Aktuality - strana 215

Školský ombudsman Ladislav Hrzal dnes v budově Národního divadla předal ocenění Pedagog roku. Jde o novou anketu pro pedagogické pracovníky z ústavních zařízení, kterou letos poprvé vyhlásilo MŠMT společně s Federací dětských domovů. Vítězkou se stala vychovatelka z Dětského domova Ostrava–Hrabová.
Vydáno: 03. 09. 2018
Prezident Miloš Zeman zahájil nový školní rok na Základní škole T. G. Masaryka v Praze 6.
Vydáno: 03. 09. 2018
Jaké skutečnosti mají vliv na příplatek za vedení zástupce ředitele veřejné školy? Nejen tomuto tématu se budeme věnovat na odborné konferenci Zástupce - včera, dnes i zítra.
Vydáno: 03. 09. 2018
Školky ve velkých městech a jejich okolí musejí ročně odmítat tisíce dětí, protože pro ně nemají místo. Jedním z důvodů je i ten, že až do začátku září nikdo neví, jestli zapsané dítě do školky skutečně nastoupí.
Vydáno: 03. 09. 2018
Za posledních deset let se snížil počet středoškoláků o čtvrtinu, výrazně ubylo také studentů vysokých škol. Tyto školy totiž nyní navštěvují populačně slabé ročníky. Naopak přibývá žáků základních škol a výrazně roste i počet dětí ve školkách.
Vydáno: 02. 09. 2018
Děti kouří už od osmi let, od jedenácti pak začnou s konopnými látkami. Alkohol ztrácí význam jako společenská droga. Mládež si radši nakoupí láhve tvrdého alkoholu, aby se mohla „vypnout“ a zapomenout tak na svět okolo.
Vydáno: 02. 09. 2018
Kdo se stane nejlepší zástupkyní či zástupcem ředitele roku 2018? Může být z vaší školy!
Vydáno: 01. 09. 2018
Jste pedagog a řešíte nástup žáka s poruchou autistického spektra do třídy? Chcete se jako rodič zorientovat v možnostech podpory ve vzdělávání, na které má vaše dítě nárok? Potřebujete jako ředitel školy zkonzultovat systém financování, organizaci výuky nebo způsob, jak nastavit kulturu dobré školy? I tento školní rok jsou pro pedagogy a širší veřejnost otevřena na všech krajských pracovištích Národního institutu pro další vzdělávání (NIDV) centra podpory v oblasti společného (inkluzivního) vzdělávání, kde se na podobné otázky zaměřují.
Vydáno: 31. 08. 2018
Česká rada pro šetrné budovy varuje: špatné vnitřní prostředí je strašákem mnoha českých škol.
Vydáno: 31. 08. 2018
Školáci mají před sebou poslední prázdninový víkend. Do lavic usednou už v pondělí. Někteří ředitelé škol ale ještě teď neví, jestli je vůbec bude mít kdo učit, jelikož do poslední chvíle shánějí kantory.
Vydáno: 31. 08. 2018
Od září se ve vybraných mateřských, základních a středních školách začnou pokusně ověřovat způsoby, jak rozvíjet informatické myšlení dětí a žáků. Pilotáž potrvá do června 2020.
Vydáno: 31. 08. 2018
Konec prázdnin a začátek nového školního roku bývá pro některé děti spojen s obavami, ať už jde o strach z nového kolektivu, nedobré vztahy s některými učiteli či hrozbu v podobě šikany.
Vydáno: 30. 08. 2018
Ačkoliv je společné vzdělávání tématem, o němž se v posledních letech velmi intenzivně mluví, je stále opředeno mnoha mýty či nejasnostmi. Ve školních kabinetech, třídách i domácnostech tak mohou panovat obavy z inkluze dětí s potřebou podpůrných opatření, a přitom se takovým dítětem může během školní docházky stát v podstatě kterékoliv. Stačí málo – rozvod, stěhování, vada řeči, pomalejší chápání nebo naopak nadprůměrná inteligence či nadání. Ve všech těchto případech by měla být dítěti nabídnuta pomoc. Pomoc nesoucí název společné (inkluzivní) vzdělávání. Konzultantka z Centra podpory školám v oblasti společného vzdělávání v Olomouci Irena Balaban Cakirpaloglu má k tomuto tématu hodně co říci. A nejen proto, že se této problematice léta věnuje jako odbornice. V jejích 16 letech jí i její sestře zabalili rodiče kufry a všichni se přestěhovali z Makedonie do České republiky. Irena se tak ze dne na den stala inkludovaným žákem cizincem.
Vydáno: 30. 08. 2018
Platy ve školství by se měly zvyšovat spíš v dalších letech než ještě letos. Jejich tarifní i netarifní část by v roce 2020 měla růst stejným dílem. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Jaké částky peněz pro přidání učitelům i nepedagogům ve školství bude v dalších rozpočtech požadovat, zatím nechtěl upřesnit. Byl by ale rád, kdyby platy rostly nadále o 15 procent ročně.
Vydáno: 30. 08. 2018
Při návštěvě Itálie, která se potýká s nelegální migrací, český premiér Andrej Babiš použil na podporu své protiimigrační politiky myšlenky Jana Amose Komenského.
Vydáno: 30. 08. 2018
Situace ve školách je kritická a bude se zhoršovat. Tvrdí to zástupci ředitelů gymnázií a středních odborných škol, kteří v pondělí v otevřeném dopise vyzvali vládu, aby situaci řešila.
Vydáno: 30. 08. 2018
Začátek nového školního roku přinese několik změn - na pulty školních bufetů se vrátí některé „zakázané“ potraviny, školy si budou muset zvyknout na nařízení o ochraně osobních údajů a studenti se svezou za čtvrtinu ceny běžného jízdného.
Vydáno: 29. 08. 2018
Konference je zaměřena na současné trendy v oblasti kyberkriminality a zkušenosti z boje proti jejím projevům.
Vydáno: 29. 08. 2018
Představa, že by se začalo pracovat a učit třeba v deset, evidentně zavání kacířstvím. Děti by ale klidně díky vyhlášce ministerstva školství mohly chodit do školy na devátou už patnáct let.
Vydáno: 29. 08. 2018
Od nového školního roku budou žáci pražské Základní školy Strossmayerovo náměstí moci vstávat později. Začátek vyučování posunulo vedení školy z osmé hodiny až na půl devátou.