doc. PaedDr. Radmila Burkovičová, Ph.D.

  • Článek
Každoročně, na počátku nového školního roku, nastupují do mateřských škol (dále jen MŠ) absolventky studijního oboru učitelství pro mateřské školy. Do MŠ samozřejmě mnohde nastupují nové pracovnice či pracovníci i na místa kuchařek, školnic, uklízeček, popř. na další pozice, a to nejen nově, ale přinejmenším po dovolené opětovně. Cílem článku je prezentovat první pedagogické zkušenosti, které získaly začínající učitelky mateřských škol po nástupu do praxe.
Vydáno: 20. 09. 2022
  • Článek
Do 1.9.2016 byly podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), k předškolnímu vzdělávání přijímány děti „zpravidla od tří let“. V posledních dvou letech až na místní výjimky neobsadily kohorty dětí věkových kategorií od 3 do 6 let v mateřských školách (MŠ) všechna místa, a byly tak vytvořeny předpoklady k přijímání dětí mladších 3 let. Podle novelizace školského zákona č. 178/2016 Sb., § 34 odstavec 1, se s účinností od 1.9.2016 předškolní vzdělávání i nadále organizuje pro děti ve věku zpravidla od 3 do 6 let, s dodatkem „nejdříve však pro děti od 2 let“. Na základě ustanovení zákona č. 178/2016 Sb., kterým se školský zákon mění, byla proto se zřetelem k dítěti ve věku od 2 let provedena úprava Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání (RVP PV), jenž nabyl účinnosti od 1.9.2017.
Vydáno: 19. 09. 2017
  • Článek
Pedagogické projektování jako příprava procesu vzdělávání dítěte předškolního věku v mateřské škole (dále také „MŠ“) je jednou z odborných činností učitelky mateřské školy. Jeho východiskem je současná realita společenská a realita životního prostředí dítěte, která se promítá do přípravy obsahu jeho prožívání v MŠ, do požadavků na podporu jeho rozvoje i do přístupu učitelky k němu v procesu vzdělávání.
Vydáno: 22. 01. 2013
  • Článek
Žijeme v čase, žijeme v přítomnosti, avšak mnohem více než jakýkoli jiný živočich máme očekávání a touhy týkající se budoucnosti (Hann, 2007, s. 20). Realizace našich tužeb a očekávání znamená činit, předpokládá uskutečnit aktivity odpovídající situaci a očekávání.
Vydáno: 22. 03. 2012
  • Článek
Vzdělávání obejme každého člověka již v prvních okamžicích příchodu na svět. Co jiného je kojení novorozence než předaná informace, že hlad dítěte bude vždy, po jeho pláčem sděleném dotazu na jídlo, uspokojován. A proces vzdělávání, ať chceme či nechceme, nás neopustí již nikdy.
Vydáno: 27. 09. 2011
  • Článek
Politická situace na počátku 20. století byla velmi složitá a vlivem známých okolností vyústila ve válečný konflikt, na jehož konci vznikla Česká republika.
Vydáno: 02. 08. 2011
  • Článek
Vzdělávání jako proces, mnohdy velmi náročný, vyžadující osobní odříkání, který lidé podstupovali v minulosti a podstupují i v současnosti, má v zaznamenané historii lidstva dlouhou tradici. Jeho smyslem vždy bylo - nabýt vzdělání. Výraz „vzdělaný“ vyjadřuje kvalitu osobnosti odpovídající kultuře dané epochy, měl a má mimořádný význam pro osobnost každého z nás, pro společnost a lidstvo jako celek. Poněvadž všechny jevy, tedy také vzdělávání a vzdělání, vyrůstají kontinuálně z minulosti, nejprve se do minulosti na vzdělávání a vzdělání ohlédneme a následně se pokusíme nastínit jejich současnost.
Vydáno: 01. 06. 2011