Aktuality - strana 200

Termín konání: 27. 2. 2019 Prodejní cena: 890 Kč
v pondělí 21. 1. 2019 od 13:00 do 16:00
Vydáno: 09. 01. 2019
Článek se zabývá způsoby řešení problémového chování žáků (nikoli těch se speciálními vzdělávacími potřebami) a zaměřuje se na využívání záchytných místností ve školách, oddělení žáka od třídy a některá další opatření.
Vydáno: 09. 01. 2019
Česká republika má za sebou vlnu rekonkurzů na místa ředitelů škol a školských zařízení. Jak obtížné je dnes pro zřizovatele najít ředitele a co se dá udělat pro to, aby byl vybraný uchazeč kvalitní? Postačuje stávající vyhláška č. 54/2005 Sb., o náležitostech konkurzních řízení a konkurzních komisích, dnešní situaci?
Vydáno: 09. 01. 2019
Víkendové sčítání ptáků na krmítkách v Česku se setkalo s velkým zájmem veřejnosti, do nedělního večera poslalo výsledky už víc než 10 tisíc dobrovolníků.
Vydáno: 08. 01. 2019
Ministr školství Robert Plaga (ANO) dostal od vlády za úkol přepracovat návrh svého resortu na bezplatné stravování dětí v mateřských a základních školách.
Vydáno: 08. 01. 2019
Schvalovací doložky učebnic
Vydáno: 07. 01. 2019
Platy, nízká prestiž a konflikty s rodiči. To jsou hlavní důvody, proč mladí pedagogové odchází ze škol, zjistil výzkum brněnské univerzity mezi učiteli s praxí kratší než tři roky.
Vydáno: 07. 01. 2019
Zajímavý rozhovor s Alicí Kučerovou, elementaristkou a ředitelkou malotřídní základní školy v Přílepích na Kroměřížsku.
Vydáno: 07. 01. 2019
Studentky a studenti Gymnázia Blansko pojali výuku sociologie netradičně a při akci "Jinej neznamená špatnej" si vzájemně prohodili oblečení.
Vydáno: 07. 01. 2019
Vážení ředitelé škol, učitelé, výchovní poradci, metodici prevence, školní psychologové, poradenští psychologové, (školní) speciální pedagogové a další odborníci, jimž současné školství není lhostejné. Dovolujeme si pozvat Vás na 12. ročník odborné konference, pořádané Katedrou psychologie FF UK v Praze a redakcí časopisů Řízení školy a Školní poradenství v praxi:
Vydáno: 05. 01. 2019
Sčítat je snadné!
Vydáno: 04. 01. 2019
Snowboardistka Eva Samková, biatlonista Michal Krčmář nebo běžkyně na lyžích Karolína Grohová. Ti všichni sedávali společně v lavicích základní školy na náměstí Míru ve Vrchlabí. "Jsme sice sportovka, ale dbáme hlavně na vztahy a pohodu," říká zástupkyně ředitele Simona Grégrová. Sama se nazývá "aktivním nesportovcem", ale sportovce obdivuje. Už jen proto, že je maminkou olympioničky - a rovněž vrchlabské žačky - Karolíny Erbanové.
Vydáno: 04. 01. 2019
Hned na prvním letošním jednání vlády budou ministři v pondělí řešit, zda a které děti budou mít ve školách obědy zdarma.
Vydáno: 04. 01. 2019
Fulbrightova komise v Praze vybírá 30 středních škol ze všech regionů České republiky, na kterých bude v příštím roce školním pomáhat s výukou angličtiny 30 mladých Američanů, absolventů prestižních amerických univerzit. Asistenti jsou po dobu celého školního roku finančně zajištěni Fulbrightovým stipendiem, a škole tak nevznikají žádné finanční náklady navíc.
Vydáno: 03. 01. 2019
V minulých dnech se objevila informace, že jsou ředitelé škol, které mají formu příspěvkové organizace, povinni zapisovat údaje do evidence skutečných majitelů. Podle společného stanoviska zástupců ministerstev financí, vnitra, spravedlnosti a školství, mládeže a tělovýchovy tomu tak ale není. Tato povinnost dopadá podle striktně jazykového vyjádření novely zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu obecně na právnické osoby zapsané ve veřejném rejstříku. Zástupci zmíněných ministerstev se nicméně shodli, že vykládat právní úpravu tak, že tato povinnost dopadá i na příspěvkové organizace, je absurdní, protože již z povahy věci jsou všechny informace ohledně fungování příspěvkové organizace známé z veřejně přístupných dokumentů a registrů. Příspěvkové organizace jsou zřizovány pouze veřejnoprávními korporacemi (státem nebo územním samosprávným celkem) k naplňování veřejného zájmu, nikoli k soukromému prospěchu. Vždy je veřejně seznatelné, kdo je statutárním orgánem příspěvkové organizace a také kdo je jejím zřizovatelem. Není proto v souladu se smyslem a účelem zákonné úpravy, aby byla povinnost zápisu skutečného majitele uložena také těm právnickým osobám, které mají formu příspěvkové organizace a vykonávají například činnost školy.
Vydáno: 02. 01. 2019
Nevhodné hračky, příliš vysoké stoly a toalety, ale i nedostatečný pitný režim.
Vydáno: 02. 01. 2019
Nedostatek kvalitních podkladů je jedním z důvodů nízké úrovně mediální výchovy na školách. S řešením přišel Michal Kaderka z pražského Gymnázia Na Zatlance. Web je kromě učitelů určený i veřejnosti a novinářům. Najdou zde otevřenou učebnici mediální výchovy i veškerá dostupná data o mediální gramotnosti české společnosti.
Vydáno: 02. 01. 2019
Kvanta odpadů zbytečně vyprodukují české školy. S projektem ministerstva zemědělství Ovoce, zelenina a mléko do škol chodí do některých tříd potraviny zabalené v plastových krabičkách, fóliích a dalších obalech.