Každý rok uděluje české Centrum Euroguidance při Domu zahraniční spolupráce Národní cenu kariérového poradenství (NCKP) poskytovatelům kvalitních služeb v této oblasti. Do soutěže se mohou zapojit jak jednotlivci, tak organizace. Přihlášené aktivity pak mohou podporovat různé oblasti kariérového rozvoje dětí, mládeže a dospělých. Výherce získá mimo jiné možnost vyjet na zahraniční studijní cestu. Oceněné aktivity jsou dále propagovány a šířeny mezi další pracovníky z oboru na stránkách www.euroguidance.cz.
Vítězové Národní ceny kariérového poradenství jsou inspirací pro školní poradce
Mgr.
Gabriela
Kabotová
Centrum Euroguidance při Domu zahraniční spolupráce
Mgr.
Petr
Chaluš
Centrum Euroguidance při Domu zahraniční spolup

V roce 2019 vybírala odborná porota z 25 přihlášených aktivit, přičemž nejvýrazněji byla zastoupena oblast kariérového poradenství na školách. Mezi oceněnými byla například Obchodní akademie a Vyšší odborná škola Příbram, studentská platforma INVENTA, Základní škola Londýnská v Praze nebo kariérová poradkyně Eliška Pilátová z Gymnázia Benešov. Za jakou činnost ocenění získali, se dočtete níže. Přehled všech vítězů najdete na výše zmíněných webových stránkách.
Mentoring pro středoškoláky
Jednu z hlavních cen NCKP i vítězství v soutěži publika získala skupina studentů a absolventů gymnázia ve Vimperku, kteří založili online platformu INVENTA se záměrem podpořit mobilitu středoškolských studentů a rozšířit jejich povědomí o studijních, pracovních a dobrovolnických příležitostech v zahraničí.

Prostřednictvím sdílení vlastních zkušeností a mentoringu chtějí inspirovat další mladé lidi k výjezdu do ciziny a k zamyšlení se nad svou budoucí kariérou a vzděláním. Ve spolupráci s gymnáziem pořádají skupinové workshopy, ale nabízejí i individuální mentoring, díky kterému zájemci o pobyt v zahraničí získají konkrétní rady a tipy, jak výjezd realizovat.
Fiktivní firmy a praxe v Evropě
Obchodní akademie a Vyšší odborná škola Příbram má téměř stoletou historii, ale chce si udržovat krok s dobou a svým žákům nabízí kromě výuky teorie i možnost otestovat si získané znalosti v praxi ještě předtím, než vstoupí na pracovní trh. Tak vznikla myšlenka založit na škole fiktivní firmy, které simulují činnost reálné společnosti. Žáci se díky této aktivitě učí rozvíjet své podnikatelské dovednosti, schopnost pracovat v týmu, ale i samostatně a vyvíjet vlastní iniciativu. První fiktivní firma KANA vznikla na škole v roce 1994 a zabývala se prodejem kancelářského nábytku. Postupem času byly založeny další a fiktivní firmy se staly populární i na jiných středních školách po celé České republice. Škola proto začala pořádat veletrhy fiktivních firem, kde spolu žáci soutěží a testují tak své odborné znalosti a dovednosti. Škola také úspěšně realizuje odborné stáže studentů v zahraničí.
Labyrintem povolání
Oceněný projekt Základní školy Londýnská „Labyrintem povolání“ je určen žákům 8. ročníku a trvá celý školní rok. Během něj žáci získají povědomí o pracovním trhu v České republice i o tom, jaké vzdělání je třeba získat pro výkon určitého povolání. Nejde ale jen o teorii, děti si mají také za úkol některá vybraná povolání vyzkoušet nebo se setkat s lidmi, kteří v dané profesi pracují. Projekt je zároveň koncipovaný jako strategická hra soutěžních skupin, které za splnění různých úkolů získávají body. Ty pak proměňují za políčka pracovního trhu a „dobývají“ jednotlivé kraje ČR.
Poradenství pro žáky se speciálními potřebami
Jednu z cen si odneslo také Krajské centrum vzdělávání a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky v Plzni za program kariérového poradenství pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Program se zaměřuje na podporu orientace v rámci vzdělávací a profesní dráhy u žáků a studentů základních a středních škol. Je složen z workshopů, e-learningové podpory a individuálních konzultací a zohledňuje specifika různých hendikepů. Obsah tvoří především různé kreativní techniky, sebepoznávací aktivity, exkurze na pracoviště, besedy a další činnosti interaktivního charakteru. Program je realizován v rámci informačně vzdělávacího střediska Info Kariéra, které bylo za svou činnost odměněno Národní cenou kariérového poradenství již dvakrát.

Věř si, vykroč správným směrem a jdi za svým snem!
Výchovná poradkyně Eliška Pilátová z Gymnázia Benešov získala v rámci soutěže zvláštní ocenění za dlouhodobě kvalitní práci v kariérovém poradenství. Pro žáky vytvořila komplexní program, který v sobě spojuje prvky kariérového a výchovného poradenství, etické výchovy a vzdělávacího oboru Člověk a svět práce. Žáci se v jeho průběhu učí poznat sami sebe, svoji hodnotu a jak se mohou uplatnit nejen na trhu práce, ale i v osobním životě s důrazem na spolupráci s ostatními. Začínají už v primě adaptačním kurzem. Rozvíjejí své komunikační dovednosti včetně aktivního naslouchání, prezentování a obhajování svého názoru či sebehodnocení. Uvědomují si své silné stránky a učí se motivovat sebe i ostatní. Na závěr kurzu mají za úkol představit svou budoucí životní cestu.