PhDr. Jan Voda, Ph.D., MBA - strana 5

  • Článek
V Řízení školy č. 2/2017 se dočtete, že již na děti v předškolním věku lze pohlížet jako na (budoucí) leadery. Představujeme tři knižní zdroje (Krenz, 2008; Williams, 2008; MacGregor, 2013) a výsledky výzkumné sondy realizované PedF UK mezi 180 dětmi v mateřských školách. Text končí konstatováním, že projevy chování leadera lze vysledovat prakticky u každého dítěte a patří k našim pedagogickým úkolům tento jejich potenciál rozvíjet.
Vydáno: 19. 01. 2017
  • Článek
Výchova budoucích lídrů je častým tématem managementu. Ať už v podnikání, v neziskové sféře, ve sportu či v politice, vždy a všude potřebujeme lídry, kteří nás povedou vstříc sociální a hospodářské prosperitě a trvale udržitelné budoucnosti. Dnešní věda už ví, že leaderem se člověk nerodí, ale že se jím stává. Vůdčím dovednostem se dá naučit. Leadeři a následovníci se identifikují se svými rolemi už ve velmi mladém věku - jak ukázal náš výzkum, už v mateřských školách. Také ve vaší třídě a škole v tuto chvíli vyrůstají budoucí vůdci. A odpovědnost za jejich rozvoj a kultivaci padá i na vás!
Vydáno: 19. 01. 2017
  • Článek
„Jedenáctiletý Maxim vypravuje o chemických reakcích v krvi, o systému krevního oběhu. Předvádí, jak lze žákům vysvětlit složité fyziologické procesy. Mluví o otázkách fyziologie a cytologie, jako by přednášel verše, jako by pociťoval uspokojení, radost z toho, jak moudře vytvořila příroda všechno v lidském organismu. Po Maximovi vykonalo zápočet ještě 6 žáků, nejmladší Jaroslav (8 let), dva nejstarší - Sergej a Jelena (16 let). Všichni budou učiteli tohoto oboru v podskupinách. A v roli učitelů si dále prohloubí vědění.“[1]
Vydáno: 22. 11. 2016
  • Článek
Prof. PhDr. Zdeněk Helus, DrSc., dr.h.c. (1935-2016) byl naším předním odborníkem v oblasti psychologie a pedagogiky, významným členem akademické komunity (děkanem a proděkanem Pedagogické fakultu UK), srozumitelným popularizátorem vědy, autorem četných statí a knih, znalcem a zastáncem dítěte, bojovníkem za profesionalizaci učitelů..., avšak především vysoce humánní, empatický a laskavý člověk. V roce 2015 slavil kulaté životní jubileum, osmdesát let. Zpráva o jeho skonu přišla na konci října a pohřeb se konal 4. 11. 2016 v kostele Panny Marie Královny míru v Praze.
Vydáno: 22. 11. 2016
  • Článek
Některé věci ve škole bereme za takovou samozřejmost, že nás ani nenapadne, že by mohly být předmětem pedagogického výzkumu. A že na základě poznatků z tohoto výzkumu bychom mohli uvažovat o jejich změně. Jedním z takových fenoménů, přítomným v každé škole, je tzv. zasedací pořádek. Pozičním preferencím učitelů a žáků při obsazování prostoru školní třídy se věnovala studie Jarmily Bradové z roku 2012.
Vydáno: 25. 10. 2016
  • Článek
„Krajský úřad Středočeského kraje, Odbor správních agend a krajský živnostenský úřad, jako orgán příslušný k výkonu dozoru podle zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, rozhodl v řízení vedeném ve věci uložení pokuty takto: právnické osobě Základní škola s rozšířenou výukou jazyků Magic Hill s. r. o. se podle § 8a odst. 6 písm. c) zákona o regulaci reklamy za spáchání správního deliktu podle § 8a odst. 2 písm. b) zákona o regulaci reklamy, kterého se dopustila tím, že jako zadavatel zadala v září 2011 reklamu, která je nekalou obchodní praktikou podle § 4 odst. 1 a 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, kdy je v příloze č. 1 téhož zákona pod písm. b) této přílohy uvedena obchodní praktika, která je vždy považována za klamavou, pokud podnikatel nepravdivě používá značku jakosti nebo obdobné označení, neboť od září 2011 do 7. září 2013 účastník řízení užíval na svých internetových stránkách www.magic-hill.cz značku certifikátu Rodiče vítáni, přestože si platnost tohoto certifikátu neprodloužil, což správní orgán považuje ze strany účastníka řízení za nekalou obchodní praktiku, ukládá se pokuta ve výši 3 000 Kč (slovy tři tisíce korun českých) a povinnost uhradit náklady řízení ve výši 1 000 Kč (slovy jeden tisíc korun českých).“
Vydáno: 18. 08. 2016
  • Článek
Anglický odborný termín „summer learning loss“ můžeme do češtiny volně přeložit jako prázdninový propad v učení. Představuje úbytek školních (akademických) znalostí a dovedností během letních prázdnin.
Vydáno: 22. 07. 2016
  • Článek
„Značka kvality“ je dnes obecně používaný termín, především v oblasti spotřebního zboží. Na českém trhu existuje řada značek kvality, kterými často řídíme své spotřebitelské chování (Česká kvalita, Zaručená kvalita, Český výrobek, Klasa, Banka roku, Prověřená společnost apod.). Obdobně pronikají značky kvality také do školství, neboť i po školách se chce, aby svou kvalitu předkládaly, dokazovaly a certifikovaly.
Vydáno: 21. 06. 2016
  • Článek
Zatímco březen je tradičně měsícem knihy, duben bývá na mnoha školách ve znamení ekologie. Souvisí to především se Dnem Země 22. 4., globálně vyhlášeným happeningem na podporu trvale udržitelného rozvoje a uvědomělé ekologické aktivity. V naší základní škole Magic Hill je to pro nás tradičně podnět k akcentaci průřezového tématu environmentální výchova.
Vydáno: 13. 06. 2016
  • Článek
Již dříve jsme vám, čtenářům, přinášeli různé zprávy o aktuálních výzkumech, avšak spíše ad hoc, příležitostně. Zařazením nové, pravidelné rubriky „Od teorie k praxi“ se chceme ucházet o vaši pozornost a představovat vám inspirativní výzkumné práce.
Vydáno: 12. 05. 2016
  • Článek
Interakce s ostatními lidmi je nezbytnou součástí našich životů. Každý den řešíme nejrůznější interpersonální situace, které vyžadují pokročilé sociální kompetence a dovednost spolupráce. V našem osobním, profesním i občanském životě je patrná narůstající potřeba pracovat s ostatními v týmech na plnění úkolů, které jsou pro jednotlivce příliš složité, aby je zvládl samostatně. V současném vzájemně propojeném ekonomickém světě vyžadují reálné projekty často spolupráci více organizací nebo spolupráci lidí v různých částech světa. Tento typ práce předpokládá rozvinuté dovednosti produktivní spolupráce lidí v týmech a integraci individuálních odborností a nápadů do ucelených řešení.
Vydáno: 11. 02. 2016
  • Článek
„Hallo children. Please line up. The first person will take the ball, dribble to the circle and back. Pass the ball to the next person who will dribble to the circle and back. After you come back and pass the ball sit down on the green line. The first team with everyone sitting is the winner...“ I tak může vypadat hodina tělocviku v 1. a 2. ročníku v rámci projektu RUNNING AND JUMPING INTO ENGLISH, který si naše škola zařadila do svého ŠVP.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
Čtyři desetiny žáků přijatých letos na víceletá gymnázia vykazují jen slabé měkké dovednosti (soft skills). Třetina žáků 5. ročníků, kteří naopak disponují rozvinutými měkkými dovednostmi, se na víceletá gymnázia vůbec nehlásila. Pokud bychom ke gymnaziálnímu studiu měli přijmout jen 11% nejlepších žáků -měřeno měkkými dovednostmi, potom čtyři pětiny, jež letos uspěly u přijímacích zkoušek, by měly zůstat na základních školách. Tyto a další zajímavé skutečnosti odhalilo výzkumné šetření studentek 3. ročníku Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v dubnu 2015.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
E2 Global Educator Exchange Event - Globální fórum učitelů je unikátní událostí na poli celosvětového vzdělávání. Setkávají se zde inovativní učitelé a vývojoví pracovníci Microsoft, kteří tu mají možnost spolupracovat, vytvářet a sdílet zkušenosti, jak využívat technologie ve výuce způsobem, který naplňuje požadavky na moderní vzdělávání v 21. století. Letošní, v pořadí desáté fórum se uskutečnilo v americkém Redmondu 28. dubna až 1. května 2015 a za Českou republiku se ho zúčastnila pětičlenná reprezentace.
Vydáno: 03. 07. 2015
  • Článek
Komunikační technologie nám denně zprostředkovávají nesmírně široké a diferencované pole informací a názorů. Prostřednictvím tzv. blogů dnes může kdokoli publikovat články s osobními názory. Ne každý však umí psát, ne každý má o čem psát a ne každý je s to svým čtenářům nabídnout hodnotný obsah. A z druhé strany, ne všechno má smysl číst a zdaleka ne všechno zvládneme sledovat. Dovoluji si nabídnout čtenářům tip na blog, který by mohl být hoden jejich pozornosti.
Vydáno: 21. 08. 2014
  • Článek
Kdo chce být dobrým ředitelem školy, reflektuje svoji práci a k sebepotvrzení ve funkci hledá odpovídající kritéria, aniž by mu je nutně musela předepisovat nějaká vyšší instance. Na standard ředitele školy si v České republice asi ještě dlouho počkáme, ale dobrým ředitelem či dobrou ředitelkou můžete být už dnes. Jakými konkrétními profesními kvalitami byste měli disponovat?
Vydáno: 10. 07. 2014
  • Článek
28. května 2014 se v Praze konala III. mezinárodní vědecká konference školského managementu. Pořadatelem konference byla katedra Centrum školského managementu Pedagogické fakulty Karlovy univerzity. S příspěvky vystoupili akademičtí pracovníci z České a Slovenské republiky, ale rovněž představitelé školské praxe. Většinu z publika tvořili aktivní ředitelé škol.
Vydáno: 10. 07. 2014
  • Článek
Zřízení Skotské akademie pro vzdělávací leadership (Scottish College for Educational Leadership - SCEL) je jedním z nosných pilířů školské reformy ve Skotsku. Ačkoli k oficiálnímu spuštění projektu v létě 2014 ještě řada dílčích kroků zbývá, webové stránky akademie jsou již k dispozici na adrese www.scelscotland.org.uk. Na veřejně přístupné části portálu zprostředkovává akademie množství informací, zpráv ze vzdělávací politiky a výzkumů, kterými může jedinec rozvíjet své znalosti a dovednosti v leadershipu a přispívat jako lídr ve škole i mimo ni. I když je akademie vázána na skotský národní kontext, jsem přesvědčený, že řada informací bude relevantních i pro české čtenáře, kteří se tématem vedení ve školství zabývají a hledají zdroje pro svůj profesní rozvoj.
Vydáno: 19. 05. 2014
  • Článek
Zkušenosti z našeho běžného mimopracovního života mohou být užitečným zdrojem praktických dovedností i psychické odolnosti, které zvyšují náš výkon jako leaderů v zaměstnání. Autorky z amerického Centra tvůrčího leadershipu v Severní Karolíně v útlé brožuře Učte se ze života kladou a zároveň zodpovídají následující otázky: „Které manažerské dovednosti si můžete osvojovat a rozvíjet v mimopracovním prostředí? Jak nepracovní aktivity podporují rozvoj vašich vůdcovských schopností? Jak strhnout bariéry mezi vaší prací a osobním životem?“
Vydáno: 21. 02. 2014
  • Článek
V souvislosti s opakovaně excelentními výsledky finských žáků v testování OECD – PISA1) se pozornost české odborné veřejnosti upírá k vzdělávacímu systému ve Finsku. Mimo kulturní a ekonomický rámec Evropské unie však existují další, vysoce inspirativní příklady dobré praxe. V tomto textu se zaměřím na školství v Singapuru. V PISA 2009 skóroval Singapur ve čtenářské gramotnosti žáků jako pátý (Finsko třetí), v matematice na 2. místě (Finsko 6. místo) a v přírodních vědách byl celkově čtvrtý (Finsko druhé).2)
Vydáno: 20. 11. 2013