Vydáno: 08. 09. 2018
Se stoupající úrovní vzdělanosti západního světa se sice dovednost číst a psát považuje za samozřejmou, pojem gramotnost u nás ale znamená spíše schopnost rozumět kontextu, chuť učit se a dovednost řešit reálné problémy. UNESCO vyhlásilo 8. září jako Mezinárodní den gramotnosti.
Vydáno: 08. 09. 2018
Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě potrestal podmínkou dvě učitelky z mateřské školy v Moravskoslezském kraji.
Vydáno: 07. 09. 2018
Vláda dnes schválila Dlouhodobé finanční opatření k navýšení kapacit lékařských fakult ČR na období 2019-2029. Jedná se o významný systémový krok v řešení nedostatku lékařů v České republice.
Vydáno: 07. 09. 2018