RNDr. Jana Straková, Ph.D.

  • Článek
Obávám se, že dělení na jádrové a rozšiřující kurikulum tak, jak je popisováno v dokumentu Hlavní směry revize Rámcového vzdělávacího programu, bude mít za následek další růst nerovností v českém vzdělávacím systému.
Vydáno: 21. 10. 2022
  • Článek
V posledních měsících se hodně mluví o tom, že uzávěry škol během pandemie zvýšily nerovnosti mezi žáky s příznivým a méně příznivým rodinným zázemím. Ministerstvo školství chce zmírnit negativní dopady na znevýhodněné žáky prostřednictvím doučování. Cílem tohoto textu je se blíže podívat na to, co o dopadech uzávěr škol na jednotlivé skupiny žáků víme a zda existují nějaké poznatky o tom, jak vzniklé škody efektivně napravit.
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
Od konce minulého století se značně snížil podíl studujících v nematuritních oborech. Podíl mladých lidí, kteří opouštějí střední vzdělání s maturitním vysvědčením, se víceméně zdvojnásobil, spolu s tím se během poslední dekády ztrojnásobil podíl absolventů středoškolského studia, kteří nastupují ke studiu vysokoškolskému. Jejich podíl aktuálně dosahuje 60 % z věkové kohorty.
Vydáno: 19. 02. 2019
  • Článek
Od konce minulého století se značně snížil podíl studujících v nematuritních oborech. Podíl mladých lidí, kteří opouštějí střední vzdělání s maturitním vysvědčením, se víceméně zdvojnásobil, spolu s tím se během poslední dekády ztrojnásobil podíl absolventů středoškolského studia, kteří nastupují ke studiu vysokoškolskému. Jejich podíl aktuálně dosahuje 60 % z věkové kohorty.
Vydáno: 13. 12. 2018
  • Článek
Počínaje školním rokem 2016/2017 byl významně modifikován systém podpory dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Cílem této úpravy bylo umožnit, aby běžné školy získaly prostředky na to, aby mohly o takové děti dobře pečovat. Úpravě označované jako společné neboli inkluzivní vzdělávání se dostalo velké kritiky v médiích, kde byla opakovaně interpretována jako snaha zrušit speciální školy.
Vydáno: 16. 03. 2018
  • Článek
O spravedlivém přístupu ke vzdělávání se v České republice dosud mluvilo hlavně v souvislosti s víceletými gymnázii a se vzděláváním romských dětí. U víceletých gymnázií bývá zmiňována hlavně skutečnost, že v rozporu s původním záměrem neslouží pouze pro děti s mimořádným nadáním, ale často jsou navštěvována dětmi průměrnými, až podprůměrnými. U romských dětí bylo za nejzávažnější problém považováno jejich víceméně automatické vřazování do zvláštních škol určených dětem s lehkým mentálním postižením.
Vydáno: 23. 05. 2017
  • Článek
V souvislosti s novelizací školského zákona se opět rozbouřila debata o základních školách praktických. Nade vší pochybnost ukázala, že se v České republice nechceme vydat cestou většiny vyspělých zemí a usilovat o maximální začlenění všech žáků do hlavního vzdělávacího proudu.
Vydáno: 15. 03. 2015
  • Článek
Zaměstnavatelé opakovaně poukazují na to, že české ekonomice chybí kvalifikovaní techničtí pracovníci. Ve společnosti existuje sdílené přesvědčení, že tento nedostatek je potřeba řešit zvýšením účasti mladých lidí v odborném vzdělávání, zejména v učňovských oborech. Toto přesvědčení se promítá do vzdělávacích politik na národní i regionálních úrovních. Sílí tendence omezovat podíl studujících ve všeobecném vzdělání a v maturitních oborech.
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Dokument „Strategie 2020“ zmiňuje podle mého názoru všechna aktuální témata vzdělávací politiky i problémy vyžadující řešení. Z dokumentu, jehož úroveň obecnosti je vysoká, samozřejmě nevyplývá, jak konkrétně budou problémy řešeny ani v jakém pořadí, tedy jaké problémy budou považovány za prioritní.
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
V letech 2009–2013 se ve 24 vyspělých zemích světa včetně České republiky uskutečnil Mezinárodní výzkum vědomostí a dovedností dospělých známý pod zkratkou PIAAC (OECD Programme for the International Assessment of Adult Competencies). Výzkum je součástí strategie OECD zaměřené na rozvoj a aktivaci dovedností a jejich efektivní využívání (OECD Skills Strategy) a tvoří doplněk k výzkumu PISA, který pravidelně zkoumá matematickou, čtenářskou a přírodovědnou gramotnost u šestnáctiletých žáků. Zatímco PISA zjišťuje, jak a co se žáci naučili, PIAAC zjišťuje, jak dospělí získané dovednosti dále rozvíjejí, jak je používají v životě a v práci a jaký z nich mají užitek.
Vydáno: 20. 11. 2013
  • Článek
Zahraniční experti již dlouho upozorňují na skutečnost, že český vzdělávací systém neposkytuje všem dětem stejně kvalitní vzdělání. Pozornost budí zejména nízké nároky kladené na žáky s diagnózou lehké mentální retardace, které jsou zmiňovány zejména v souvislosti s nižšími vzdělávacími výsledky a s nižším dosaženým vzděláním romských žáků. Dalším rozporovaným aspektem českého vzdělávacího systému, na jehož negativní dopady upozorňují všechny analytické zprávy OECD, je raná diferenciace vzdělávacích drah v podobě existence víceletých gymnázií.
Vydáno: 19. 03. 2013
  • Článek
V uplynulých desetiletích začaly být v řadě vyspělých zemí používány plošné testy jako jeden z důležitých nástrojů k zajištění kvality vzdělávání. Výkon žáků o těchto testech má často zásadní důsledky pro žáky, jejich učitele a školy, které navštěvují. Je podle něj posuzována kvalita práce učitelů, kvalita práce škol, testy jsou kritériem pro rozhodování o další vzdělávací dráze žáka.
Vydáno: 02. 08. 2011
  • Článek
Jedním z hlavních cílů mezinárodních výzkumů vědomostí a dovedností je vysvětlit, proč některé vzdělávací systémy dosahují lepších výsledků než jiné. Tento úkol se ukázal být překvapivě obtížným.
Vydáno: 01. 03. 2011