• Oblíbené
  • Poznámka

Do zahraničí vyjelo díky podpoře odborných praxí v Německu a Česku 6 500 žáků středních škol

Vydáno:

Program podpory odborných praxí Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM letos slaví 20 let. Během té doby se podařilo vyslat do sousední země přes 3 700 mladých lidí z ČR a víc než 2 700 z Německa přijelo k nám. Na praxích strávili celkem 17 678 týdnů, což převedeno na roky představuje zhruba 340 let! Dvacet let realizace programu znamená nejen šest a půl tisíce vyslaných žáků a žákyň z nejrůznějších oborů, ale také vykázanou finanční podporu ve výši 4 240 990 eur, v přepočtu více než miliardu korun.

Do zahraničí vyjelo díky podpoře odborných praxí v Německu a Česku 6 500 žáků středních škol
Mirka
Reifová
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem
„Poznal jsem nové způsoby truhlářské práce. Lidé jsou v Německu podobní jako u nás a byli ke mně milí a přátelští. Před praxí jsem měl obavy, že se nedomluvím, ale nakonec jsem to zvládl,“ popisuje své zážitky z praxe v zahraničí 18letý Michal.
Jak česko-německé odborné praxe probíhají?
V rámci Programu podpory odborných praxí mají žáci středních odborných škol, učilišť a studenti vyšších odborných škol ve věku od 16 let možnost absolvovat odbornou praxi v sousední zemi. Praxe se uskutečňují ve firmách, dílnách, sociálních zařízeních či v institucích veřejné správy v sousední zemi. Minimální délka praxe činí dva týdny. Každý účastník programu získá evropský certifikát (tzv. Europass Mobility), který může být důležitou pomůckou v dalším profesním životě a zároveň dokladem o účasti na zahraniční odborné praxi.
„Cílem Programu podpory odborných praxí je umožnit účastníkům získat nové profesní zkušenosti, poznat pracovní prostředí a také kulturu a způsob života v sousední zemi. Klademe důraz na zapojení praktikantů do běžných pracovních povinností, určitě nikde nevaří kávu nebo jen nekopírují papíry. Zkušenosti získávají přímo v oborech, ve kterých jsou vyučeni,“ popisuje koordinátorka programu na české straně Jarmila Půbalová. Její kolegyně z Německa Jana Kremling doplňuje: „Jsme hrdí na každého žáka a každou žákyni, kteří se rozhodnou vystoupit ze svého známého prostředí a vyjedou si rozšířit obzory na druhou stranu hranice. Často se vracejí obohaceni profesně i osobnostně.“
Program podpory odborných praxí využily stovky českých škol
Největší zájem o výjezdy na praxe je mezi školami v Praze, Ústeckém a Plzeňském kraji, přihlásit se ale mohou zařízení z celé republiky. Celkem se za dobu trvání projektu uskutečnilo 1 042 praxí v Česku a 1 066 v Německu. Některé školy využívají nabídky opakovaně.
Program je otevřený pro všechna odborná odvětví, zúčastnit se naopak nemohou gymnázia a vysoké školy. Díky financování ze strany Česko-německého fondu budoucnosti a programu EU Erasmus+ dostávají školy na hostování praktikantů peněžní příspěvek.
V případě, že škola či zařízení partnera v druhé zemi dosud nemá, jí Koordinační centrum TANDEM může pomoci ho najít. Stačí se zaregistrovat do online kontaktní databáze na www.tandem-org.eu/partner. Podrobnosti k termínům a další informace na www.tandem-org.cz/praxe.
Kontakt pro bližší informace:
Jarmila Půbalová
Koordinátorka Programu podpory odborných praxí
e-mail:
telefon: +420 377 634 759
Podporovatelé:
celková finanční podpora: 4 240 990 eur
prostředky EU: 2 058 887 eur
Česko-německý fond budoucnosti: 1 879 498 eur
 
Počty realizovaných výměn v letech 2000–2020 podle regionů
Kraj (ČR)
Počet
Praha
186
Ústecký kraj
165
Plzeňský kraj
141
Moravskoslezský kraj
79
Pardubický kraj
76
Jihomoravský kraj
68
Středočeský kraj
67
Zlínský kraj
65
Jihočeský kraj
57
Olomoucký kraj
37
Liberecký kraj
36
Královéhradecký kraj
36
Karlovarský kraj
30
Kraj Vysočina
23
CELKEM
1 066
 
Nejčastější zastoupení oborů SŠ, kde se realizují výměny
*
Hotelnictví a pohostinství
*
Administrativní práce
*
Stavební obory, zpracování dřeva a plastů
*
Živočišná výroba, lesnictví, zemědělství, zahradnické práce
*
Zdravotnická povolání
*
Sociální práce
*
Kuchař
*
Ekonomické profese
*
Elektro
*
Výroba strojů a zařízení, klempíř, instalace, montážní práce
*
Výroba a zpracování kovů
*
Informatika
*
Výroba a zpracování papíru, tiskařství
*
Zpracování kamene, výroba stavebnin, zpracování skla a keramiky
*
Pekař, cukrář
*
Kosmetika a péče o tělo
*
Veřejnosprávní činnost
*
Umělecká povolání
*
Výroba a údržba dopravních prostředků
*
Zpracování textilu
*
Prodej (maloobchod)
*
Publikační, knihovnická, překladatelská činnost

Sdílení dokumentu

Poznámka k dokumentu