Letos v březnu se již po dvacáté druhé konal mezinárodní veletrh fiktivních firem, který přilákal jak studenty středních škol z různých koutů Evropy, tak i řadu návštěvníků, kteří si tuto ojedinělou akci nenechali ujít. Veletrh každoročně poskytuje studentům možnost nahlédnout do světa obchodování a využít znalosti, které nasbírali v průběhu studia, mohou si zkrátka vyzkoušet fungování firmy v „praxi“.
Pořádání 22. mezinárodního veletrhu fiktivních firem
Martina
Bláhová,
tisková mluvčí fiktivní společnosti Antre, studentka Obchodní akademie, Praha 10, Heroldovy sady 1
Fiktivní firma
Projekt Fiktivní firma provází žáky středních, obzvláště pak ekonomicky zaměřených škol již od prvních ročníků. Žáci začínají budovat svou fiktivní firmu a po dobu studia do ní aplikují poznatky získané v hodinách. Postupem času, až je na to jejich virtuální firma připravená, začínají obchodovat s ostatními fiktivními firmami. Při fiktivním obchodování dodržují stejná pravidla jako při reálném obchodování: vystavují faktury, vedou účetní evidenci, propagují své zboží, komunikují s firmami apod. Cílem projektu je naučit se pracovat v týmu, přijímat odpovědnost, rozvíjet kreativitu a podnikavost a zlepšovat své odborné znalosti a dovednosti.
22. mezinárodní veletrh fiktivních firem
Přímý styk při obchodování firmám nabízejí veletrhy. Firmy se na veletrhu setkávají nejen za účelem obchodování, ale i navázání nových přátelství. Každoroční veletrh pořádaný na pražském výstavišti v Holešovicích je jedním z nich, zároveň je však jedinečnou akcí, která u nás nemá obdoby. Jedná se o veletrh mezinárodní, na který se sjíždějí studenti z celé Evropy. Letos jsme zaznamenali velký zájem - veletrhu se zúčastnilo 120 firem z devíti států Evropy.
Každoročně se během veletrhu konají soutěže pro vystavovatele. V letošním ročníku se konala soutěž o nejlepší stánek, nejlepší katalog a nejlepší prezentaci firmy. Pokud se firma zapojila do všech těchto soutěží, mohla také získat titul Firma veletrhu, který si letos odvezla slovenská firma Old City Bike, působící na Obchodnej akadémii, Nevädzová 3, Bratislava. Dále mohly firmy uspět ve vedlejších soutěžích - o nejlepší fotku s titulkem „Healthy food, healthy life“, o nejlepší krátkou prezentaci firmy ve výtahu s názvem „90 sekund ve výtahu“ a o nejlepší plakát.
Volné chvíle mezi fiktivním obchodováním vyplnil pestrý kulturní program. Zábavu zajistily poutavé prezentace firem vystavovatelů, přednášky zajímavých a úspěšných hostů, například Jana Plavce nebo Michala Mikuláška. Návštěvníci se také mohli těšit z hudebních vystoupení nadaných umělců, například Izabely Mišalkové nebo hudební skupiny Snap Call. Tancem výstaviště rozhýbaly taneční skupiny AT studio Domino a Jana Volek Dance. Tiger team účastníky zasvětil do bojového umění džiu-džitsu a oko potěšila módní přehlídka VOŠON a SPŠO. Veletrhu se každoročně dostává velké podpory. Nad letošním ročníkem převzala záštitu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D., a primátorka hlavního města Prahy Mgr. Adriana Krnáčová, MBA.
Veletrh z pohledu organizátora
Mezinárodní veletrh je celý školní rok připravován fiktivní firmou Antre, která působí na Obchodní akademii, Praha 10, Heroldovy sady 1. Antre tvoří studenti 4. ročníků ekonomického lycea i obchodní akademie. Na rozdíl od běžných fiktivních firem jedná společnost Antre zcela reálně. Její činností je například zajistit sponzory, kulturní program a soutěže, komunikovat s médii i samotnými firmami, evidovat přihlášené fiktivní firmy, vystavovat faktury, vést účetnictví a celkově zajistit hladký průběh veletrhu.
Organizování a pořádání veletrhu byla pro nás, tým Antre, opravdu velká zkušenost. Na začátku školního roku jsme vůbec netušili, kolik zodpovědnosti a úsilí příprava tak velké akce zabere. Do práce jsme se však pustili po hlavě, třebaže s minimálními zkušenostmi a jen matnými představami o tom, co všechno se od nás bude očekávat a požadovat. Začátky byly velmi těžké. Každý jsme měli plno nápadů, proto nebylo snadné se vždy shodnout. Nepomohl nám ani fakt, že jsme všichni chodili do jiné třídy a vídali se pouze na hodinách Antre. Postupem času jsme se však sjednotili v jeden tým.
Na přípravu veletrhu jsme měli k dispozici pouze 96 hodin čistého času, proto jsme museli pracovat velmi důsledně. Veletrh byl i přes všechny popsané překážky opravdu úspěšný. Věříme, že se návštěvníkům a vystavovatelům na veletrhu líbilo. Děkujeme všem, kteří s námi spolupracovali, a těm, kteří nás podporovali. Dále sponzorům, bez nichž by akci nebylo možné zrealizovat, a hlavně paní profesorce Romaně Borovičkové, vedoucí projektu, která nám byla oporou a vedla nás tím správným směrem.