Mgr. Jana Odstrčilová

  • Článek
Posloucháte rádi zajímavé příběhy nebo rozhovory o vzdělávání a výchově? Zkuste podcast Zapojme všechny, který spustil začátkem tohoto roku Národní pedagogický institut ČR. V jednotlivých dílech se dozvíte, jak nejen ve škole podpořit jedinečnost každého z nás. Uslyšíte příběhy lidí, kteří navzdory handicapu našli v životě svoje místo a rozvinuli svoje nadání. V rozhovorech se pak odborníci věnují častým problémům dnešních školáků i školského systému jako takového a přibližují jejich možná řešení.
Vydáno: 23. 04. 2021
  • Článek
Národní pedagogický institut spustil začátkem tohoto roku nový podcast zaměřený na rovné příležitosti ve vzdělávání s názvem Zapojme všechny. Dvojice moderátorek 21dílné série vyzpovídává žáky a rodiče, ale také psychology, speciální pedagogy nebo další odborníky.
Vydáno: 20. 04. 2021
  • Článek
V souvislosti s novelou školského zákona č. 82/2015 Sb. musejí školy zvládat vysoké nároky ohledně zajištění rovného přístupu ke vzdělávání všech dětí, žáků a studentů. Nově se pedagogové, ale i rodičovská veřejnost mohou s dotazy týkajícími se inkluzivního vzdělávání obracet na Centra podpory školám v oblasti společného vzdělávání. Ta vznikla v rámci pětiletého projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi a rozšířila už existující centra podpory strategického řízení a plánování na všech krajských pracovištích Národního institutu pro další vzdělávání (NIDV).
Vydáno: 17. 10. 2017
  • Článek
Kdo vyrobil moje tričko? Co je to válka? Proč ta paní chodí bosa a nosí koš na hlavě? Jak poznám zlého člověka? Proč někdo hází odpadky na zem? Od chvíle, kdy se děti naučí mluvit a vyjadřovat, ocitají se dospělí pod palbou otázek. Děti jsou přirozeně zvídavé a zajímají se o všechno, co vidí, slyší a cítí. Snaží se pochopit svět kolem sebe a obrací se na nás, dospělé, abych jim s tím pomohli. Umět dětem i složitá témata vysvětlit pro ně pochopitelnou a jejich věku přiměřenou formou, to je každodenní výzva pro všechny, kdo s dětmi tráví čas.
Vydáno: 21. 03. 2017
  • Článek
"Je to jen taková sranda, aktivita navíc, je to hezké, ale známky ti to nezlepší..." Přístup rodičů k projektové výuce bývá různý. Často ji vnímají jako jakýsi doplněk výuky, který sice žákům učení zpestří, ale jinak k jejich prospěchu ve škole nijak nepřispěje. I pedagogové trpí obavami, že školní projekty výuku zbrzdí nebo že se vůbec nevejdou do rozvrhu. Projekt Světová škola se snaží bořit tyto předsudky propracovanou metodikou, která školám pomáhá zapojit globální rozvojová témata napříč předměty a zároveň důsledně postupuje ve třech krocích: uč se - zjišťuj - jednej.
Vydáno: 21. 03. 2017
  • Článek
Jaký je rozdíl mezi migrantem a cizincem? Proč lidé odcházejí ze země, kde se narodili? Jaká rizika jsou spojená s neoprávněným přechodem státní hranice nebo pašováním lidí? Příručka „Bohouš a Dáša: Tváří v tvář migraci“ dává učitelům podněty, jak s těmito otázkami pracovat ve výuce.
Vydáno: 21. 06. 2016
  • Článek
Jaký je rozdíl mezi migrantem a cizincem? Proč lidé odcházejí ze země, kde se narodili? Jaká rizika jsou spojená s neoprávněným přechodem státní hranice nebo pašováním lidí? Příručka „Bohouš a Dáša: Tváří v tvář migraci“ dává učitelům podněty, jak s těmito otázkami mohou pracovat ve výuce.
Vydáno: 13. 06. 2016
  • Článek
Jak víme, že některá povolání jsou spíše pro holky a jiná zase pro kluky? Co ovlivňuje naše rozhodování a přemýšlení o rozdělení mužských a ženských rolí ve společnosti? Rodina? Škola? Média? V rámci metody Kvalita, nebo kvantita? učitel pomocí příběhu, obrázků, brainstormingu či škálování postupně zjišťuje postoje žáků k danému tématu. Může měřit i posun, ke kterému během výuky dochází.
Vydáno: 12. 11. 2015