Mgr. Martin Kaplán - strana 13

Dobrovolnická činnost v MŠ ,kteráje zřízena obcí. Může MŠ sepsat s VOŠ "Smlouvu o výkonu dobrovolnické činnosti studenta VOŠ"?
Vydáno: 18. 11. 2020
Jsme malá škola, jednotřídka s jednou pí učitelkou na plný úvazek s nadúvazkovými hodinami a jednou vychovatelkou ŠD. V průběhu minulých tří let jsme přijali opakovaně řetězením pracovních poměrů zástup za učitelku ZŠ,která byla na MD a RD a již nastoupila zpět na své místo. Potřebujeme, aby původně zastupující učitelka mohla učit dále některé nadúvazkové hodiny. Lze nějak ošetřit opětovné uzavření pracovního poměru, abychom se vyhnuli uzavření pracovního poměru na dobu neurčitou? Bývalá zastupující učitelka je nekvalifikovaná a těžko budeme hledat učitelku na 2h týdně. Lze využít nějaké výjimky?
Vydáno: 10. 11. 2020
Chtěla bych se zeptat, jak správně jmenovat zástupce ředitelky MŠ. Nyní má jmenování dodatkem smlouvy, ale to je prý chybné.
Vydáno: 05. 11. 2020
  • Článek
Dovoluji se na vás obrátit s dotazem ohledně zaměstnaneckého poměru na gymnáziu. V rámci odborných uměleckých předmětů (jedná se o umělecké gymnázium) bych rád zaměstnal „odborníka z praxe“ – významného grafika. Avšak jeho formální vzdělání je pouze střední škola, žádné pedagogické minimum nemá. Za jakých okolností je to prosím možné?
Vydáno: 22. 10. 2020
  • Článek
Práce přesčas a nadúvazkové hodiny jsou dva pracovněprávní instituty, jež bývají v praxi často zaměňovány. Cílem tohoto článku je definovat oba tyto pojmy a upozornit na rozdíly mezi nimi.
Vydáno: 22. 10. 2020
  • Článek
Cílem tohoto článku je vysvětlit, jak posuzovat nároky zaměstnance z více pracovněprávních vztahů k jednomu zaměstnavateli, a také ukázat rozdíly mezi výkonem prací v jednom pracovněprávním vztahu a ve více pracovněprávních vztazích.
Vydáno: 22. 10. 2020
  • Článek
V tomto článku přiblížím jeden z nejvíce používaných důvodů výpovědi za strany zaměstnavatele a specifické podmínky, jež musí být splněny k platnému rozvázání pracovního poměru z těchto důvodů.
Vydáno: 20. 10. 2020
  • Článek
Rozvázání pracovního poměru - dohoda a okamžité zrušení pracovního poměru Mgr. Martin Kaplán právník ČMOS PŠ Dohoda (§ 49 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů,...
Vydáno: 20. 10. 2020
  • Článek
Potřebovala bych poradit v následující situaci: Již dlouho hledám člověka na pozici kuchařky / pomocné kuchařky školní jídelny. Najít vhodného adepta je obtížné. Nyní se mi hlásí paní, která by připadala v úvahu. Má ale záznam v rejstříku trestů a je v podmínce za hospodářskou trestnou činnost (nevím přesně za co). Lze ji ve školní kuchyni nebo jako uklízečku zaměstnat?
Vydáno: 20. 10. 2020
  • Článek
Chci se zeptat, jak má být odměněn vychovatel, kterému byla ranní školní družina opatřením MŠMT nyní zrušena? Má nárok na 100 % platu, či jinak?
Vydáno: 20. 10. 2020
  • Článek
V tomto článku přiblížím jeden z nejvíce používaných důvodů výpovědi za strany zaměstnavatele a specifické podmínky, jež musí být splněny k platnému rozvázání pracovního poměru z těchto důvodů.
Vydáno: 20. 10. 2020
Jsem vychovatelka ve školní družině na plný úvazek. Momentálně, když je škola zavřená, jsem přeřazena do MŠ, protože kolegyně jsou na ošetřovném. Smlouvu změněnou nemám. Ve dnech 29. a 30. 10. jsou podzimní prázdniny, ale naše MŠ bude v provozu. Mám nárok na volno, jako vychovatelka ŠD, nebo musím jít dále pracovat do MŠ?
Vydáno: 19. 10. 2020
Máme dvě kolegyně v pracovní neschopnosti, zřejmě dlouhodobé. Tyto kolegyně s námi nekomunikují a nedávají o sobě nic vědět. Jedna z nich má opakovaně vystavenou pracovní neschopnost od psychiatra. Za jednu nemáme zástup. Má zaměstnanec povinnost hlásit přibližnou dobu léčby, nebo nemusí?  Prosím o radu, jak tento problém řešit.
Vydáno: 19. 10. 2020
Jak bychom měli optimálně postupovat v souladu se ZP a dalšími předpisy v případě kolegů, kteří mají absenci z důvodu studia a jak tuto absenci vykazovat (splnění kvalifikačních předpokladů,dlouhodobý kurz Montessori - na škole máme třídy, které se v tomto programu vzdělávají)?
Vydáno: 07. 10. 2020
Náš IT pracovník má plný úvazek a navíc nám pomáhá s výukou dle potřeby na základě DPČ. Letos potřebujeme hodin více (mám prohlášení, že je odborník), a tak má v úterý až čtvrtek více hodin a již dochází k přerušení více jak 2 hodiny a za ten mu i příplatek zaplatíme. Jako IT pracovníkovi bych mu chtěla pracovní dobu rozložit: v pondělí a v pátek – 11 hodin + 0,5 oběd, v úterý, středu a ve čtvrtek – dopoledne a odpoledne tak, aby byl pokryt celý úvazek, s čímž souhlasí. V jeho náplni práce ale máme pracovní dobu od 7:00 – 15:30 hodin. Můžete mi poradit, jak máme postupovat?   
Vydáno: 06. 10. 2020
Změny v zákoníku práce - novela k dovolené. 1. Pedagogický zaměstnanec má snížený úvazek - 20 hodin. Z toho je 15,5 hodin přímé práce a 4,5 hodiny nepřímé práce. Je možné mu rozložit pracovní dobu do 2 dnů - 1. den 10 hodin: 5,5 přímá a 4,5 nepřímá, 2. den 9 hodin přímá a 1 hodina nepřímá? 2. V pracovní smlouvě je uvedeno: úvazek snížený - 20 hodin. Musí být ve smlouvě uvedeno, že bude pracovat v určité dny? Nyní tam máme uvedeno - rovnoměrné rozvržení pracovní doby. Dosud jsme měli i částečné úvazky rozepsány do všech dní. Je to nutné?
Vydáno: 06. 10. 2020
Paní učitelka má v naší MŠ trvalý PP a byla na MD do 3 let věku dítěte. MD ji skončila dnem 27. 9. 2020, kdy se tedy končil i PP jejího zástupu. Do práce (nejbližší den - 29. 9. 2020) nenastoupila ani se řádně písemně či telefonicky neomluvila. Nemám žádné informace. Ráda bych se informovala, zda je v pořádku, pokud ji obešlu písemně a ukončím její trvalý PP, abych mohla zajistit provoz MŠ, a zároveň ji pošlu ZL?  Můžete mi prosím poslat správnou formulaci odůvodnění dle ZP?
Vydáno: 06. 10. 2020
Mohu převést na home office (výuku z domova) i paní učitelku, která není v karanténě, ani její nemoc nesouvisí s onemocněním COVID-19? Jedná se např. o rizikové těhotenství.
Vydáno: 06. 10. 2020
Potřebuje-li zaměstnavatel, aby pro něj zaměstnanec konal více různých prací, má v zásadě dvě možnosti. Sjednat jeden pracovněprávní vztah s dostatečně širokým druhem práce, nebo více pracovněprávních vztahů s úžeji definovanými druhy práce.
Vydáno: 06. 10. 2020
  • Článek
Zkušební doba je pracovněprávní institut, který umožňuje zaměstnanci a zaměstnavateli posoudit, zda je pro ně pracovněprávní vztah vhodný a zda v něm chtějí pokračovat, nebo nikoliv. Usoudí-li smluvní strany, že pro ně není pracovní poměr vyhovující, mohou ho v průběhu zkušební doby jednoduchým způsobem rozvázat. Zkušební dobu a zvláštní způsob skončení pracovního poměru upravuje § 35 a § 66 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Vydáno: 22. 09. 2020