Do České republiky se již potřetí vrací projekt Akademie programování, který si klade za cíl posílit povědomí o kódovacích dovednostech mezi žáky a studenty českých škol a tím v budoucnu zvýšit jejich uplatnitelnost na trhu práce. Do projektu je možné přihlásit celou třídu, popřípadě skupinu dětí vedenou v rámci kterékoliv zájmové organizace či kroužku.
Přihlaste svou třídu do nového ročníku Akademie programování
Mgr.
Lucie
Jurystová,
projektová manažerka Akademie programování
Akademie programování nabízí učitelům především unikátní metodiku výuky základů programování pro děti všech věkových skupin. Pro zájemce z řad pedagogů základních a středních škol je připraveno školení, během kterého si osvojí metodiku výuky programovacího jazyka Kodu nebo TouchDevelop. V přípravě je i metodika výuky jazyka Small Basic pro programování oblíbených Lego robotů. Na základě absolvovaného kurzu a díky přehledným tutoriálům k jednotlivým hodinám je připraven vést 10hodinový kurz i lektor, který doposud s výukou programování neměl zkušenosti. Tutoriály jsou vytvořeny tak, aby práce žáky a studenty skutečně bavila, zaujala a pomohla jim získat vztah k nově získávaným dovednostem. Učitelé mohou také využít podporu organizace Czechitas, která za projektem spolu se společností Microsoft stojí.
Primárním cílem projektu není vychovat nové profesionální programátory, ale ukázat dětem dovednosti, které v budoucnu uplatní v rámci svého povolání, ať už se rozhodnou pro jakoukoliv profesní dráhu. Podle průzkumu Grand Coalition for Digital Jobs bude totiž ve velmi brzké době až 90 % profesí vyžadovat alespoň minimální znalost programování. V dohledné době tedy bude pro získání dobrého pracovního místa důležité, zda uchazeč umí vytvořit například svůj vlastní blog nebo webovou stránku. „Přestože nezaměstnanost absolventů patří spíše k vyšším, na pracovním trhu chybí stále více odborníků na informační technologie. Podle Evropské komise jich bude v roce 2020 v Evropské unii scházet více než 800 000. S technologickým pokrokem zanikají běžné profese, vznikají zcela nové a prakticky všechny vyžadují pokročilé technické dovednosti. Proto je potřeba ukázat už žákům na základních školách, že IT je perspektivní a kreativní obor. Právě k tomu má přispět také Akademie programování,“ říká Lenka Čábelová, PR manažerka společnosti Microsoft.
Celkem deset hodinových workshopů Akademie programování je zaměřeno na programování her v jazyce Kodu či na programování aplikací pro mobilní a dotyková zařízení v jazyce TouchDevelop. Na stránkách projektu je k dispozici i online kurz programování na doma v jazycích Kodu a C;. Akademie může být přímo součástí výuky výpočetní techniky nebo probíhat jako odpolední kroužek. Zde záleží na volbě jednotlivých pedagogů a na možnostech konkrétní školy či pedagogického zařízení.
Vloni se do projektu Akademie programování zapojilo více než 40 škol a téměř 1300 dětí z celé České republiky. Dalších 1300 si spolu se zástupci Microsoftu a Czechitas vyzkoušelo programování v rámci kódovacích dílen během Hodiny kódu, Veletrhu vědy a dalších akcí. Projekt je pro školy a děti zcela zdarma.
Více informací je k dispozici na internetových stránkách akademieprogramovani.cz. Zde se také zájemci dozvědí, jakým způsobem je možné se do projektu zapojit.