Informace o novém způsobu přijímacího řízení, 1. část

Vydáno: 10 minut čtení
Právní předpisy týkající se přijímacího řízení
* Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů
* Vyhláška č. 671/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o organizaci přijímacího řízení ke vzdělávání ve středních školách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška“)
* Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů – týká se přijímacího řízení ve školách, které zřizuje stát, kraj, obec nebo dobrovolný svazek obcí (dále jen „veřejné školy“), kde jde o správní řízení s upřesněním podle školského zákona.
Podrobnější informace o přijímacím řízení jsou na webové stránce MŠMT, případně i u jeho přímo řízených organizací a dále na webových stránkách jednotlivých krajů a škol.
Nejvýraznější odlišnosti nového přijímacího řízení
1. Je umožněno uchazeči podat tři přihlášky už v prvním kole.
2. Ředitel střední školy zveřejňuje kriteria a další podrobnosti před podáním přihlášek ke vzdělávání ve střední škole; v případě rozhodnutí o konání přijímací zkoušky v prvním kole přijímacího řízení stanoví nejméně 2 termíny pro její konání (platí i pro obory vzdělání s talentovou zkouškou na základě § 62 odst. 4 školského zákona).
3. Přihlášku ke vzdělávání podává zákonný zástupce nezletilého uchazeče, případně zletilý uchazeč řediteli střední školy; na přihlášce vyznačí termín, v kterém se uchazeč zúčastní přijímací zkoušky.
4. Zkrácené termíny pro: ukončení hodnocení uchazečů do 3 pracovních dnů po termínu stanoveném pro přijímací zkoušky (načež následuje bezodkladné vydání rozhodnutí o přijetí či nepřijetí uchazeče ke vzdělávání), podání odvolání na 5 pracovních dnů po doručení rozhodnutí o přijetí/nepřijetí s tím, že je zkrácena i doba pro uložení těchto rozhodnutí na poště na 5 pracovních dnů.
5. Zavádí se zápisový lístek jako forma potvrzení úmyslu uchazeče o vzdělávání v dané střední škole, jehož nepředložením nebo vzetím zpět se uchazeč vzdává práva stát se žákem příslušné střední školy.
Jak bude nové přijímací řízení probíhat před podáním přihlášek - do 31. 1.
Uchazeč
1. Vybere si z nabídky oborů vzdělání středních škol nebo konzervatoří, informuje se na internetu, vytipuje školy podle svého zájmu. Je vhodné si ověřit, zda má škola schválen obor vzdělání ve školském rejstříku.
2. Informuje se na středních školách (navštíví je ve dnech otevřených dveří, případně se informuje u jejich pověřeného pracovníka). Ověří si zejména, jaké podmínky ředitel střední školy pro přijetí do vybraného oboru vzdělání stanovil (na základě informace jím zveřejněné podle § 60 odst. 3 a 4 školského zákona).
3. Poradí se s výchovným poradcem nebo se školským poradenským zařízením.
4. Zváží svoje možnosti.
5. Obstará si přihlášku/y pro první kolo přijímacího řízení. Přihlášky ke vzdělávání ve SŠ se podávají na tiskopisu předepsaném ministerstvem podle § 60 odst. 5 školského zákona.
6. Vyplní přihlášku/y a nechá si na nich potvrdit prospěch na základní škole (obdoba výpisu z vysvědčení – razítko a podpis), případně přiloží ověřené kopie vysvědčení. Nově uvede i den, kdy se chce zúčastnit konání přijímací zkoušky, pokud se v dané střední škole koná. Přiloží i další doklady, pokud je střední škola vyžaduje (tato informace vyplývá z kriterií přijímacího řízení, zveřejněných ředitelem příslušné střední školy), v případě uchazečů se speciálními vzdělávacími potřebami je vhodné přiložit i doporučení školského poradenského zařízení (viz § 16 odst. 6 školského zákona).
7. Je vhodné, aby si pro přijímání ke vzdělávání uchazeč se zdravotním postižením a zdravotním znevýhodněním opatřil doklad, kterým se stanoví, jaké jsou vhodné podmínky při přijímání odpovídající jeho potřebám. Tyto speciální vzdělávací potřeby zjišťuje školské poradenské zařízení viz § 16 odst. 5 a 6 školského zákona.
Základní škola (dále jen „Zš“)
1. Informuje, zejména prostřednictvím výchovných poradců, rodiče a žáky o náležitostech přijímacího řízení a dostupných informacích o něm, zprostředkovává informace o oborech vzdělání na středních školách i o tom, kde jsou informace týkající se přijímání k dispozici (webové stránky, publikace apod.).
2. Pomáhá při vyplňování přihlášky ke vzdělávání ve střední škole.
3. Zajistí zápisové lístky pro své žáky, kteří se hlásí o přijetí ke vzdělávání ve střední škole, i vyplnění osobních údajů jednotlivých uchazečů. Vyplněný zápisový lístek pak potvrdí v souladu s § 60 odst. 5 školského zákona.
Střední škola - ředitel (dále jen SŠ)
1. Vyhlásí přijímací řízení do oboru/ů vzdělání. První kolo vyhlásí do 31. ledna 2009 (u oborů s talentovou zkouškou do 31. října 2008) podle § 2 vyhlášky na základě § 60 odst. 1 školského zákona.
2. Stanovuje a vyhlašuje jednotná kriteria a předpokládaný počet přijímaných uchazečů do jednotlivých kol přijímacího řízení zejména podle § 2 odst. 1, § 16, § 20, § 59 odst. 1 a § 60 odst. 3, 4, 13 a 15 školského zákona (projednává se novela školského zákona viz informace o změnách v části IV, v níž se počítá se stanovením možnosti vyhlášení kritérií přijímacího řízení i v návaznosti na školní vzdělávací programy).
3. Poskytuje informace o oborech vzdělání, ve kterých bude nebo bylo vyhlášeno přijímací řízení a o jeho průběhu (v případě tzv. veřejných škol i podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů).
4. V případě, že bylo rozhodnuto o konání přijímací zkoušky, vyhlašuje pro první kolo přijímacího řízení dny konání přijímací zkoušky; pro první kolo se musí stanovit nejméně dva termíny konání přijímací zkoušky podle § 60 odst. 2 a 8 školského zákona a § 3 odst. 1 až 4 vyhlášky.
5. Umožňuje případně získání přihlášek uchazečům o vzdělávání v oborech vzdělání, u kterých vyhlašuje přijímací řízení, napomáhá jim při jejich řádném vyplnění (případně ve spolupráci s rodiči) a informuje je zejména o dokladech požadovaných pro přijímací řízení.
Krajský úřad
1. Poskytuje informace o záměrech kraje v oblasti středního školství, např. v rámci dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy kraje.
2. Poskytuje informace o zajišťování vzdělávání (např. o středním vzdělávání) a školských službách ve své působnosti.
3. Zajišťuje zápisové lístky pro uchazeče, kteří se hlásí o přijetí na SŠ a nevydává jim je ZŠ.
Jak bude probíhat odevzdání přihlášek - do 15. 3.
Uchazeč
1. Přihlášky ke vzdělávání ve SŠ pro první kolo přijímacího řízení podle § 60 odst. 5 školského zákona podává zletilý uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče řediteli příslušné SŠ, v termínu stanoveném v § 60b školského zákona viz termín v přiložené tabulce.
2. K přihlášce přiloží potřebné doklady podle § 60 odst. 6 školského zákona a § 1 vyhlášky (přihláška musí být podepsaná uchazečem nebo jak nezletilým uchazečem, tak jeho zákonným zástupcem). Lze uplatnit například tři přihlášky na tři různé SŠ nebo tři přihlášky na tři různé obory vzdělání na jedné SŠ.
3. Je vhodné si ve SŠ převzít potvrzení o podání přihlášky, v případě jejího zaslání provozovatelem poštovních služeb uschovat podací lístek jako potvrzení o včasném podání přihlášky.
4. Žák ZŠ si vyzvedne zápisový lístek v základní škole (viz termín v přiložené tabulce), ostatní uchazeči na krajském úřadu na základě žádosti; pro školní rok může uchazeč obdržet jen jeden (viz § 60a odst. 3 školského zákona). To nevylučuje případné vydání náhradního zápisového lístku. Je důležité si zápisový lístek uložit tak, aby byl k dispozici, až se bude uchazeč na základě rozhodnutí o přijetí rozhodovat, které škole potvrdí zájem o vzdělávání v oboru vzdělání.
1. Oproti přijímacímu řízení pro přijetí ke vzdělávání ve SŠ na školní rok 2008/2009 nepřijímá ZŠ přihlášky pro předání na příslušné SŠ.
2. Vydá každému žáku hlásícímu se na střední školu jeden zápisový lístek pro následující školní rok a potvrzuje jej; o vydaných zápisových lístcích jednotlivým uchazečům vede přesnou evidenci.
Přijímá přihlášky a vydává na základě žádosti doklad o jejich převzetí.
Krajský úřad
Vydává, na základě žádosti, příslušným uchazečům zápisové lístky, potvrzuje je a o vydaných zápisových lístcích vede přesnou evidenci. Každému uchazeči vydává jeden zápisový lístek na následující školní rok.
Jak bude nové přijímací řízení probíhat po odevzdání přihlášek
Uchazeč
1. Pokud SŠ informovala, že se v oboru vzdělání nekoná přijímací zkouška, očekává doručení rozhodnutí o výsledku přijímacího řízení konaného ve školách, na které podal přihlášku. Lze se informovat o výsledku přijímacího řízení ve SŠ na základě přiděleného registračního čísla v souladu s § 4 vyhlášky (projednává se novela školského zákona viz informace o změnách v části IV, v níž se počítá se stanovením období, kdy nejdříve bude moci být vydáno rozhodnutí o přijetí/nepřijetí v prvním kole přijímacího řízení).
2. Pokud bylo ředitelem SŠ rozhodnuto o konání přijímací zkoušky, očekává doručení pozvánky na přijímací zkoušku.
1. Kontroluje přihlášky a úplnost požadovaných přiložených dokladů; v případě chybějících údajů nebo dokladů si vyžádá doplnění.
2. V případě, že se přijímací zkouška koná, rozesílá pozvánky k přijímací zkoušce nejpozději 14 dní před jejím konáním na základě § 60 odst. 8 školského zákona a § 3 odst. 8 vyhlášky, v případě dalších kol nejpozději 7 dní před jejím konáním podle § 60 odst. 10 školského zákona. Případně nejpozději 7 dní před konáním náhradní zkoušky podle § 3 odst. 7 vyhlášky.