Žákovský parlament v březnu – Měsíci knih – uspořádal dobročinný projekt. Jednalo se o sbírku knih určených pro klienty Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v Hořicích. Žáci, rodiče, zaměstnanci i široká veřejnost ochotně přinášeli knihy, o nichž věděli, že už je nebudou číst, ale ani je nechtěli vyhodit, protože to je to poslední, co se dobrým knihám může stát. Podařilo se nám nasbírat cca 500 zajímavých a čtivých titulů všech žánrů, jež poslouží dobré věci a v nelehkých životních chvílích co nejvíce zpříjemní život nemocným.
Daruj knihu, daruj radost: projekt žákovského parlamentu Puzzle
Lenka
Bartoníčková
koordinátorka žákovského parlamentu
Tomáš
Sůva
koordinátor žákovského parlamentu
Knihovnička v parku
Velmi nás potěšilo, že sbírka byla impulzem ke vzniku něčeho nového. Díky šikovným rukám údržbářů vznikla z odloženého nábytku knihovnička, která je umístěna v parku ústavu. Kolemjdoucí si tak mohou v parku knihy vypůjčit, posedět si s nimi na lavičce nebo třeba nějakou knihou přispět. Naučili jsme se spolupracovat, komunikovat, uvědomili jsme si hodnoty zdraví a vzájemné pomoci. Z projektu se všichni společně radujeme, protože má mít pokračování – knihy budeme pomáhat průběžně doplňovat a obměňovat.
Setkání žákovských parlamentů v Senátu ČR
Oslavy výročí 30 let od sametové revoluce jsme v ZŠ Na Daliborce zakončili vskutku velkolepě. Ve čtvrtek, dne 21. 11. odjeli zvolení zástupci školního parlamentu do Prahy, aby na půdě Senátu ČR odprezentovali charitativní projekt Daruj knihu, daruj radost. Původně mělo jít jen o „lov autogramů“ od herce Adama Mišíka a oblíbeného senátora Marka Hilšera, ale stalo se nemožné a po neskutečném představení si chlapci a děvčata vybojovali zaslouženě druhé místo, a tedy titul jednoho z nejlepších a nejinspirativnějších projektů na českých školách za uplynulý školní rok.
Akci jsme brali jako výlet, chtěli jsme si prohlédnout Karlův most. Už jen to, že jsme byli vybráni, pro nás znamenalo obrovský šok. Je pravda, že se nám do vystoupení v Senátu ze začátku moc nechtělo… Přece jen od nového školního roku vytváříme nový kolektiv, ne všichni žáci i rodiče s naším směrem souhlasí a nebojí se nahlas vyjádřit svůj nesouhlas a pracovali jsme na jiných projektech (Movember, Na startu sezony apod.). Ředitel školy Sezima nás do toho tak trochu natlačil s tím, že nám se vším pomůže. Na to jsme se taky mohli spolehnout a velká část práce na video prezentaci, již lze zhlédnout na serveru YouTube.com, ležela na jeho bedrech. Děti se nám však povedlo nastartovat a pak už byla práce jednoduchá…
Na zkouškách naší prezentace jsme se scházeli brzy ráno i pozdě odpoledne, vymýšleli jsme text. Nebylo to jednoduché, ale tvrdá dřina se vyplatila. Zatímco děti z jiných žákovských parlamentů svazovala nervozita, naši členové šli na pódium před zraky 200 párů očí zcela uvolnění a vysmátí. Připravili si velice vtipný komentář a scénky, kterými reagovali na mnohé krásné záležitostí týkající se nejen naší školy, ale i celého města. Hodit trubičku po senátorovi ve Valdštejnském sále se přece nepodaří každý den. Byla paráda sledovat žáky zpovzdálí, ale to, co následovalo, nás bude motivovat do další práce ještě hodně dlouhou dobu. Jak pan M. Hilšer, oficiální kandidát na prezidenta ČR, tak místopředsedkyně Senátu paní M. Horská byli z našeho představení doslova unešení. Přál bych vám slyšet tolik chvály na adresu dětí, když mnohým z nich ještě nebylo ani 12 let. Snad nám tohle báječné jádro na škole zůstane a my splníme závazek vůči skvělým lidem v Ústavu pro tělesně postižené v Hořicích, jimž jsme se zařekli, že je nepřestaneme podporovat a nezapomeneme na ně. Zaslouží si naši pozornost.
Velké díky všem, kteří se na projektu podíleli, nosili knihy nebo nás podporovali. Rádi bychom se hluboce uklonili i kolektivu zaměstnanců Ústavu a samozřejmě dětem a jejich skvělým rodičům, kteří je na cestě k demokracii, na cestě k žákovskému parlamentu při ZŠ Na Daliborce tak podporují.
Autor fotografií ze Senátu: Jan Krčmář