Jak psát IČ a DIČ

Vydáno:
Jak psát IČ a DIČ
Jsme škola se svým IČ a DIČ. Pro přehlednost chceme dělat mezi jednotlivými čísly mezery. (Například po třech číslech – 610 700 55.) Jsou pro to nějaká pravidla, nebo musíme psát tato čísla bez mezer, nebo je musíme psát tak, jak jsou uváděna například na rozhodnutích z MŠMT?
Související předpisy:
* § 21, 22 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů
ODPOVĚĎ:
Způsob tvorby identifikačního čísla (dále jen „IČ“) stanoví podle § 21 odst. 1 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, Český statistický úřad, který je také pověřen evidencí všech vydaných IČ. Tato evidence je veřejná. IČ je v České republice osmimístné číslo.
Podle předchozí právní úpravy (§ 26 zákona č. 278/1992 Sb.) bylo IČ nevýznamový (pořadový) kód. To znamená, že v čísle nebyl zakódován například typ subjektu nebo orgán, který číslo přidělil. Tato zmínka se již v zákoně č. 89/1995 Sb. sice nevyskytuje, ale ani v současné době není zveřejněn žádný systém, podle kterého by struktura IČ (zejména pak určité skupiny číslic) znamenala konkrétní význam ve vztahu k subjektu, jemuž bylo IČ přiděleno.
Jak již bylo výše uvedeno, způsob tvorby IČ stanoví Český statistický úřad (dále jen „ČSÚ“). Právní předpis, ale ani vnitřní pravidla tvorby IČ stanovená právě ČSÚ o způsobu psaní IČ nic nestanoví. Pravidla pouze upravují způsob generace kódu a případně algoritmus ověření jeho pravosti.
Přestože žádná právní norma nestanoví způsob uvádění přiděleného IČ, lze doporučit takový postup prezentace tohoto identifikačního údaje, který vyplývá z listiny, kterou bylo IČ přiděleno. Protože orgánů státní správy, které jsou oprávněny přidělovat IČ je více (ČSÚ, rejstříkový soud, živnostenský úřad, ministerstvo vnitra a jiné – viz § 22 zákona č. 89/1995 Sb.), může se stát, že formát přiděleného čísla tak bude rozdílný podle toho, kdo IČ přidělil.
Lze tedy shrnout, že korektní vůči veřejnosti je uvádět IČ ve formátu, v jakém bylo přiděleno, ale pokud subjekt použije formát jiný (tedy například rozdělený mezerami, jak je uvedeno dotazu), zcela jistě není tímto postupem porušeno ustanovení žádného právního předpisu.