Aktuality - strana 31

První únorový den Platforma pro včasnou péči začala psát novou kapitolu své existence jako samostatný spolek. Na ustavujícím prvním shromáždění v Natura Parku v Pardubicích se na tom shodlo 21 členských organizací Platformy pro včasnou péči. Po třech letech projektového řízení má tak nově Platforma pro včasnou péči samostatnou právní subjektivitu.
Vydáno: 07. 02. 2023
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje pokusné ověřování podpory provázejících učitelů, kteří pracují na praxích s budoucími vyučujícími. Jedná se o součást Reformy pregraduální přípravy učitelů, kterou resort školství zahájil v září 2021 v rámci implementace Strategie 2030+. Pokusné ověřování bude probíhat do roku 2025 a mohou se do něj hlásit jak mateřské, tak i základní a střední školy, které mají sjednanou spolupráci s některou z fakult připravujících učitele. Cílem pokusného ověřování je správné nastavení systému podpory provázejících učitelů.
Vydáno: 07. 02. 2023
Společnost Člověk v tísni zveřejnila při příležitosti Dne bezpečnějšího internetu (7. únor 2023) výsledky průzkumu mediální gramotnosti středoškoláků a žáků osmých a devátých ročníků základních škol (resp. odpovídajících ročníků víceletých gymnázií). Realizovala jej prostřednictvím svého vzdělávacího programu Jeden svět na školách (JSNS) na základě dat výzkumné agentury Focus. Jde v pořadí o druhé dotazníkové šetření zjišťující znalosti a dovednosti žáků týkající se médií, používání počítačů a chytrých telefonů, návyky v chování na internetu a v neposlední řadě i postoje žáků a studentů k médiím. Předchozí obsahově srovnatelný průzkum proběhl v roce 2018.
Vydáno: 07. 02. 2023
Přečtěte si podrobnou analýzu situace ve středním školství. Jaký je zájem o obory, nezaměstnanost a zpětný pohled absolventů středních škol?
Vydáno: 06. 02. 2023
Zvláště na gymnáziích bude do roku 2030 přetlak uchazečů o studium.
Vydáno: 06. 02. 2023
Ministerstvo školství by chtělo podpořit zakládání nových středních škol a otevírání nových oborů tím, že krajským úřadům nebude bránit v navyšování kapacit středního vzdělávání - s výjimkou víceletých gymnázií a konzervatoří.
Vydáno: 06. 02. 2023
Ministerstvo pro místní rozvoj v minulých týdnech rozhodlo, že na dotace vyplácené v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) aplikuje výsledky auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše.
Vydáno: 06. 02. 2023
Začínající učitelé jsou důležitou součástí všech aktivně učících pedagogů. Často se na ně však zapomíná. V důsledku toho až 25 % učitelů v začátcích během prvních pěti let své praxe školství opustí a málokdy se do něj vrátí.
Vydáno: 06. 02. 2023
Z Národního plánu obnovy bylo v rámci komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace v roce 2022 přiděleno školám 1,4 mld. Kč. MŠMT plánuje rozdělit v roce 2023 na digitální učební pomůcky a prevenci digitální propasti cca 1,2 mld Kč. Celková alokace na komponentu činí 4,8 mld. Kč. Čerpání finančních prostředků pro školy bude pokračovat i v roce 2024.
Vydáno: 06. 02. 2023
Tato nebezpečná výzva spočívá v tom, že se žáci škrtí až do té chvíle, kdy jeden z nich upadne do bezvědomí.
Vydáno: 03. 02. 2023
Program Ředitel naživo opět přijímá přihlášky do nového běhu dvouletého programu plného inspirace! Dvojice z vedení škol se mohou hlásit až do 2. dubna 2023.
Vydáno: 02. 02. 2023
Розпочато реєстрацію на продовження тимчасового захисту
Vydáno: 01. 02. 2023
Tento metodický materiál Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy slouží jako komentář k zákonu Lex Ukrajina IV pro oblast regionálního školství (č. 20/2023 Sb.), který doplňuje zákon č. 67/2022 Sb. označovaný jako Lex Ukrajina (1) nabývá účinnosti dnem 24. 1. 2023.
Vydáno: 31. 01. 2023
Tento metodický materiál připravilo MŠMT pro mateřské (MŠ) a základní (ZŠ) školy pro konání tzv. zvláštního zápisu ve školním roce 2022/2023. Materiál navazuje § 2 zákona č. 67/2022 Sb. (Lex Ukrajina školství) a zohledňuje změny, které přinesla novela č. 20/2023 Sb. účinná od 24. 1. 2023.
Vydáno: 31. 01. 2023
Centrum Locika přináš materiál k vysvědčení i pro děti. A přichází s prosbou na vás dospělé. Pokud jste odborníci pracující s dětmi, včetně pedagogických pracovníků, vytiskněte dětem, vylepte jim ve třídě na nástěnku.
Vydáno: 31. 01. 2023
Špatné známky na vysvědčení mohou být velmi stresující, jak pro děti, tak pro rodiče. Neuspokojivá známka se může stát rozbuškou pro vyhrocené emoce z obou stran. Mnoho rodičů neví, jak by měli správně na špatné známky reagovat.
Vydáno: 31. 01. 2023
Prostřednictvím krajských úřadů bude v souvislosti s financováním pozic ukrajinských asistentů pedagoga ve veřejných školách na období leden-srpen 2023 rozděleno cca 218 milionů korun. Bude tak podpořeno celkem 552 škol ze všech krajů, přičemž největší objem prostředků směřuje do Prahy a Středočeského kraje.
Vydáno: 30. 01. 2023
Podpora se přímo dotýká nejen začínajících učitelů, ale všech, kteří do adaptačního procesu začínajících učitelů na školách přímo zasahují, tedy také uvádějících učitelů a členů vedení škol. Materiály nahlíží na danou problematiku vždy konkrétním úhlem pohledu a nabízí odpovědi na takové otázky, které vybraná skupina opravdu řeší.
Vydáno: 30. 01. 2023
České základní školy postupně zavádí do praxe revidovaný Rámcový vzdělávací program v oblasti nové informatiky a digitálních kompetencí. Národní pedagogický institut ČR pro ně realizuje  v informatické a digitální sféře zdarma  různé formy podpory. V podpůrném balíku je také tým profesionálních konzultantů, tzv. IT guru, připravených pomoci základním a středním školám se vším, co se týká digitálních technologií.
Vydáno: 30. 01. 2023
Rozhovor pro Letní speciál časopisu Řízení školy vedla Naďa Eretová, šéfredaktorka Řízení školy