Dipl.-Pol. Bára Procházková

  • Článek
Osud Jaroslavu Čechovi na začátku nerozdal ty nejlepší karty. Příběh mladého učitele angličtiny z Dobříše ukazuje, že cesty k úspěchu mohou být klikaté a že sázka na vzdělání se vždy vyplatí. „Nechtěl jsem spadnout do situace, ve které končí velká část dětí z dětských domovů. Povedlo se a dnes žiji svůj sen,“ říká 31letý Jaroslav Čech.
Vydáno: 22. 02. 2022
  • Článek
Ve dvou se to lépe táhne. To není jen okřídlená věta, ale popis toho, že když učí dva učitelé, jde to lépe, než když učí jen jeden. Z toho alespoň vychází teorie i praxe konceptu párové výuky. Učitelé hodinu společně připravují, realizují a vyhodnotí. Tímto způsobem se lépe učí nejen žáci, ale i samotní učitelé. U zrodu konceptu párové výuky stál projekt Pomáháme školám k úspěchu podporovaný Nadací The Kellner Family Foundation.
Vydáno: 22. 02. 2022
  • Článek
Komplikovaná situace v rodinách, zadlužení, nezaměstnanost nebo exekuce mají často velký vliv na chování dětí a jejich prospěch ve škole. Nový projekt neziskové organizace Schola Empirica přináší sociálním a pedagogickým pracovníkům nástroje, jak podpořit rodiče, aby se atmosféra v rodině a tím i pozice dítěte ve škole zlepšila. Některé kroky mohou nastavit přímo i pedagogové ve třídě.
Vydáno: 20. 08. 2020
  • Článek
Aby bylo v kolektivu dětí všem dobře, je nutné dodržovat určitá pravidla. Když děti budou vědět, jak se mají chovat, budou se zároveň cítit jistě a bezpečně. Nová metodika Dobrý začátek nabízí konkrétní návod, jak společně s dětmi pravidla nastavit a efektivně dodržovat.
Vydáno: 17. 12. 2019
  • Článek
Výzkumy ukazují, že až deset procent dětí v mateřských školách vykazuje znaky agresivního chování. U znevýhodněných skupin to je až 30 procent. Nová metodika „Dobrý začátek“ podporuje rozvoj socioemočních dovedností dětí a nabízí tak jasné návody, jak se učitelé mohou v konkrétních situacích chovat a tím snížit i rizika problémového chování.
Vydáno: 04. 12. 2019
  • Článek
S příchodem do mateřské školy vstupují děti z výhradně domácího prostředí do nového prostoru s určitým řádem a pravidly. Nezřídka se stává, že rodič dítě nepoznává, když ho vidí se chovat v kolektivu. Naopak to ale platí stejně. Učitelé, kteří v mateřských školách praktikují metodu Dobrý začátek, se setkávají s tím, že nepoznávají děti, když si je převezmou a začnou s nimi komunikovat rodiče. V nové metodice Kurikulum Dobrý začátek, kterou vydala nezisková organizace Schola empirica, je proto připojeno i osm vzorů dopisů rodičům, aby se zlepšila spolupráce mezi nimi a pedagogy.
Vydáno: 22. 10. 2019