Sladké oříškové pomazánky

Sladké oříškové pomazánky
Oříškové pomazánky, pro které se ujalo obecné označení podle značky jedné z nich - nutelly, milují nejen děti. Jsou sladké a dobře roztíratelné. Je mezi nimi ale zásadní rozdíl v kvalitě. Tým profesorky Hajšlové a profesora Kocourka z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze podrobil v pořadu A DOST! internetové televize Stream.cz velkým nezávislým testům celkem 27 lískooříškových a arašídových krémů a másel prodávaných u nás a pro srovnání dvě z Německa. Zjišťoval v nich škodlivé látky, plísně, cukry a také to, jaké jsou jejich senzorické vlastnosti, tedy jak chutnají. Ukázalo se, že některé obsahují rakovinotvorné látky a jeden z výrobků dokonce desetinásobně překračuje maximální povolený limit toxických produktů plísní. Tady je duo vítězů a čtveřice poražených, kterým se raději vyhněte.
Doporučené:
1.
Nutella FERRERO
, 350 g
Ferrero Česká, s. r. o., Praha 5, Česká republika
: 216,90 Kč / 1 kg
2.
ALNATURA, Erdnuss muss BIO
, 250 g
Výrobce/prodejce:
Vyrobeno v Německu. Zemědělská produkce mimo EU / Globus ČR k.s., Praha 9, Česká republika
239,60 Kč / 1 kg
Pozor, nedoporučujeme:
1.
nature's energy meridian smooth peanut butter no palm oil!, 100 % nuts,
280 g
DELMART, s. r. o., Čestlice
342,50 Kč / 1 kg
2.
Sympathica, Lískooříšková pomazánka
, 400 g
Lidl Česká republika, v. o. s., Praha 5
62,30 Kč / 1 kg
Na základě výsledků nezávislých testů pořadu A DOST! stáhl obchodní řetězec Lidl všechny šarže Lískooříškové pomazánky Sympathica z prodeje. Důvodem byl vysoký obsah rakovinotvorné látky MCPD, která v ní byla zjištěna.
3.
Carla, CREAM KAKAOOŘÍŠKOVÝ KRÉM
, 400 g
CARLA spol. s r. o., Dvůr Králové na Labem, Česká republika