Zkušenosti základních škol se vzděláváním intelektově nadaných žáků

Datum: Autor/autoři: Svatava Hajdová , Petr Lehký Rubrika: Inkluze

Základní škola Nový Jičín, Komenského 68, a Základní škola a Mateřská škola v Hradci Králové, Úprkova 1, mají ve svém okolí pověst škol, které se umějí dobře postarat o vzdělávání a rozvoj žáků s nadprůměrným nebo mimořádným rozumovým nadáním (tzv. MiND žáků). Dobře totiž vědí, že tito žáci nemusejí být jen úspěšní premianti, ale mnohdy je pro ně vysoké IQ danajským darem, jenž s sebou nese například nerovnoměrný vývoj a s ním spojené neobvyklé projevy chování. V obou školách si vzali za své takové žáky včas rozpoznat a správně naplňovat jejich specifické potřeby v oblasti vzdělávání i výchovy s cílem podpořit jejich potenciál. V obou školách začala péče formou mimoškolního kroužku nebo klubu pro nadané žáky. Aktuálně je koncepce péče o MiND žáky pevnou součástí systému vzdělávání na těchto školách, kterou zaváděly ve spolupráci s nadačním fondem Qiido.