Řízení školy online
Aplikace pro řízení školy

30denní zkušební přístup ZDARMA

Registrace

Online časopis

Sociolog Hampl jako nekorektní hrdina Učitelských novin

Datum: Autor/autoři: Ing. Jaroslav Jirásko, MBA Rubrika: Téma měsíce

Nejčtenější učitelský tištěný časopis Učitelské noviny přinesl od čísla 1/2020 čtenářům nové překvapení – rubriku „Nekorektně“. A „nekorektnost“ začala opravdu těžkým kalibrem – rozhovorem s údajně „nejčtenějším“ sociologem Petrem Hamplem. Aby čtenáři náhodou neměli pochybnosti o tom, že přestává veškerá korektnost, článek byl nadepsán „Evropa se bezpochyby islamizuje“.

V první chvíli se samozřejmě naskýtá otázka, proč je v týdeníku pro učitele a přátele školy otištěn čtyřstránkový rozhovor s tzv. sociologem, který byl několikrát prokazatelně usvědčen ze lži a který publikuje na všemožných konspiračních a nenávistných webech a portálech, zejména na Sputniku a Parlamentních listech. Navíc rozhovor, kde je školství věnován ze čtyř stránek jeden odstavec.
Už samotný lživý název článku znovu opakuje Hamplovu lež, že se Evropa islamizuje. Existuje mnoho studií, které mapují počet obyvatel Evropy muslimského vyznání. Například studie výzkumného projektu PEW Research o islámu v EU uvádí přehled, jaké poměry muslimů mezi obyvateli Evropy jsou. Procento muslimských obyvatel se pohybuje maximálně na 9 % ve Francii a Švédsku.
Celý rozhovor je plný lží, polopravd a konstrukcí (pan sociolog zveličuje počet modliteben a mešit, kterých je v ČR 12, on uvádí 22). Muslimy identifikuje následovně (cituji): „Stačí se chvíli dívat v nějakém velkém pražském obchodním centru na složení lidí podle jejich vzezření, respektive oděvu. Jsou snad všichni, kdo evokují příslušnost k islámu, jen turisté?“
Je zbytečné, abych se zde obšírně zabýval dalšími vymyšlenými konstrukcemi pana doktora Hampla (12 bilionů dolarů pana Sorose na ovlivňování promuslimského smýšlení v Evropě, sbližování neziskovek s katolickou a protestantskou církví, a tím pádem příklon katolíků k muslimům, tvrzení, že jedna z možných variant je, že střet muslimů s aktivním domácím odporem má nastolit totalitu, či že ve Švédsku bude islámská většina během jedné generace).
Pointou rozhovoru, ve kterém Lukáš Doubrava jako správný „profík“ cituje ve svých otázkách myšlenky pana doktora z jeho knihy a ten je ve své odpovědi potvrzuje, má být pravděpodobně odstavec věnovaný školství. Pan redaktor se zeptá, zdali je možné odvrátit islamizaci českých škol, a pan sociolog Hampl vysvětlí, jaké existují možnosti a co pro to čeští učitelé musejí udělat. Postraší nás „hrůzami“, které se prý na českých školách vyskytují (muslimky odmítají při tělocviku cvičit a při výtvarné výchově malovat figurální malby), a je podle něj jen otázkou času, kdy se začne řešit i dějepis. Šanci vidí v učitelích, kteří „sice své vlastenectví nevystavují na odiv, ale děti k němu vedou“.
Inu, co k tomu dodat? Po nedávném článku zpochybňujícím klimatické změny došlo ze strany Učitelských novin k dalšímu počinu vyvolávajícímu kontroverze. V žádném případě nejde o to, jestli se má psát korektně, či nekorektně a jestli se mají zveřejňovat různé názory a konfrontovat protistrany. To jednoznačně ano. Jde o jinou věc. Zda zveřejňovat nenávistné, ničím nepodložené konstrukce, strašení, polopravdy, lži a hoaxy. A to vše doprovodit bulvárním nadpisem a šest let starou nepravdivou fotografií. Domnívám se, že tento styl novinařiny do Učitelských novin nepatří.


Diskuse - Počet příspěvků: 0

Rubriky