Týká se povinnost projednat ŠVP se zaměstnavateli i gymnázií? Jestli ano, s kolika zaměstnavateli by plán měl být projednán? Musí mít škola o projednání nějaké doklady?
ŠVP
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová
Ph.D.
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
-
zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)
ODPOVĚĎ:
Podle § 57 odst. 2 školského zákona je povinnost školy vyvinout úsilí spolupracovat se zaměstnavateli (i tím, že se zaměstnavateli projednává školní vzdělávací programy) podmíněna tím, že je tato aktivita školy vhodná a možná s ohledem na obor vzdělání.
Zda je v případě vzdělávání v gymnáziu vhodné a možné projednat ŠVP se zaměstnavateli, musí vyhodnotit ředitel gymnázia.
Dle mého právního názoru lze v obecné rovině konstatovat, že pokud je gymnaziální vzdělání poskytováno bez zvláštního zaměření, není vhodné ani možné spolupracovat se zaměstnavateli. V případě, že je poskytované gymnaziální vzdělávání určitým způsobem zaměřeno (např. gymnázium se sportovní přípravou, zaměření na programování atd.), lze již vyčlenit určitou skupinu potenciálních zaměstnavatelů absolventů školy.
Školský zákon nestanoví počet zaměstnavatelů, se kterými má škola v tomto směru spolupracovat. Z logiky věci se tento počet bude odvíjet od konkrétního zaměření školy a počtu zaměstnavatelů v regionu.
Pokud bude škola spolupracovat se zaměstnavateli ve smyslu § 57 odst. 2 školského zákona, je vhodné z důvodu prokazatelnosti z projednání pořizovat záznamy (zápisy projednání).