Ing. Táňa Abrhámová - strana 1

  • Článek
Podle povolební studie organizace PAQ Research, zveřejněné začátkem listopadu 2021, se volební účast mladých lidí ve věku 18–34 let v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v porovnání s posledními parlamentními volbami v roce 2017 zvýšila o výrazných jedenáct procentních bodů (z 52 na 62 %).
Vydáno: 14. 12. 2021
  • Článek
Nejistota, rušení plánovaných akcí a změny na poslední chvíli provázejí celý letošní rok. Protiepidemická opatření související se šířením koronaviru se nevyhnula ani udílení Ceny Gratias Tibi (z latiny Děkuji Ti). Původně jsme ji plánovali předávat již květnu 2020. Kvůli tehdy platnému omezení realizace hromadných akcí se však konat nemohla. Přeložili jsme ji tedy na září, přemístili z tradičního místa konání v kinosále Lucerny pod širé nebe a do poslední chvíle se přimlouvali u vyšších sil nad námi, aby slavnostní předávání nakonec skutečně proběhlo.
Vydáno: 24. 11. 2020
  • Článek
Kampaň na podporu mediální gramotnosti započala svou tradici před 14 lety v Kanadě. Pod názvem Týden mediální gramotnosti (National Media Education Week) se ve školních třídách, knihovnách, muzeích a v dalších komunitních centrech po celé zemi od té doby každoročně na podzim, za podpory desítek spolupracujících organizací, konají aktivity a události, které mají jeden společný cíl: zvýšit mediální gramotnost, vzbudit ve veřejnosti zájem o tuto problematiku a podtrhnout její význam ve vzdělávání.
Vydáno: 24. 03. 2020
  • Článek
Implementace mediální výchovy velmi často naráží nejen na kapacity vyučujících, ale i škol. Například ředitelé odborných škol a učilišť by mohli vyprávět, jak obtížné je zařadit mediální výchovu do výuky. Jeden svět na školách se proto zaměřil na podporu výuky mediální výchovy a kritického myšlení právě na středních odborných školách a učilištích, a to v pěti regionech Česka, které jsou proti ostatním krajům republiky znevýhodněny z hlediska ekonomického, nízké vzdělanosti, chudoby, sociálního vyloučení a nezaměstnanosti. Na odborných školách v Karlových Varech, Liberci, Lounech, Mostě, Novém Jičíně, Odrách, Opavě, Olomouci či v Ústí nad Labem v rámci tohoto projektu proběhly během podzimu 2019 Dny mediální gramotnosti. Následující ilustrativní popis pochází ze Střední průmyslové školy a střední odborné školy služeb a cestovního ruchu ve Varnsdorfu.
Vydáno: 22. 10. 2019
  • Článek
Mediální gramotnost mladých lidí v České republice (a nejen jich) je nízká, o čemž svědčí hned několik nedávných zjištění v této oblasti, například tematická zpráva České školní inspekce1) nebo výsledky průzkumu mediální gramotnosti středoškoláků2) , které jsme publikovali v září loňského roku. Z nich je mimo jiné zřejmé, že studentům dělá obtíže kriticky posoudit konkrétní mediální sdělení (například rozpoznat jeho komerční charakter). Mají také velmi slabé znalosti o principech zobrazování obsahu na internetu, ačkoliv čerpají většinu zpráv z online prostředí. V praktických testovacích úlohách, které byly součástí uvedeného průzkumu, vyřešilo správně více než 60 % úloh zaměřených na základní znalosti a analytické dovednosti obsažené v rámcových vzdělávacích programech pouze 20 % dotázaných. Zároveň 74 % vyučujících středních škol uvádí, že pociťuje nedostatek kvalitních materiálů k mediální výchově, jsou si v této problematice nejistí3) a chybí jim potřebné znalosti a dovednosti (81 %).
Vydáno: 23. 04. 2019
  • Článek
Kreativní workshopy eliminující předsudky spojené s barvou kůže, muzikál a kampaň na sociálních sítích podporující destigmatizaci duševních poruch nebo dokumentární film o osobních asistentech žáků. Co tyto projekty spojuje? Všechny je realizují děti ze základních a studenti ze středních škol, všechny usilují o pozitivní změnu ve společnosti a všechny byly v loňském roce nominovány na Cenu Gratias Tibi (z lat. „děkuji tobě“).
Vydáno: 22. 01. 2019