Přijímačky na střední školy

Vydáno: 1 minuta čtení

Studie Tomáše Protivínského (Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu)

Průběh přijímaček na střední školy na jaře 2023 naplno odhalil více i méně známé nedostatky zavedeného systému.

"...Dosavadní systém příjímacích zkoušek generoval extrémně zkreslené údaje s ohledem na vysokou míru strategické volby dvou škol na přihláškách ze strany uchazečů, potažmo jejich rodičů. Přirozeným důsledkem tohoto stavu byla a stále je nedostatečná informovanost na straně zřizovatelů středních škol (kraje) a centrální koordinační autority MŠMT. Nový systém přijímacího řízení slibuje v tomto ohledu výrazné zlepšení, ale digitalizace celého procesu je jen podmínkou nutnou, nikoliv postačující..."

Co ze studie vyplývá - přečtěte si Přijímačky na střední školy: promyšlený mechanismus nebo velká národní loterie? (Říjen 2023, Tomáš ProTivínský)