Mgr. Bc. Filip Kuchař

  • Článek
Máme tu opět období letních prázdnin. Dva měsíce, kdy mají zaměstnanci škol chvíli na odpočinek po dalším náročném školním roce a přípravu na ten další, který nám letos začne 2. září. Máme za sebou i další rok mediální štvanice hovořící o tragickém stavu českého školství, letos navíc okořeněný o zahájení tvorby Strategie 2030. Zatímco školy nyní utichly a jejich zaměstnanci musejí rychle nabrat sílu na další školní rok, jejich ředitelé se společně se zřizovateli vrhli nejen do oprav školských budov, ale i do příprav dalších společných plánů, které mají jediný cíl, neustálé zkvalitňování vzdělávání. Že týmová spolupráce zřizovatele a jeho škol už není jen o zajištění provozu ve školách, ale i o společném budování kvality vzdělávání, je dnes vidět ve stále větší míře. Jsem rád, že hl. m. Praha mezi tyto aktivní zřizovatele patří.
Vydáno: 11. 06. 2019
  • Článek
Když Zastupitelstvo hl. m. Prahy schvalovalo v prosinci roku 2016 dokument Krajského akčního plánu vzdělávání hlavního města Prahy (KAP), všichni si přáli, aby tento dokument nezůstal jen vizemi o zavádění inovativních metod ve školství v rámci „velké Prahy“ a o podněcování žákovské, studentské a pedagogické iniciativy a kreativity. Díky červnové dotační výzvě MŠMT na implementaci tohoto akčního plánu může ale hl. m. Praha nejen podpořit a realizovat polytechnické vzdělávání, jehož podoba byla představena již v červnovém vydání Řízení školy, ale v Praze současně vznikne na 15 školách nové inspirativní prostředí pro společné sdílení a setkávání se učitelů, podporující nejen rozvoj jejich kompetencí, ale i posilující jejich chuť a odvahu k začleňování nových prvků do vzdělávání.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
O připravované podobě podpory polytechnického vzdělávání na území hl. m. Prahy bylo poprvé slyšet v prosinci loňského roku. Tehdy Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo dokument Krajského akčního plánu vzdělávání hlavního města Prahy (KAP), který si za hlavní cíl klade zavádění inovativních metod ve školství v rámci „velké Prahy“ a rovněž podněcování žákovské a studentské iniciativy a kreativity. Již tehdy radní pro oblast školství Irena Ropková deklarovala, že mezi klíčové části akčního plánu patří podpora polytechnického vzdělávání, a všem v mysli uvízla souvislost této podpory se slovním spojením „polytechnická hnízda“. S prvními květnovými dny radní poodhalila finální podobu připravované podpory polytechnického vzdělávání. Co tedy Praha v této oblasti může očekávat?
Vydáno: 23. 05. 2017
  • Článek
V posledních dvaceti letech prošla oblast řízení školské politiky v České republice takřka turbulentními změnami. Výsledkem je, že v současnosti ředitelé škol disponují rozsáhlými rozhodovacími pravomocemi při řízení škol nezávisle na svém zřizovateli.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
Strategie 2020 pro digitální vzdělávání předběhla ve svých vizích aktuální potřeby našeho vzdělávacího systému. Aniž by tyto potřeby, vyplývající mimo jiné i ze závěrů ČSI, ICILS a Talis, reflektovala, zaměřila se prioritně na žáky, nikoliv na pedagogy. Kromě toho se u vize pro digitální vzdělávání projevil velmi rizikový bod, který stejně negativně dopadá i na celou Strategii vzdělávání 2020, a tím je nedořešený návrh na jasnou a funkční implementaci změn vyplývajících z těchto strategických materiálů. Nelze tedy očekávat, že se Strategie 2020 pro digitální vzdělávání ve své současné podobě stane efektivním nástrojem ke zlepšení podmínek v této oblasti.
Vydáno: 21. 05. 2015
  • Článek
S navyšováním kompetencí ředitelů bohužel dochází k potlačování role zřizovatelů. Někteří na tuto změnu reagovali rezignací na svoji aktivní účast při formování vzdělávacích vizí školy či škol, které zřizují, a stali se z nich správci těchto školských budov zabezpečující jejich provoz. Je ale zapotřebí si připomenout, že ve školském zákoně v § 177 je zřizovatelům stále dána povinnost, aby při zajišťování vzdělávání a školských služeb dbali o „soulad rozvoje vzdělávání a školských služeb se zájmy občanů obce a kraje, s potřebami trhu práce, s demografickým vývojem a rozvojem svého území.“
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Praha 7 přichází s novým projektem pro své základní školy. Tím je vybudování venkovních tříd na jejich pozemcích. Nepřicházíme s novinkou, vždyť už v minulosti se děti převážně učily v přírodě.
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Vše začalo myšlenkou, jak co nejefektivněji využít SMART Board, který jsme začali na Praze 7 systematicky zavádět do výuky na všech našich školách. Přemýšleli jsme, zda by nám tyto moderní vzdělávací pomůcky nemohly pomoci při výuce studentů, kteří se nemohou z jakéhokoliv důvodu účastnit běžné vyučovací hodiny.
Vydáno: 18. 04. 2014
  • Článek
Bude tomu pomalu už rok, co zveřejněné výsledky našeho šetření, že některé školou povinné děti za celý den nemají ani jedno jediné teplé jídlo a mají prokazatelně hlad, rozpoutaly ostrou mediální diskuzi. I když jsme si byli vědomi všech rizik spojených se zveřejněním výsledků šetření, začali jsme vzhledem k závažnosti našich zjištění hledat alespoň v našem regionu řešení. Jedním z výsledků je projekt obědového konta.
Vydáno: 18. 04. 2014
  • Článek
Naším cílem v Praze 7 je vytváření takového prostředí, které umožní, aby kvalitní výuka a možnost rozvoje v rámci pestrých volnočasových aktivit byly na všech našich školách standardem. Toho nelze dosáhnout, pokud nemáte ve školách pozitivní klima a děti nevedete k tomu, aby se z nich staly morálně silné a zodpovědné osobnosti. Proto jsme iniciovali od začátku letošního školního roku ve všech třídách námi zřizovaných škol zavedení pravidel tříd.
Vydáno: 18. 03. 2014
  • Článek
Na jaře v roce 2012 vznikl z iniciativy zřizovatele základních a mateřských škol na Praze 7 nový projekt Výuka pro 21. století na základních školách městské části Praha 7. Tento projekt reagoval na potřebu modernizace v oblasti ICT, potřebu změny výuky směrem k posílení kompetencí žáků v této oblasti a vytvoření školských pracovišť, která by vedla k udržení talentovaných žáků na těchto školách.
Vydáno: 21. 02. 2014
  • Článek
K této úvaze mě inspirovalo nepřeberné množství článků o těžké roli ředitele školy, o tom jak musí zvládat všechny role - lídra, manažera i učitele - v jím vedené škole, které po něm požaduje dnešní školský systém. Mezi strašáky své práce pak ředitelé často zařazují zřizovatele, politika, který jim nerozumí a brzdí je v jejich práci. Ale je tomu opravdu tak?
Vydáno: 23. 04. 2013
  • Článek
Zápisy do mateřských škol a s tím spojený celý průběh přijímacího řízení je každoročně zahalen do emocionálně vypjaté atmosféry. Základním důvodem byl po několik let probíhající porodní boom, který v současnosti doznívá, ale stávající kapacita mateřských škol je stále nedostačující. Situaci zkomplikoval i nárůst počtu dětí, jejichž rodiče využívají možnosti odkladu školní docházky, a děti tak zůstávají v mateřských školách o rok déle. U více než poloviny těchto dětí je odklad školní docházky neopodstatněný a jde spíše o pohodlnost jejich rodičů.
Vydáno: 20. 09. 2012
  • Článek
Blížící se konec roku a projevovaná nespokojenost rodičů, žáků nebo zaměstnanců škol s tím či oním organizačním rozhodnutím ředitele školy v rámci jejího řízení dnes nekončí pouze na půdě školy.
Vydáno: 20. 06. 2012