Mgr. Jana Pláteníková

  • Článek
Pojem mediace je pro některé již věrně známý, jiní si jej mohou plést s pojmem meditace nebo si jej spojovat s médii. Co tedy vlastně mediace je? Mediace je mimosoudní, tzv. pokojné řešení sporů, známá je především v právním světě nebo ve spojení s Probační a mediační službou, ale dostává se i do dalších sfér a oblastí. Jednou z těchto oblastí je i školství.
Vydáno: 18. 04. 2023
  • Článek
Za své sedmnáctileté působení ve školách jsem zjistila, že není nijak výjimečným jevem situace, kdy učitel-rodič má ve stejné škole, kde vyučuje, i své dítě. Tato konstelace s sebou přináší mnohé situace, které i v souvislosti s povahou a projevem chování dítěte samotného mohou být náročné.
Vydáno: 20. 03. 2023
  • Článek
Školní psychologové a školní speciální pedagogové pronikli do systému českého školství již před několika desítkami let, nejvíce byl podpořen „rozjezd“ těchto pracovníků ve školách ve spojitosti s dotačními programy RAMPS-VIP, následovaly šablony. V mnoha školách však stále školní specialisté tohoto typu chybějí. I v souvislosti s pandemií COVID-19 a následujícími událostmi spojenými s různými dalšími náročnými situacemi ve společnosti se po těchto školních pracovnících zvyšuje poptávka či, jinak řečeno, vzrůstá potřeba takové pracovníky ve škole mít.
Vydáno: 21. 02. 2023
  • Článek
Sebepojetí neboli self-concept je jakýmsi centrem, jádrem osobnosti člověka, které ovlivňuje jeho chování i vnímání světa. Skládá se ze všech myšlenek, vjemů a hodnot, které charakterizují jedince. Součástí je uvědomění si, „co jsem“ a „co dokážu“.
Vydáno: 13. 12. 2022
  • Článek
Program Growing Early Midsets (dále GEM) je založený na gramotnosti a integruje, jak vidíme na obrázku, ve své koncepci sociální a emocionální učení (SEL), růstové myšlení, přístupy k učení, všímavost (mindfulness), jazyk a jazykovou gramotnost, neurovědy a vědu, technologii a matematickou gramotnost a také zásady a postupy v oblasti ohleduplnosti napříč vzděláváním.
Vydáno: 22. 02. 2022
  • Článek
V minulých dvou letech si žáci užili v rámci distanční výuky hodně času na digitálních technologiích, bude proto dobré zmínit problémy související s jejich užíváním. Tyto problémy jsou spojeny jak s intenzitou, tedy nadměrným používáním digitálních technologií, tak s obsahem, který je jimi zprostředkováván a který může mít do značné míry vliv na zdravý psychický vývoj a well-being jednotlivce.
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
O tom, že jsou oči důležité, asi nikdo z nás nepochybuje. Zrakem se přijímá až 70 % informací, na učení se řeči se podílejí asi z 30 %. To jen potvrzuje, jak potřebné je o ně pečovat a hlídat si je, a to již od dětství. Zrak a jeho kvalita ovlivňují také chování (nesoustředěnost aj.).
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
O tom, že jsou oči důležité, asi nikdo z nás nepochybuje. Při učení se řeči se podílejí asi z 30 % a celkově zrakem přijímáme až 70 % informací. To vše potvrzuje jejich důležitost v našem životě, proto je třeba o ně pečovat již od dětství. Zrak a jeho kvalita také ovlivňují i chování.
Vydáno: 25. 05. 2021