Zákaz kouření ve školách

Vydáno:

Může se ve školách vyčlenit například venkovní prostor ke kouření? Co firmy, které si pronajímají některé prostory ve škole? Co byt domovníka? Může si v podstatě doma kouřit? Co kouření při doplňkové činnosti - například hostinská činnost - svatba?

Právní úprava zákazu kouření je obsažena v ustanovení § 8 a § 9 zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Pro úplnost si uveďme, že podle ustanovení § 8 odst. 1 se zakazuje kouřit:
„a) na veřejných místech, kterými jsou uzavřené prostory přístupné veřejnosti, prostředky veřejné dopravy, veřejně přístupné prostory budov související s veřejnou dopravou, nástupiště, přístřešky a čekárny veřejné silniční a drážní dopravy a městské hromadné dopravy, s výjimkou stavebně oddělených prostor ke kouření vyhrazených a při pobytu osob trvale větraných do prostor mimo budovu,
b) ve vnějších i vnitřních prostorách všech typů škol a školských zařízení,
c) v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské činnosti, pokud tato zařízení nemají zvláštní prostory vyhrazené pro kuřáky a označeny zjevně viditelným nápisem „Prostor vyhrazený pro kouření“ nebo jiným obdobným způsobem a zajištěné dostatečné větrání podle požadavků stanovených zvláštním právním předpisem,
d) v uzavřených zábavních prostorách, jako jsou kina, divadla, výstavní a koncertní síně, dále ve sportovních halách a prostorách, kde jsou pořádána pracovní jednání s výjimkou zvláštních, stavebně oddělených prostor ke kouření vyhrazených se zajištěným dostatečným větráním podle požadavků stanovených zvláštním právním předpisem,
e) ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení všech typů, s výjimkou uzavřených psychiatrických oddělení nebo jiných zařízeních pro léčbu závislostí, a to v prostorách, které jsou stavebně oddělené a při pobytu osob s možností větrání do prostor mimo budovu.
Tento zákaz je jednoznačný a výjimky jsou uvedeny přímo v textu písmen a), c), d) a e). Zákaz obsažený v § 8 odst. 1 je třeba důsledně odlišovat od zákazu stanoveného v § 8 odst. 2 zákona, kde se stanoví, že v budovách státních orgánů, orgánů územních samosprávných celků, zařízení zřízených státem nebo územním samosprávným celkem poskytujících veřejné služby a finančních institucí včetně jejich zařízení společného stravování, jsou osoby pověřené jejich řízením povinny zajistit, aby občané byli v těchto budovách chráněni před škodami působenými kouřením. Z toho vyplývá, že u zaměstnavatelů vyjmenovaných v § 8 odst. 2 zákona lze připustit zřízení kuřáren, ovšem za předpokladu, že veřejnost bude chráněna před škodami způsobenými tabákem. Z § 8 odst. 2 totiž vyplývá, že ani například zaměstnankyně finančního úřadu v kanceláři kouřit nemůže, protože neví, kdo ji navštíví, může ovšem kouřit na vyhrazeném místě, pokud zaměstnavatel takovou kuřárnu zřídí.
Předem však upozorňuji, že zaměstnavatelé nemají povinnost zřizovat kuřárny. Kuřárny se zřizovaly za platnosti starých hygienických předpisů, dnes již dávno zrušených. Podle nyní platného nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, se zřizují místnosti pro odpočinek od nepříznivých vlivů práce a prostory pro odpočinek těhotných a kojících zaměstnankyň. Zřizovat kuřárny však žádným právním předpisem zaměstnavateli uloženo není.
Z § 8 odst. 1 zákona tedy jednoznačně vyplývá, že v případě škol a školských zařízení se zakazuje kouřit ve všech prostorách škol a školských zařízení - vnitřních i vnějších. Odkaz na zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů má říci, že zákaz se vztahuje na školy všeho typu i školská zařízení všeho typu, jak jsou definovány v ustanovení § 7 školského zákona. V případě škol a školských zařízení tedy není žádná výjimka ze zákazu kouření a kouřit se nesmí ani ve vnitřních prostorách škol ani ve vnějších prostorách (jako například na hřištích). S tímto zákazem bezprostředně souvisí povinnost stanovená § 9 odst. 1 zákona:
„Na místech, kde je podle § 8 zakázáno kouřit, je provozovatel povinen umístit u vstupu zjevně viditelný text zákazu kouření, který musí být pořízen v českém jazyce černými tiskacími písmeny na bílém podkladě na ploše o velikosti písma nejméně 5 cm, a grafickou značku zákazu kouření, jejichž vzhled je stanoven zvláštním právním předpisem.“ Ve školách tedy musí být vnitřní i vnější prostor škol označen značkami zákazu kouření, aby bylo každému patrno, že ve škole je kouření zakázáno. Tato povinnost je stanovena již 7 let (od přijetí nařízení vlády č. 11/2002 Sb., kterým se stanoví vzhled a umístění bezpečnostních značek a zavedení signálů), takže by neměla činit v praxi problémy. Škola si tedy musí sama vymezit svůj vnitřní i vnější prostor, kde je stanoven zákaz kouření. Z toho se i podává odpověď na vaši druhou otázku. Pokud škola pronajímá určité prostory nebo část budovy školy jiné organizaci, pak musí zvážit, jestli je daný prostor natolik konstrukčně oddělený od vnitřních prostor školy, kde se pohybují žáci, že povolí dotyčné organizaci, aby její zaměstnanci na pracovišti kouřili nebo jestli prostor pronajme za podmínky, že se v něm nesmí kouřit.
Pokud se týká bytu školníka, tak ten je ve smyslu stavebních předpisů oddělen od prostor školy, je to samostatná uzavřená bytová jednotka, takže doma si každý může činit co chce, podle Listiny základních práv a svobod je obydlí a soukromí nedotknutelné. Ani školník si však nemůže doma zapálit doutník a jít po chodbě a pak například obsluhovat kotel. Pokud se pohybuje v prostorách označených zákazem kouření musí tento zákaz respektovat.
Poslední otázce trochu nerozumím. Nevím, kdo má kouřit při hostinské činnosti. Jestli studenti - učňové v učebním oboru servírka a číšník. Tam je to jasné. Pro ně musí být zákaz kouření stanoven školním řádem a školní řád pro ně platí, ať mají praktické vyučování v prostoru školy nebo u jiné právnické či fyzické osoby (v nějaké restauraci). Oni mají školským řádem stanoveny povinnosti a mezi těmito povinnostmi musí být uveden i zákaz kouření při vzdělávání ve střední škole, tedy při teoretickém i praktickém vyučování a při všech akcích pořádaných školou. Jestli budou v restauraci hosté v době, kdy je budou studenti v rámci praktického výcviku obsluhovat, kouřit, s tím nelze nic dělat, to souvisí s jejich budoucím povoláním, oni se budou v životě pohybovat v prostorách, kde se kouří.
Související předpisy:
* § 8, 9 zákona č. 379/2005 Sb., k ochraně před škodami působenými tabákem, alkoholem, návykovými látkami
* zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)
* nařízení vlády č. 11/2002 Sb., kterým se stanoví vzhled a umístění bezpečnostních značek a zavedení signálů
* nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci