Active citizens Zatlanka aneb I škola už je život

Datum: Autor/autoři: Romana Bartůňková Rubrika: Inovace a inspirace ze škol

„Každej si hledá svý, kam sebe vrazit,“ zpívá Monika Načeva v devadesátkovém hitu. Určité procento studentů z našeho gymnázia se očividně rádo „vráží“ do užitečných a reálnému životu blízkých projektů. Kromě studia se snaží vyšetřit zbývající čas i na dobrovolnictví a práci na užitečných společných projektech. Uvědomují si, že život už je teď, a čím dřív se v něm zorientují, tím lépe. Nejde jim jen o včasný zářez v jejich kurikulu (i když ani ten není k zahození), chtějí svět kolem měnit hned, rozproudit debatu, komunikovat, aktivovat druhé a vylepšovat stávající stav věcí – ať už se jedná o prostředí kolem nich, nebo vztahy ve škole či společnosti obecně. Většinou jde o aktivity, které nezůstávají uzavřeny ve školních zdech, ale naopak se derou ven, do prostředí lokality, čtvrti, města i za jeho hranice. V dospívajících lidech se probouzí síla osobnosti a iniciativa, která se chce osvobodit, ale zároveň je bezmocná, protože jí chybí zkušenost s reálným světem.