Mgr. Rostislav Konopa

  • Článek
Lyžařský kurz patří mezi klasické týdenní akce většiny škol. Objednávají se zpravidla rok dopředu, takže pokud nejste šamani, doufáte, že v termínu, který si v českých horách rezervujete, sníh bude. Jenže už to není samozřejmé, ačkoli jste se již dávno smířili i s umělým zasněžováním. Globální oteplování tu zkrátka je a projevuje se i na lyžařských svazích.
Vydáno: 21. 02. 2023
  • Článek
Letos naposled můžete přihlásit svou školu do neziskového vzdělávacího STEAM projektu, kde si žáci a studenti vyzkouší praktické dovednosti z fyziky, matematiky, IT a přírodních věd během práce se stratosférickým balónem, kterým na podzim vyfotografují Zemi z vesmíru. Projekt začíná 28. března, na Den učitelů, a vrcholí závěrečnou konferencí v pražském planetáriu 11. prosince 2022. Zúčastnit se jej může stejně jako v předchozích letech pouze 45 škol (ZŠ, SŠ, SOU, gymnázií).
Vydáno: 22. 02. 2022
  • Článek
Posledních několik let do českého vzdělávání nesměle proniká pedagogická platforma STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Math), založená na propojování matematiky, fyziky a přírodovědných předmětů. Přemýšleli jsme, jakým způsobem bychom veřejnosti a školám mohli ukázat možnosti projektové výuky, během níž studenti mohou provádět vědecké experimenty, pokusy a bádání, a ještě se u toho skvěle bavit, a tak vznikl pilotní projekt STEAM Academy – „Dotkni se vesmíru“, který umožní zapojeným školám sestavit, naprogramovat a vypustit si svůj vlastní stratosférický balón.
Vydáno: 23. 02. 2021