Přečerpaná dovolená

Přečerpaná dovolená
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová
Ph. D.
 
Dotaz č. 1
Zaměstnanec-pedagog pracoval od 1. 1. 2013 do 31. 8. 2013 čtyři dny v týdnu. Od 1. 9. 2013 pracuje jen 1 den v týdnu. O hlavních prázdninách vyčerpal celou dovolenou 24 dní. Přečerpal tak dovolenou o 8 dní. Máme mu dovolenou vzhledem ke změně týdenního režimu srazit, nebo můžeme přečerpání dovolené tolerovat a nic mu nesrážet?

SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
 
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
Ustanovení § 222 odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, upravuje situaci, kdy
zaměstnanec „přečerpá“ dovolenou.
Zaměstnanec je povinen
vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu
za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo.
Odsud plyne, že zaměstnanec je povinen sám určitou „přečerpanou“ finanční částku
zaměstnavateli vrátit nebo zaměstnavatel musí tuto částku zaměstnanci srazit z platu
[§ 147 odst. 1 písm. e) zákoníku práce]. Zaměstnavatel nemůže „přečerpání“ dovolené tolerovat, nevyzvat zaměstnance k vrácení „přečerpané“ částky nebo nic nesrážet.
Dotaz č. 2
Zaměstnankyně-pedagog byla nemocná v lednu a únoru a od září je znovu nemocná, pravděpodobně do konce prosince. Bude mít neodpracovaných 128 dní (100 + 21 neodpracovaných dnů) - dovolená se jí zkrátí o 2/12 (6,5 dne asi 7 800 Kč). Dovolenou ovšem vyčerpala celou o hlavních prázdninách. Jak máme postupovat? Máme peníze za přečerpanou dovolenou srazit? Ale z čeho, když zaměstnankyně pobírá nemocenské dávky z OSSZ a nemá u nás žádný příjem?
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
 
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
Předpokládejme, že zaměstnankyně nebude pracovat pro překážky v práci na straně zaměstnance (dočasná pracovní neschopnost) do konce roku 2013, dovolená jí bude krácena tak, jak je uvedeno v dotaze, a i v roce 2014 nebude pracovat z důvodu dočasné pracovní neschopnosti.
Je pravdou, že jestliže zaměstnavatel zaměstnankyni nevyplácí plat, pak z něj nemůže náhradu platu za dovolenou srazit.
V tomto případě je
zaměstnanec povinen vrátit již vyplacenou náhradu platu za dovolenou
nebo její část (§ 222 odst. 4 zákoníku práce). Konkrétně to znamená, že zaměstnavatel vyzve zaměstnance k vrácení určité finanční částky. Pokud zaměstnanec náhradu platu za dovolenou nevrátí, může zaměstnavatel tuto finanční částku vymáhat soudní cestou.