Aktuality - strana 171

V současné době si mohou studenti zvolit, jestli chtějí maturovat z matematiky, nebo cizího jazyka. Už za dva roky by se to ale mělo změnit a všichni studenti gymnázií a lyceí budou povinně maturovat z matematiky.
Vydáno: 19. 09. 2019
Ačkoliv to zní jako klišé, digitální technologie a internet jsou nedílnou součástí dnešní společnosti. Děti jsou vystavovány jejich přítomnosti a vlivu už od nízkého věku a není ničím nevídaným, že v mateřské škole nebo na prvním stupni základní školy jsou děti vybaveny mobilním telefonem či tabletem. Reakce na to jsou různé, což dokazuje intenzivně řešený trojúhelník mobilních telefonů, škol a zákazů.
Vydáno: 18. 09. 2019
Nedostatek peněz a učitelů, ale také nedotažená inkluze, segregace dětí na školách nebo výrazné regionální rozdíly jsou podle sociologa Daniela Prokopa hlavními důvody zaostávání českého školství.
Vydáno: 18. 09. 2019
Na 21. září 2019 se chystá hlavní podzimní termín dobrovolnických úklidových akcí u příležitosti celosvětové akce World clean up day.
Vydáno: 18. 09. 2019
Dnes se na půdě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy konalo již druhé setkání Individuálních projektů systémových, které díky dotacím z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) podporují efektivní systémové změny českého regionálního školství na celonárodní úrovni. Tentokrát byly tématem setkání čtenářská a matematická gramotnost.
Vydáno: 18. 09. 2019
Ve dnech 13. – 18. září se v Sofii uskuteční 31. ročník mezinárodní soutěže European Union Contest for Young Scientists (soutěž nejúspěšnějších projektů mladých vědců). Do soutěže postupují nejlepší studenti z národních kol soutěží se svými projekty. Do letošního ročníku je přihlášeno celkem 100 projektů a soutěže se účastní 155 mladých vědců z 39 zemí. Kromě evropských zemí se soutěže zúčastní jako hosté soutěžící z Kanady, Číny, Jižní Korey, Egypta, Tunisu a USA.
Vydáno: 18. 09. 2019
Říjen a listopad se na Stezce korunami stromů již tradičně ponesou ve znamení zvýhodnění pro seniory a děti školou povinné. Mezi největší benefity patří čas průvodců ze Správy Krkonošského národního parku, který Stezka nabídne skupinám zcela zdarma. Důvodem k návštěvě bude také akce pro seniory 1+1 vstupenka zdarma v úterý 1. října, kdy celý svět slaví Mezinárodní den seniorů.
Vydáno: 17. 09. 2019
Na stránkách Talnetu je po celé září možné najít aktivity určené žákům ve věku 12−19 let pro školní rok 2019−2020, které jsou právě aktuálně otevřeny pro přihlašování.
Vydáno: 17. 09. 2019
Pouze přibližně desetina mladých lidí je spokojena se současnou politickou situací v Česku.
Vydáno: 17. 09. 2019
Až sedm set korun měsíčně dostane za výborný prospěch na praxi každý učeň z oboru zedník.
Vydáno: 16. 09. 2019
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce co nejrychleji poslat do sněmovny návrh, který by studentům středních škol zachoval možnost volby mezi povinnou maturitou z matematiky nebo z cizího jazyka.
Vydáno: 16. 09. 2019
Boom pokračuje. Od novely zákona o inkluzi se řady asistentů pedagoga rozrostly do konce minulého školního roku na 21 039. Přibylo jich 3314.
Vydáno: 16. 09. 2019
V úvodu školního roku Úřad pro ochranu osobních údajů upozorňuje na přetrvávající nesprávné chápání souhlasu se zpracováním osobních údajů ve školství. S tím je spojena špatná praxe spočívající ve vyžadování nadbytečných souhlasů rodičů se zpracováním osobních údajů dětí při aktivitách, které jednoznačně patří do povinné náplně činnosti školy anebo s ní úzce souvisí.
Vydáno: 16. 09. 2019
Článků a studií o tom, jak děti a adolescenti neustále jen bez užitku koukají do počítačů a telefonů, je ve veřejném prostoru spousta. Odborníci z Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity ale nyní představili studii, podle níž je to až příliš krátkozraký odsudek. Aktuálně.cz je zpovídalo, z čeho jejich odlišný pohled na život teenagerů před zářící obrazovkou pramení.
Vydáno: 13. 09. 2019
Česká školní inspekce zveřejňuje tematickou zprávu, která je souhrnným výstupem inspekční činnosti zaměřené na rozvoj jazykové gramotnosti na ZŠ a SŠ a na zjišťování dosažené úrovně jazykové gramotnosti žáků na 1. stupni ZŠ ve školním roce 2018/2019.
Vydáno: 13. 09. 2019
Ženy sice převažují na základních školách v celé Evropě, v ČR je ale podíl učitelek na prvním stupni jedním z největších. Čím vyšší je stupeň a odbornost škol, tím více se vyrovnává poměr v počtu žen a mužů v učitelském sboru.
Vydáno: 12. 09. 2019
Česko je až na samém chvostu žebříčku, který srovnává oceňování učitelů s odměňováním ostatních vysokoškoláků v dané zemi. Nová data zveřejnila OECD ve své analýze v úterý.
Vydáno: 12. 09. 2019
Zástupci studentů středních škol vítají plán odložit povinnou maturitu z matematiky. To navrhuje ministr školství Robert Plaga z hnutí ANO, který se s nimi sešel.
Vydáno: 12. 09. 2019
Při příležitosti mezinárodního dne gramotností (8. září) začíná Měsíc gramotností – kampaň, do které se mohou zapojit učitelé z celé republiky a jejímž prostřednictvím si mohou vyzkoušet s gramotnostmi aktivně pracovat ve výuce. Svoje zkušenosti pak sdílí prostřednictvím sociálních sítí nebo blogů. Ambicí je podpořit mezioborovou spolupráci učitelů napříč předměty. Měsíc gramotností upozorňuje na poznatky českých i mezinárodních šetření a na zkušenosti z inovace výuky pilotního projektu Podpora práce učitelů (PPUČ), které se mohou přenášet do českého vzdělávacího systému.
Vydáno: 11. 09. 2019
V přiloženém souboru zveřejňujeme informační bulletin České školní inspekce.
Vydáno: 11. 09. 2019