Mgr. Michaela Váchová - strana 4

  • Článek
Vzdělávací program v rámci projektu iKAP 2 – Inovace ve vzdělávání poskytuje v Praze pomoc ukrajinským dětem i jejich rodinám. Program nabízí kurzy českého jazyka, interkulturní podporu od specialistů i terapie. Od poloviny července do konce léta se projektu zúčastnilo devadesát dětí a dospívajících. Většina z nich bude chodit do českých škol. Kurzy se pořádají v Pražském inovačním institutu nebo na pražských základních a středních školách. Partnerem projektu je nezisková organizace InBáze, která dlouhodobě pomáhá imigrantům. O tom, co všechno projekt účastníkům nabízí, jsme si povídali s Mgr. Palinou Mahilinou, MA, koordinátorkou kurzů českého jazyka pro ukrajinské děti.
Vydáno: 23. 09. 2022
  • Článek
Možná si vzpomenete na příběh, který v roce 2018 obletěl republiku. Byl o Medě, žákyni třetí třídy, která ve výtvarné výchově dostala za obrázek hada čtyřku. Na tom by nebylo asi nic až tak zvláštního, to se v českém školství nejspíš stává denně. Bohužel. Učitel v samozvané roli arbitra vnímání krásna a estetična hodnotí a známkuje. Had nehad. Snaha nesnaha. U novinářů a později i široké veřejnosti ale zarezonoval tento příběh díky Peteru Chvojkovi. Vysokoškolskému učiteli a otci Medy, který se své dcery zastal. A otevřel diskusi ohledně známkování estetickovýchovných předmětů. Když si na internetu do vyhledávače zadáte jeho jméno či nadpis článku Umí Meda hada?, najdete spoustu souvisejících textů i přesný popis toho, co se tenkrát stalo. Mě zajímalo, jak se má Meda a její tatínek dnes. A jaký řetězec událostí se od oné dostatečné známky udál. Anebo také ne.
Vydáno: 23. 09. 2022
  • Článek
Na začátku června proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů GTP – cen udělovaných inspirativním pedagogům. Jedná se o variantu mezinárodního ocenění, kterou u nás organizuje EDUin. Z deseti finalistů získala pomyslné zlato prvostupňová učitelka paní Magdalena Málková ze ZŠ Prosperity v Nové Vsi u Kolína. Pan Daniel Pražák, učitel přírodopisu a dějepisu z pražské Základní školy Strossmayerovo náměstí, skončil na druhém místě a třetí příčku obsadila paní Barbora Havířová, která učí matematiku, fyziku a informatiku na brněnském Gymnáziu Elgartova. Řízení školy bylo na akci partnerem, naši redakci proto velmi těší, že se můžeme všech tří výherců zeptat na několik otázek.
Vydáno: 23. 08. 2022
  • Článek
Mou jedinou vzpomínkou na výuku chemie na základní škole je situace, kdy mě společně s jednou spolužačkou poslal vyučující do chemického kabinetu něco uklidit. Nám se samozřejmě moc nechtělo, v rámci ušetření času jsme tedy začaly jednotlivé lahvičky rovnou vyplachovat a uklízet do poliček. To, že některé látky reagují s vodou, jsme zažily v přímém přenosu. Docela fatálně. Z kabinetu se do celé školy rozšířily výpary a všichni se museli evakuovat na hřiště. Nikomu se nic nestalo. Pro mě i mé spolužáky to byl takový malý experiment. Vzrušující i zajímavý. Ale jediný, bohužel. Ještě že jsou tu teď nově vzniklá chemická centra. Ta experimenty do škol vrací. Žáci je provádí společně s učiteli. Zábavnou formou a hlavně bezpečně. Jak? To si přečtěte v rozhovoru s jejich iniciátorkou, paní Mgr. Renátou Ottovou.
Vydáno: 23. 08. 2022
  • Článek
Snad každý učitel se během své praxe potká s dítětem, které je zvídavější, rychlejší a aktivnější než jeho spolužáci. Projevy nadání jsou různorodé a rozpoznat dítě s vyšším potenciálem nemusí být snadné. O tom, jak s takovými dětmi pracovat, i o tom, co jim nabídnout, jsme si povídali s ředitelkou Centra pro talentovanou mládež (CTM) paní Jeanne Bočkovou.
Vydáno: 23. 08. 2022
  • Článek
V minulém vydání Učitelského měsíčníku jsme si v rámci rozhovoru s Mgr. Mikulkovou povídali o podpůrném programu cíleném na silné stránky žáků. Řeč byla o metodice. Nyní byla tato metodika uvedena v praxi v Církevní základní škole ve Veselí nad Moravou. Průběh nám popsali Mgr. Tomáš Just, zástupce ředitele, a paní učitelka Mgr. Jindřiška Berková.
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
Víte, co se stane s teplotou ledu, když do něj přidáte sůl? Jestli se zvýší, sníží, nebo zůstane stejná? Já to nevěděla. Nevěděla jsem ani to, že fyzikáři z celé republiky se mohou jednou měsíčně scházet hned ve 29 regionálních centrech a sdílet své zkušenosti i nápady, dělat pokusy a experimentovat. Zadarmo. Vyrobit si pomůcky do výuky nebo si je zapůjčit. S možností si oficiálně rozšířit kvalifikaci. A mimo pracovní dobu. To vše díky organizaci Elixír do škol, s jejíž ředitelkou Ing. Petrou Proškovou jsem měla možnost si popovídat. A kdyby vás zajímala zmiňovaná teplota ledu smíchaného se solí, jak to s ní je, zjistíte v první třetině našeho rozhovoru. Zatím si tipněte! Ale pokud nejste učitel fyziky, myslím, že budete překvapeni stejně tak jako já…
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
Tituly Pražský Ámos, Ámos sympaťák, Ámos ČT a především Zlatý Ámos získal autor populárních videí a učitel matematiky pražského Anglicko-českého gymnázia AMAZON. Kdyby se jednalo o paralelu se světovými soutěžemi krásy, byl by Marek Valášek ověšen stuhami od hlavy k patě. Tady se však jedná, jak sám název napovídá, o anketu o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Během našeho rozhovoru padly i dvě otázky, na které mi pan Valášek nedokázal odpovědět – jakou má u žáků přezdívku a jaké používá ve výuce „hlášky“. Na oba dotazy se žáků dodatečně zeptal a poslal mi SMS s odpověďmi. Tu najdete v závěru rozhovoru.
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
Když jsem si s panem Konopou někdy začátkem února psala ohledně školního projektu týkajícího se vesmíru, ani ve snu by mě nenapadlo, že se na něj o pár týdnů později obrátím s prosbou o rozhovor. Rozhovor týkající se válečných utečenců. Dětí z Ukrajiny. Některé z nich od března chodí i do pražské Bratrské školy, kde je právě Rostislav Konopa ředitelem.
Vydáno: 19. 04. 2022
  • Článek
Pro kvalitní život dítěte je nezbytné, aby mělo podporující rodinné zázemí, ve své třídě a škole se cítilo dobře a aby se umělo přijmout takové, jaké je. Právě z tohoto základu vychází i projekt s poměrně dlouhým názvem – Multidisciplinární práce s dítětem ve školním prostředí s přesahem do rodiny. Výsledkem projektu bude podpůrný program cílený na silné stránky žáků 3.–5. tříd a včasnou detekci školní neúspěšnosti. Projekt je teď ve fázi výzkumu, kdy se ověřuje metodika inovativní práce se žáky se zapojením rodiny a školy. Bylo tedy nasnadě, že pro následující rozhovor jsem oslovila právě metodičku programu Mgr. Milenu Mikulkovou.
Vydáno: 19. 04. 2022
  • Článek
Veřejnost zná Janu Bernáškovou především díky populárnímu seriálu Vyprávěj. Tato televizní, filmová i divadelní herečka je však i úspěšnou spisovatelkou. Debutový román Jak přežít svého muže jí vyšel koncem minulého roku. Nás zajímalo, jak vzpomíná na školní léta.
Vydáno: 22. 03. 2022
  • Článek
Ze školních let si pamatuji nejednu hodinu, kdy nám učitel češtiny pustil něco na videu, ze třídy odešel a vrátil se až se zvoněním. Na film se samozřejmě nikdo z nás, žáků, nedíval. Proč taky? Věděli jsme, že je to jen taková „vata“, aby si pan učitel odpočinul, oznámkoval diktáty nebo vypil kávu s kolegyní, která měla zrovna volnou hodinu. Škoda že náš pan češtinář nebyl v kabinetu s někým, jako je Eva Spilková, koordinátorka projektu CinEd, mezinárodního programu filmové výchovy. Ta by mu totiž vysvětlila, kolik promarnil příležitostí nám něco důležitého právě prostřednictvím filmů předat.
Vydáno: 22. 03. 2022
  • Článek
Statisíce zhlédnutí. Tisíce zpráv od žáků. Desítky videí na nejrůznějších sociálních platformách. Otevřená a příklady z praxe podložená kritika zastaralých pedagogických metod i špatných učitelů. Tím vším můžeme popsat Štěpánku Cimlovou. Neboli Štěkánku, učitelku z TikToku.
Vydáno: 22. 03. 2022