Aktuality - strana 240

Stále větší část našich životů se odehrává ve virtuálním světě a proto se i problematika dodržování lidských práv týká stále více kyberprostoru. Jak je to třeba s právem na soukromí, kolik toho o nás říkají naše online data a jak mohou být zneužitá k porušování lidských práv? A jaké nové výzvy přináší rozmach sociálních sítí v offline prostoru? O tom pojednává i letošní zahajovací film festivalu Jeden svět „Čističi“, který zachycuje práci, život a podmínky tzv. moderátorů obsahu na sociálních sítích. Bezejmenní lidé v bezejmenných budovách ve filipínské Manile tak rozhodují o tom, co uvidíme na své facebookové zdi. Film osobně uvede režisér Moritz Riesewieck. Nezůstane ale jenom u kyberprostoru – Jeden svět i letos nabídne pohled na problematiku lidských práv z mnoha různých, často nečekaných úhlů pohledu a přiveze filmy z 52 zemí světa.
Vydáno: 21. 02. 2018
Mzdy učitelů na pedagogických fakultách jsou podle předsedy jejich asociace nejnižší ze všech fakult českých vysokých škol, což ohrožuje sbory fakult i vzdělávání nových učitelů. Ve všech krajích chybějí kvalifikovaní učitelé a jejich stavy se dále snižují. Prohlásil to nový předseda Asociace děkanů pedagogických fakult ČR a SR a rovněž děkan Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Randa.
Vydáno: 21. 02. 2018
Na legislativním postupu vedoucímu k zavedení praktické výuky na základních školách, tedy opětovnému povinnému zařazení dílen a pozemků do výuky, se v úterý dohodli zástupci Rady řemeslných cechů s předsedou vlády v demisi Andrejem Babišem (ANO). Po jednání to novinářům řekli Babiš a předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.
Vydáno: 21. 02. 2018
Hejného metoda alternativní výuky matematiky je v hravé formě dostupná i na mobilech. Dabovaná příběhová hra Matemág cílí na děti prvních až třetích tříd ZŠ. Od poloviny prosince si ji stáhlo kolem 6000 lidí. Vyřešili 330 tisíc matematicko-logických úloh.
Vydáno: 21. 02. 2018
Novou učebnici chemie vydali studenti z projektu ProSpolužáky, který původně vznikl na gymnáziu jako pomoc spolužákům a už několik let vydává učebnice Matika pro spolužáky. Oproti tradičním učebnicím se má lišit jednoduchým a praktickým jazykem, kterému dle autorů studenti snáze porozumějí. Sdělili, že podle jejich učebnic matematiky se učí v přibližně 85 středních školách z 1307.
Vydáno: 20. 02. 2018
Ačkoli budoucnost patří digitalizaci a automatizaci, což bude vyžadovat hlubší technické znalosti, základním školám mnohde chybí potřebné vybavení i kvalitní kantoři. „Dětem nestačí hrát hry a chatovat na sociálních sítích,“ říká Jiří Vojtěch z Národního ústavu pro vzdělávání.
Vydáno: 20. 02. 2018
Srdečně Vás zveme na 10. pokračování odborné konference „Správná řešení ve správnou dobu“
Vydáno: 20. 02. 2018
Publikujeme "Prohlášení ředitelů a ředitelek mateřských škol k problematice dvouletých dětí", které shrnuje postoje a názory profesionálů z oboru na diskutované téma nárokovosti míst pro dvouleté děti v MŠ. Prohlášení podpořilo více jak 80 vedoucích pracovníků MŠ napříč republikou, a pokud budete chtít rozšířit jejich řady, napište na e-mail petra.skrdlikova@centrum.cz "Souhlasím s textem prohlášení ředitelů a ředitelek mateřských škol k problematice dvouletých dětí" a doplňte svoje jméno, pozici a pracoviště. Děkujeme.
Vydáno: 20. 02. 2018
Tématy dnešního setkání ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy se zástupci krajských úřadů byly reforma financování regionálního školství či revize společného vzdělávání. Stejná témata pak byla i obsahem 1. schůze podvýboru pro regionální školství Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Vydáno: 19. 02. 2018
Včera se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady ministrů pro vzdělávání. Hlavním tématem bylo „Hodnocení programu Erasmus+ v polovině období a budoucí směřování v období po roce 2020“. Delegaci ČR vedl státní tajemník MŠMT Jindřich Fryč.
Vydáno: 19. 02. 2018
Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují názor na studium i na život v metropoli. 
Vydáno: 16. 02. 2018
Stát přispěje miliardami, další peníze musí dodat univerzity
Vydáno: 16. 02. 2018
Zhruba polovinu z nich (16 %) by to přitom zajímalo.
Vydáno: 15. 02. 2018
Odborné školy na východě Čech nadále trpí nedostatkem učitelů technických oborů. Přestože Královéhradecký kraj před dvěma lety začal vybraným pedagogům k výplatě přispívat až pět tisíc korun, problém s odchody kantorů do soukromé sféry se tím nevyřešil.
Vydáno: 15. 02. 2018
EDUin: Publikujeme upozornění, které nám zaslal František Halada, člen Rady Asociace ředitelů ZŠ. Asociace ředitelů ZŠ se v něm vymezuje vůči tvrzením Pedagogické komory týkajících se problematiky změny financování regionálního školství. Text zpracoval Pravoslav Němeček.
Vydáno: 15. 02. 2018
Se zaváděním digitálních technologií do výuky se mění nejen podoba vyučovacích hodin, ale také způsob domácí přípravy. Místo klasických cvičení zadávají učitelky a učitelé stále častěji online úkoly. Pedagogům tento způsob zefektivňuje výuku a také usnadňuje komunikaci s rodiči či nemocnými dětmi. Žákům tento způsob přípravy do školy otevírá možnosti poznávání interaktivního prostředí, které je baví, zvyšuje jejich motivaci a zlepšuje mediální gramotnost a kritické myšlení.
Vydáno: 15. 02. 2018
Vysoké školy žádají v právě ukončené výzvě o téměř 3,2 miliardy korun z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Do výzvy zaměřené na zlepšení a modernizaci studijního prostředí předložilo své projekty 35 vysokých škol. Celková částka, o kterou mohly školy v této výzvě usilovat, byla 3,4 miliardy korun. 
Vydáno: 14. 02. 2018
Ministryně obrany Karla Šlechtová chce v nejbližších letech obohatit osnovy základních a středních škol předmětem na způsob branné výchovy, v němž by se žáci učili zdravovědě či výchově k vlastenectví. Ředitelé škol, které iDNES.cz oslovil, se k nápadu většinou staví odmítavě.
Vydáno: 14. 02. 2018
Malé děti by do mateřských škol mohly, kdyby na to byly školky připravené, kdyby v nich nebylo 28 dětí na jednu učitelku, tvrdí senátor a ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.
Vydáno: 14. 02. 2018
Podle výsledků nejnovější Studie chování na internetu*, kterou si nechala vypracovat společnost Microsoft, se online prostředí a interakce uživatelů na internetu kultivuje a reakce uživatelů na online rizika zlepšuje.
Vydáno: 13. 02. 2018