Ing. Kateřina Pilařová, DiS.

  • Článek
Učitelky MŠ pomáhají dětem při stravování (dotýkají se svačinek při krájení, dopomoci dětem atp.). Je nutné, aby v tuto dobu používaly rukavice, bílý plášť nebo jiné pomůcky?
Vydáno: 23. 05. 2023
Učitelky MŠ pomáhají dětem při stravování (dotýkají se svačinek při krájení, dopomoci dětem atp.). Je nutné, aby v tuto dobu používaly rukavice, bílý plášť nebo jiné pomůcky?
Vydáno: 23. 03. 2023
Musí, případně jak často, proběhnout v MŠ školení hygienického minima (pro pedagogy i provozní zaměstnance)? Jsou nějaké požadavky na toto školení?
Vydáno: 23. 03. 2023
Potřebovala bych poradit ohledně jedné akce ve školní kuchyni. Jde o to, že jedno z našich gymnázií by chtělo zapojit studenty do přípravy školního oběda – aby viděli, že je to náročná práce. Akorát teď řešíme, jestli to vůbec jde kvůli hygieně – jestli nemusí mít všichni zdravotnické průkazy (což je nereálné) nebo jak z toho vybruslit.
Vydáno: 09. 05. 2022
  • Článek
Období letních prázdnin je časem, kdy školní jídelny omezují nebo i zcela přerušují provoz na různě dlouhou dobu. Toho lze s úspěchem využít pro práce všeho druhu, na které není za běžného provozu čas. Nejlépe ještě před prázdninami je dobré projít si všechny prostory školní jídelny a sestavit seznam potřebných oprav či úprav. Nejlepší však je zapisovat si tyto požadavky během celého roku tak, jak nás napadají. Zde je několik návrhů, na co se před zahájením nového školního roku zaměřit.c
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
Školní jídelny musí při své činnosti dodržovat mnoho legislativních hygienických požadavků, které jsou zastoupeny jak českou, tak i evropskou legislativou. Kontrola dodržování těchto požadavků náleží příslušné krajské hygienické stanici (dále jen „KHS“), v rámci vykonávání takzvaného státního zdravotního dozoru.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Za jakých podmínek mohou žáci, za účelem neformálního vzdělávání v rámci školní družiny, připravit jednoduchý pokrm/ochutnávku pro ostatní žáky nebo příchozí rodiče?
Vydáno: 21. 04. 2020
  • Článek
Cílem školního stravování by měl být chutný, pestrý a zdravý jídelníček pro zdravý růst a vývoj dětí. Při přípravě takové stravy bychom měli vždy a v co nejvyšší míře upřednostňovat základní a čerstvé suroviny, ne polotovary. Ty by se v jídelníčku školní jídelny neměly vyskytovat vůbec, nebo jen minimálně. Při výrobě pokrmů pro děti není potřeba používat žádná umělá dochucovadla ani nadměrné množství soli. Pracovníci ŠJ by měli být poučeni o tom, že na základě výživových doporučení by strava dětí měla být pestrá, kvalitní a v co největší míře z čerstvých surovin. Polotovary je možné používat skutečně pouze výjimečně.
Vydáno: 18. 02. 2020