Aktuality - strana 246

Systematické zvyšování platu pedagogů i nepedagogů, navýšení rozpočtu pro vysoké školy, podpora předškolního vzdělávání, zvyšování kapacit MŠ a ZŠ, přímá podpora sportování dětí a mládeže, to jsou hlavní kroky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy za poslední čtyři roky.
Vydáno: 01. 12. 2017
Ve čtvrtek 30. listopadu 2017 se v Olomouci uskutečnil seminář České školní inspekce s řediteli mateřských, základních a středních škol z několika moravských krajů, jehož cílem bylo poskytnout inspiraci pro zvyšování kvality vzdělávání na úrovni školy.
Vydáno: 01. 12. 2017
Žáci pátých tříd ve velkém květnovém testování České školní inspekce dopadli podle očekávání nebo dokonce nad očekávání. Deváťáci zklamali hned v několika předmětech. Nejhůře jim šla matematika. Podle inspekce je právě na druhém stupni soustředěn problém českého školství.
Vydáno: 30. 11. 2017
Česká školní inspekce zveřejňuje závěrečnou zprávu se souhrnnými výsledky testování žáků 5. a 9. ročníků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, které bylo realizováno v květnu 2017.
Vydáno: 30. 11. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy poslalo v závěru letošního roku na navýšení platů ve školství 1,9 mld. korun, peníze na zvýšení platů od listopadu jsou dostatečné. Celkem letos dostaly kraje na platy pedagogů a nepedagogů o téměř 9 mld. korun více než v roce 2016. Po jednání se zástupci školských odborů krajských úřadů to řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech.
Vydáno: 29. 11. 2017
Do českých obchodů se dostala zásilka 230 kilogramů chlazené slaniny od slovenského výrobce obsahující baktérii  Listeria monocytogenes.
Vydáno: 29. 11. 2017
Případné problémy v oblasti společného vzdělávání pomáhají školám v praxi řešit Centra podpory. Ta vznikla na všech krajských pracovištích NIDV v rámci projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi hrazeného z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
Vydáno: 28. 11. 2017
Česká školní inspekce zveřejňuje publikaci s uvolněnými úlohami z mezinárodního šetření PISA 2015, ve kterém byla hlavní testovanou oblastí přírodovědná gramotnost.
Vydáno: 27. 11. 2017
Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání zveřejňuje první část seznamu doporučených projektů k podpoře z OP VVV v rámci výzvy č. 02_16_019 Excelentní výzkum. Dokument naleznete v článku.
Vydáno: 27. 11. 2017
Samostatný plynulý mluvený projev, tato komplexní dovednost dělá největší potíže dětem v předškolní přípravě. Ta je od letošního školního roku pro předškoláky povinná. Podle pedagogů, kteří mají za sebou první tři měsíce přípravy dětí k zápisu do základních škol je to důsledek nedostatečné komunikace rodičů s dětmi a nedostatek času a prostoru pro individuální práci s dětmi v mateřských školách. Další problémy u předškolních dětí pak vidí v oblasti jemné i hrubé motoriky.
Vydáno: 27. 11. 2017
Fond Otakara Motejla vyhlásil vítěze 5. ročníku soutěže, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Vítězná aplikace Hlídač státu se díky otevřeným datům zabývá kontrolou financování politických stran, vazbami politických stran na osobní a firemní sponzory, příjmy sponzorů ze státních zakázek a analýzou dat z registru smluv.
Vydáno: 23. 11. 2017
Česká školní inspekce zveřejňuje národní zprávu obsahující výsledky mezinárodního šetření PISA 2015 v oblasti týmového řešení problému. Součástí zprávy jsou zjištění z dotazníkového šetření a zpráva také podrobněji představuje typy dotazníků používaných v rámci mezinárodního šetření PISA.
Vydáno: 22. 11. 2017
Hra českých vědců, Attentat 1942, vyšla na distribuční platformě Steam v české a anglické verzi. Hra je zároveň ve finále Game Development World Championship 2017, kde bojuje o první místo.
Vydáno: 22. 11. 2017
Jeden ze zakladatelů naší dětské diabetologie a endokrinologie profesor Kopecký říkával, že dědičnost obezity je především dána tím, že se v rodinách dědí kuchařská kniha. Do určité míry je to stále pravda, ale díky pokrokům v medicíně se ukázalo, že geny hrají pří výskytu obezity větší roli, než jsme čekali.
Vydáno: 21. 11. 2017
Ředitelé středních škol řeší ve své praxi nejrůznější záležitosti a obtíže. V návalu každodenních starostí někdy bohužel zapomínají na péči o své učitele i další zaměstnance. Často stačí jen málo a z takového opomíjení se může stát problém. V textu se tedy zaměříme na to, jak je možné o pracovníky ve školách pečovat a na jaké konkrétní věci se přitom soustředit.
Vydáno: 21. 11. 2017
U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se dnes dopoledne ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech zúčastnil vzpomínkové slavnosti u Hlávkovy koleje a pietního aktu v Žitné ulici.
Vydáno: 20. 11. 2017
Na příležitosti odborného vzdělávání upozorňuje ve dnech od 20. do 24. listopadu Evropský týden odborného vzdělávání, který již podruhé vyhlásila Evropská komise. Pod heslem Objev svůj talent navazuje na loňský úspěšný ročník, do kterého se zapojilo více než 700 000 osob po celé Evropě.
Vydáno: 20. 11. 2017
Národní institut pro další vzdělávání Vás srdečně zve na 3. ročník mezinárodní konference k profesnímu rozvoji pedagogických pracovníků.
Vydáno: 19. 11. 2017
Nezbytnost dlouhodobého strategického plánování výstavby, uvažování o životním cyklu budov primárně s ohledem na člověka a jeho měnící se potřeby, nutnost ochlazování měst, potřeba revitalizací staveb a využívání brownfieldů v rámci smart cities – nejen k těmto závěrům dospěl v pořadí již 6. ročník mezinárodní konference Šetrné budovy 2017 pod taktovkou České rady pro šetrné budovy. Více než dvacítka významných zahraničních a domácích řečníků se za účasti téměř tří stovek hostů zaměřila na vize a trendy budoucího vývoje ve vztahu k architektuře, udržitelnosti a automatizaci budov, hospodaření s vodou, cirkulární ekonomice, využívání brownfieldů, problematice chytrých měst či tvorbě zdravého a komfortního vnitřního prostředí.
Vydáno: 19. 11. 2017