Poradna - strana 32

V 9. ročníku máme žáka, který je s rodiči od listopadu 2019 v zahraničí. Zůstal naším žákem (dále jsme jeho kmenovou školou),  zkoušky zatím nekonal. Žák by tedy měl ukončit po dvou letech povinnou školní docházku (červen 2021) a  pokračovat ve studiu na střední škole či učilišti.  V případě, že by jeho zákonní zástupci požádali o složení zkoušek, které by v červnu 2021 za období předchozích dvou let úspěšně složil, pokračoval by ve studiu na střední škole či učilišti a měl by ukončené základní vzdělání v ČR. Předpokládám, že pokud by rodiče nepožádali o složení zkoušek, přestane v srpnu 2021 být žákem naší školy, protože ukončí 9 let povinné školní docházky, pouze mu nevystavíme vysvědčení a nebude mít v ČR ukončené základní vzdělání. Potřebovala bych ale radu, co udělat v případě, že požádá o vykonání zkoušek a tyto neudělá? Mohou rodiče, i v případě, že žák studuje v zahraničí, požádat o opakování ročníku a může si základní vzdělání formou zkoušek z českého jazyka, dějepisu a zeměpisu dokončit o rok déle?
Vydáno: 29. 01. 2021
Je možná spolupráce "rejstříkové" MŠ a lesního klubu? Např. děti z lesního klubu přijdou do MŠ na divadelní představení, které je v MŠ pořádáno. Děti z lesního klubu si přijdou do MŠ "pohrát" a naopak děti z MŠ navštíví děti v lesním klubu. (Myslím v obvyklé době, nikoli v době Covidu.)
Vydáno: 29. 01. 2021
1. Sběr dat dětí z MŠ a ZŠ, kdy učitelky vyplňují hodnocení jednotlivých dětí v oblasti socio-emočních dovedností (zda dítě spolupracuje, vzteká se atp.). SCHOLA EMPIRICA coby evaluátor získá pouze anonymní data, protože do dotazníků se nevyplňují jména ale anonymní kódy, které dětem přiřazují ve školském zařízení, evaluátor jednotlivé děti tedy nemůže nijak identifikovat. Nakládá v takovém případě evaluátor s osobními údaji? Je nutné mít - a případně jak má vypadat - souhlas rodičů se sběrem dat?  2. Dále jde o sběr dat žáků ZŠ a studentů SŠ, kdy děti vyplňují své postoje ke škole (vztah k výuce matematiky, učí se užitečné věci pro život, zkušenosti se šikanou atp.) a hodnotí své vlastní schopnosti v řešení problémů (zjistit, kdy jede vlak, vyřešit hádku s kamarádem atp.). Evaluátor opět získá pouze anonymizovaná data, tabulku s tím, která jména dětí mají přidělený jaký kód je majetkem školy a k evaluátorovi se nijak nedostanou. Je v tomto případě potřeba ošetřovat nakládání s osobními údaji? Je nutné mít souhlas rodičů se sběrem dat? Může být elektronicky? Pokud ano, jak má elektronický souhlas vypadat, co musí být jeho obsahem?
Vydáno: 25. 01. 2021
Mám dotaz ohledně mého zástupce. Naše MŠ tvoří tři odloučená pracoviště (MŠ - 4 třídy, MŠ - 4 třídy , MŠ- 3 třídy), v každé školce je jmenovaná 1 zástupkyně ředitelky. Pokud bude jedna zástupkyně, která řídí 4 třídní MŠ a pracuje na školce, kde i já vykonávám přímou vzdělávací práci, jmenována zástupcem statutárního orgánu. Je prosím správný výpočet - snížení míry přímé vzdělávací práce z 11 tříd a nebo pouze ze 4 tříd? Vím, že je možný i jiný postup -  pokud je zastupování řešeno určením zástupce statutárního orgánu se zástupkyní ředitelky dohodou - smlouvou     o zastupování, musí být  přesně vymezeno v jakých situacích a oblastech bude ředitelku zastupovat (podle § 124 odst.2 písm.a) a také v jaké v době nepřítomnosti ředitelky (např. 4 týdny a více).... Ve zřizovací listině mám uvedeno jmenovat zástupcem statutárního orgánu, proto prosím             o vyjádření k výpočtu - snížení míry přímé vzdělávací práce jmenovaného statutárního zástupce v naší MŠ se třemi odloučenými pracovišti.
Vydáno: 21. 01. 2021
V září jsme měli ve 4. tř. 22 žáků. V průběhu školního roku přibyli další dva žáci. Ve druhém pololetí tohoto školního roku přibude ještě jeden žák. Ve vyhlášce 48/2005 Sb. je v §5 odst. 5: Nejvyšší počet žáků ve skupině je 30. Při výuce cizích jazyků je nejvyšší počet žáků ve skupině 24. Musím tedy rozdělit třídu kvůli výuce Aj na dvě skupiny i během školního roku?
Vydáno: 21. 01. 2021
Musí mít učitelka v MŠ zdravotní průkaz, i když jídlo dětem nepřipravuje, ale pouze servíruje a pomáhá jim s konzumací?
Vydáno: 21. 01. 2021
Jako ekonomka mám pod sebou dva zaměstnance - hospodářku a účetní školy. Mohu pobírat příplatek za vedení? Není určen minimální počet zaměstnanců, které musí vedoucí mít pod sebou?
Vydáno: 20. 01. 2021
je možno konat v době trvání nouzového stavu prezenční pedagogickou radu? domnívám se, že zákaz prezenční výuky (kromě 1. a 2. ročníků) neznamená zákaz přítomnosti pedagogických pracovníků ve škole, tedy v zaměstnání (za dodržení pravidel – rouška, rozestupy) nechci volit videokonferenci, jsme velká škola
Vydáno: 18. 01. 2021
Chtěla bych se zeptat, kdo má ve škole na starosti vybírání úplaty zájmového vzdělávání školní družiny. Spadá to náplně práce vedoucí vychovatelky nebo vychovatelů školní družiny? Kdo propočítává vrácení úplaty za covidové období, kdy byl provoz školní družiny uzavřen? Je možné úplatu za školní družinu vybírat hotově nebo se hradí bezhotovostně na účet školy? Lze hradit na pokladně? Vychovatel zapisuje docházku dětí, eviduje přihlašování a odhlašování účastníků zájmového vzdělávání. Má na starosti i něco jiného, co souvisí s úplatou ve školní družině? Můžete prosím popsat, jaká pravidla jsou stanovena při vybírání úplaty zájmového vzdělávání?
Vydáno: 17. 01. 2021
Jaké formuláře potřebuji a jak je dítě vedeno v evidenci bakalář? Dítě je ve střídavé péči rodičů. Matka přihlásila dítě do lesní školy, ale otec nesouhlasí. Dítě chodí do 2.třídy a v době, kdy bude u otce, žádá otec o přijetí na naši školu.
Vydáno: 17. 01. 2021
Ráda bych se ujistila, že mám správné platové třídy. Vedoucí šj 7.tř. úvazek 0,25. Má ještě druhou prac. smlouvu na účetní 8.tř. úvazek 0,4375. Pracuje velmi spolehlivě. Vzdělání SŠ. Dlouholetá praxe. Připravuje veškeré podklady pro externí účetní, která zpracovává účetnictví MŠ. Ráda bych ji ohodnotila vzhledem k nízkým úvazkům. Původně měla 7 tř. a v náplni práci měla vše, co se týkalo účetnictví. To jsem se snažila nyní napravit 8tř. a úpravou obsahu prac. náplní. Nemá osobní příplatek. /Jsem ve funkci ředitelky MŠ rok./ Mohla by mít na oba úvazky např. jednu smlouvu? Nenáleží jí příplatek za vedení, jestliže má podřízené 2 kuchařky?
Vydáno: 13. 01. 2021
Naše školní stravovna vaří v rámci vedlejší hospodářské činnosti obědy i pro cizí strávníky. Chtěl bych se zeptat, jestli je výše úvazků kuchařů, kteří vaří pro cizí strávníky, nějak závislá na počtu obědů vařených pro cizí strávníky – například na 50 obědů připadá 0,5 úvazku?
Vydáno: 13. 01. 2021
Absolvovala jsem školení Správní řízení, kde bylo řečeno, že pokud škola poskytuje žákovi individuální vzdělávací plán (IVP), musí si rodič zažádat školu o poskytnutí IVP, na jehož základě bude vystaveno rozhodnutí. Výchovný poradce mi však sdělil, že to od ...(někdy) bylo zrušeno. Můžete mi, prosím, sdělit, co je tedy pravda? a popřípadě paragraf?
Vydáno: 13. 01. 2021
Od ledna 2021 máme novou vedoucí kuchařku a řeším věc, zda je v pořádku, že má na tuto pozici pracovní smlouvu, nebo zda ji mám dle § 33 zákona č. 262/2006 Sb. vytvořit jmenování? Dle našeho Organizačního řádu je nad vedoucí kuchařkou vedoucí školní jídelny (tj. vedoucí organizačního útvaru příspěvkové organizace).
Vydáno: 13. 01. 2021
Potřebuji zjistit, kde bych se mohl přihlásit k odpovídajícímu studiu pro doplnění pedagogického vzdělání pro výuku specializace IT a co přesně bych měl vystudovat? Současné vzdělání - ČVUT, titul ing., Fakulta elektrotechnická, obor Silnoproudá technologie, praxe 25 let v IT - sales, presales, technik, správce IT. Učím na střední odborné škole studijní obor Informační technologie.
Vydáno: 12. 01. 2021
Naši zaměstnanci mají zájem o testování na dlouhodobé protilátky proti COVID - tyto testy nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, nejde však o očkování proti infekčním chorobám. Je možno poskytnout příspěvek z FKSP?
Vydáno: 11. 01. 2021
Dobrý den, jsem ředitelka MŠ. V současné době jsem pozitivní - covid. Jsem doma, zdravotní stav mi dovoluje pracovat, zpracovávat co je potřeba - inventura.... co mám v náplni práce. Mohu mít home office? Kancelářská práce se plní, přímá práce u dětí ne.
Vydáno: 10. 01. 2021
Náš zaměstnanec - paní účetní, tč. na dlouhodobé DPN  podala dne 17.12.2020 výpověď s tím, že vzhledem k dvouměsíční výpovědní lhůtě ji končí pracovní poměr 28.2.2021. Má nemocenská zaměstnance vliv na délku výpovědní lhůty, pokud výpověď podal zaměstnanec sám, navíc v době své dlouhodobé DPN? K zaměstnanci doplňuji: Paní účetní pracovala na pozici vedoucího pracovníka – statutární zástupkyně ředitelky/hlavní účetní, ze kterého byla pro opakované a závažné neplnění si pracovních povinností dne 22.4.2020 odvolána, a to k datu 31.5.2020. Bylo jí nabídnuto jiné pracovní místo na pozici účetní, tuto nabídku přijala. Následující den nastoupila k čerpání dovolené (pozn. s dostatečným časovým předstihem nařízená dovolená, kterou dlouhodobě odmítala čerpat). Následně 27.4.2020 oznámila pracovní neschopnost, DPN k dnešnímu dni nepřetržitě trvá již více než 8 měsíců.  Vzhledem k časovému sledu události neproběhlo její předání agendy vedoucího pracovníka zaměstnavateli… z uvedených dat je zřejmé, že vlastně nebylo kdy. Dohledala jsem si, že dle Vyhlášky č. 263/2007 Sb.,: § 2 Postup související se skončením pracovního poměru a odvoláním nebo vzdáním se pracovního místa vedoucího zaměstnance (1) Před skončením pracovního poměru zaměstnanec informuje zaměstnavatele o stavu plnění uložených úkolů. Pedagogický pracovník odevzdá příslušnou pedagogickou dokumentaci a podklady pro hodnocení žáků a studentů. O předání úkolů a odevzdání věcí se vyhotoví záznam. … Nejsem si jista, jestli tato právní norma ještě platí, nebo jestli nebyla nějak novelizována. Mé další dotazy: Pokud by zaměstnanec prodlužoval DPN až do konce výpovědní lhůty, existuje pro zaměstnavatele nějaká možnost, jak lze přimět vedoucího zaměstnance, byť bývalého, aby agendu předal? Jen doplním, že vlivem následných vnitřních kontrol, které probíhaly v období její DPN jsme zjistili další, vícečetná pochybení a její dnešní výpověď je reakcí na naše neúspěšné jednání ohledně případné dohody o ukončení jejího pracovního poměru. Paní účetní požadovala dohodu o ukončení PP k 31.1.2020 a proplacení veškeré nevyčerpané dovolené. Já jsem s tímto neměla zásadní problém, nicméně moji podmínkou bylo, aby se po ukončení DPN vrátila do práce k běžnému výkonu práce alespoň na 3-5 dnů, v rámci kterých zajistí kompletní předání své agendy „účetní/statutárního zástupce ředitelky“ i ostatního převzatého inventáře a podle toho se dohodneme na termínu ukončení PP, včetně možného proplacení nevyčerpané dovolené. Bohužel, k dohodě nedošlo, paní účetní má za to, že když už není vedoucí zaměstnanec, nic předávat nemusí… Odmítá další komunikaci či výkon práce po ukončení DPN, proto i když uvedla , že má v plánu dne 12.1.2021 ukončit nemocenskou, tak předpokládám, že ji cíleně prodlouží až do konce výpovědní lhůty. Kontrolní zjištění jsou poměrně závažné, čili i to je oblast, se kterou by minimálně měla být seznámena a mít i možnost se k záznamům vyjádřit, a také je zaměstnavateli vysvětlit. Má na povinnost předání agendy vliv to, že nyní již paní účetní není vedoucím zaměstnancem? Paní účetní jakékoliv předání ústně odmítla. Jelikož se jedná o oblast účetnictví organizace, je to docela problém, protože se nám nedaří dohledat část dokumentace, kterou spravovala. Jsem přesvědčena, že zaměstnanec musí předání jak dokumentace, tak i převzatého inventáře provést. Pokud bude mít DPN až do konce PP, je toto možné po ni požadovat např. v březnu, kdy už nebude zaměstnancem?
Vydáno: 04. 01. 2021
Zaměstnankyně má vystudovoanou VŠ - Ing. Absolvovala studium pedagoggiky o délce 120 v. hodin  a získala kvalifikaci pedagoga volného času. Když ji zaměstnám jako vychovatele ve školní družině, bude mít kvalifikaci? Ve vyhlášce 317/2005 je pro vychovatele studium pedagogiky o délce min. 80 hodin.
Vydáno: 04. 01. 2021
Může student z vysoké školy zdravotnického oboru přestoupit na vyšší odbornou školu zdravotnickou nebo musí jít cestou přijímacího řízení?
Vydáno: 01. 01. 2021