PhDr. Galina Jarolímková

  • Článek
Za posledních několik let výrazně stoupl zájem o poskytování poradenských služeb ŠPZ směrem k dětem, žákům, studentům, ale i pedagogům či zákonným zástupcům žáků. Jedná se o služby konzultační, diagnostické, intervenční, poradenské i metodické. Veškeré služby jsou poskytovány ambulantně na půdě odborných pracovišť nebo školských zařízení.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Ředitel školy je učitel, odborník, manažer, personalista, ekonom, leckdy stavař či právník... Ředitel vede, zodpovídá, řídí, rozhoduje, organizuje atd. atd... Je v silách a moci každého ředitele školy znát a umět vše? Je to vždy ku prospěchu věci? Dobrý ředitel se určitě pozná i podle toho, že některými svými aktivitami pověří některého ze svých kolegů a do jeho kompetencí zasahuje co nejméně. Je toto ten správný krok k tomu, aby i ředitel školy byl spokojený?
Vydáno: 14. 06. 2022
  • Článek
Ředitel vede, zodpovídá, řídí, rozhoduje, organizuje atd. atd. Je v silách a moci každého ředitele školy znát a umět vše? Je to vždy ku prospěchu věci? Dobrý ředitel se určitě pozná i podle toho, že některými svými aktivitami pověří některého ze svých kolegů a do jeho kompetencí zasahuje co nejméně.
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
Distanční výuka má mnoho výhod i nevýhod. Nechci se dlouze rozepisovat o jednotlivých důsledcích, chci se zaměřit na jednu oblast a tou je psychický dopad distanční výuky na žáky a jejich učitele. Bohužel vše souvisí se vším a není možné přístup a průběh distanční výuky oddělit od jejího prožívání až leckdy přežívání. Jakýkoli negativní dopad na lidstvo vnímám jako velmi bolestivé téma s dlouhosáhlými důsledky pro všechny.
Vydáno: 23. 03. 2021
  • Článek
Následující článek vznikl jako virtuální rozhovor mezi PhDr. Galinou Jarolímkovou (psycholožkou a ředitelkou Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 [dále PPP]) a PhDr. Norou Jakobovou (školní psycholožkou, kariérovou poradkyní a vedoucí Školního poradenského pracoviště na Gymnáziu Jana Palacha Praha 1, s. r. o. [dále GJP]). Raději by se sešly osobně u kávy, ale vzhledem k epidemiologické situaci si popovídaly alespoň online. Položily si otázky, které je vedou k zamyšlení nad vzájemnou spoluprací, nad aspekty, které v současném poradenském systému fungují, stejně jako nad tím, co by bylo možné vylepšit.
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
Pedagogicko-psychologické poradny (dále PPP) patří mezi školská poradenská zařízení, jež byla – stejně jako školy – nucena projít neobvyklými situacemi, rychle se v nich zorientovat a poradit si s nimi. Na jednu stranu to byl strach o zdraví nás všech, na stranu druhou nás velmi svazovaly pracovní povinnosti spojené se zápisy do škol, odkladem školní docházky, běžnými vyšetřeními a nastavením podpůrných opatření pro žáky… Jak z toho ven, ale nic neporušit?
Vydáno: 15. 12. 2020