Tomáš Feřtek - strana 2

  • Článek
Přemýšleli jste někdy o tom, jak vidí rodiče vaši školu? Čeho si všímají, podle čeho ji posuzují, případně doporučují přátelům? Většinou to nebývá to, co považujete vy jako ředitelka či ředitel za důležité. Kvalita vzdělávacího programu, kvalita pedagogů. Dokonce to nemusí být ani vybavení školy, počet kroužků a úroveň jazykové výuky, i když to všechno nesporně rodiče zajímá. Často jsou to drobnosti, které možná vy nepovažujete za důležité. Ale podstatné jsou už jen proto, že se o ně zajímají vaši klienti.
Vydáno: 23. 04. 2013
  • Článek
Uspořádat v České republice veřejnou debatu o čemkoli není zrovna snadné. Už jen proto, že slovo debata má u nás špatný zvuk. Sedmnáctého ledna odstartovala půlroční kampaň „Česko mluví o vzdělávání“, kterou iniciovala obecně prospěšná společnost EDUin. Vzala si z dosavadních rozpačitých zkušeností nějaké poučení? Jaký je vůbec smysl nové kampaně a proč by právě ona měla uspět?
Vydáno: 19. 02. 2013
  • Článek
Novela školského zákona, která má změnit pro příští dva roky podobu státní maturity, putuje Parlamentem od Sněmovny k Senátu, a pokud ji schválí i prezident, dá se říct, že centralizovaná maturita projde dvěma lety hibernace. Je to rozumný krok? Měli jsme postupovat jinak? Je to způsob, jak státní maturitu pohřbít, nebo naopak jediná možnost, jak zabránit dalšímu poklesu důvěry v ní?
Vydáno: 19. 10. 2012
  • Článek
Od druhého ročníku státní maturity si odborná i laická veřejnost slibovaly stabilizaci, větší profesionalitu a předvídatelnost, celkové uklidnění poměrů. Realita? Nevyzkoušené testy, které pravděpodobně zapříčiní další pokles už tak velmi slabé motivace studentů zvolit těžší maturitní úroveň. A především chaos okolo centrálního hodnocení písemných prací, které poškodilo i excelentní studenty a způsobilo vlnu nevole, spustilo lavinu žádostí o přezkoumání zkoušky. V reakci na to odvolal ministr školství Petr Fiala ředitele CERMATu Pavla Zeleného. Nemá-li být druhý ročník maturity tím posledním, je třeba analyzovat dosavadní průběh maturit a pojmenovat, co lze ještě zachránit.
Vydáno: 20. 06. 2012
  • Článek
Pro většinu pedagogů je množství programů, které učí studenty diskutovat, poněkud nepřehledné. Debatní poháry, debatní liga (obyčejná, romská i v angličtině), Eurodebaty organizované Evropským parlamentem. V čem je Studentská Agora podobná a v čem se liší? Má sice podobu debatní soutěže studentských týmů, která začíná na středních školách a končí závěrečným kolem v parlamentu, především však jde o způsob, jak propagovat metodiku, kterou může použít každá škola bez ohledu na chuť soutěžit.
Vydáno: 22. 02. 2012
  • Článek
Pokud chceme zhodnotit první ročník projektu státní maturity, musíme se odděleně věnovat dvěma problémům. Za prvé, co jsme od zavedení státní maturity očekávali a co se ukázalo jako reálné, a za druhé, nakolik jsme schopní otevřené diskuse, která by mohla napravit její slabá místa. Ani v jednom případě není odpověď příliš optimistická.
Vydáno: 01. 09. 2011