Aktuality - strana 174

V Česku přibývá dětí, které nastupují do základní školy po odkladu povinné školní docházky.
Vydáno: 29. 08. 2019
Několik změn a novinek čeká v začínajícím školním roce na studenty i učitele. V pilotním režimu se bude vyučovat předmět technika, ministerstvo chce zvyšovat platy učitelů nebo reformovat regionální školství.
Vydáno: 29. 08. 2019
V pondělí 2. září 2019 vypuknou Národní oslavy Jana Amose Komenského, které zahájí vernisáž výstavy Uč se moudrým býti! Orbis pictus v běhu věků. Tato společná výstava Národního muzea (NM) a Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského (NPMK) představí jedno z nejslavnějších děl Učitele národů, na které vzpomínal i Johann Wolfgang von Goethe.
Vydáno: 28. 08. 2019
Na příkladu českého vzdělávacího systému si ukážeme, proč je systémový přístup tak důležitý a proč nestačí nasypat do něj jen více peněz. Na srovnání přírodního jezírka a chemií narvaného bazénu si také názorně ukážeme, v čem jsou učící se organizace vůči svým lidem a svému okolí zodpovědnější a proč na tom ve finále vydělají úplně všichni. Uvidíte, co dělají učící se organizace jinak a co díky tomu získávají.
Vydáno: 28. 08. 2019
Výuka plavání na školách je nedostatečná, děti nemají z vody respekt, varují instruktoři a záchranáři.
Vydáno: 28. 08. 2019
Pro prvňáčka je vstup do školy zdrojem nejrůznějších pocitů. Nechybí mezi nimi těšení na něco nového, zvědavost, hrdost na to, že už je školák, ale ani strach z neznámého.
Vydáno: 27. 08. 2019
Dášeňce radil hlas přírody jednoznačně: „Ty, Dášeňko, když už máš kukadla, dívej se před sebe a zkus chodit.“ V dané situaci nejlepší možná rada. Dášeňce hlas přírody radí, jak maximálně využít svůj psí potenciál. Co by asi radil hlas přírody nám – kdybychom ho dnes ještě poslouchali? Co by nám asi poradil někdo, komu leží náš osud na srdci a má i dostatečný přehled a nadhled?
Vydáno: 27. 08. 2019
Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci selhávají a nedokážou využít teorii v praxi. Jako povinnou vidí ministr matematiku při maturitě v horizontu osmi až deseti let.
Vydáno: 26. 08. 2019
Obliba alkoholu mezi mladistvými klesá. Zatímco v roce 2011 často pila přes míru pětina šestnáctiletých Čechů, v roce 2015 už to bylo jen 12 procent.
Vydáno: 26. 08. 2019
Americká trash metalová kapela Metallica včera večer rozduněla vyprodané Letňany v rámci svého turné WorldWired Tour. Již po druhé  se rozhodla podpořit projekt Obědy pro děti. Českým dětem tak darovala celkem 72 000 obědů za 1 799 816 Kč! Z každé prodané vstupenky šlo 25 Kč na školní oběd!
Vydáno: 23. 08. 2019
Deset až dvacet dětí ze sta může být nadaných, v každé třídě jich tedy podle odborníků může sedět několik. Jen malá část z nich však může využít podpory od svých učitelů nebo státu. O tom, jakým způsobem jim pomoci řešit školní i rodinné problémy, rozvíjet svůj potenciál a zároveň vyrůstat ve vyrovnaného dospělého, bude jednat odborná konference Potřeba změny ve vzdělávání nadaných, kterou v Praze hostí Společnost pro talent a nadání od 21. srpna.
Vydáno: 23. 08. 2019
Změnu stipendijního programu pro místní studenty vysokých škol připravil Karlovarský kraj. Reaguje tím na nedostatek kvalifikovaných učitelů a lékařů.
Vydáno: 22. 08. 2019
MŠMT poskytne finanční podporu celkem 4 projektům s českou účastí, které uspěly v mezinárodním hodnocení výzev společné technologické iniciativy ECSEL ( Electronic Components and Systems for European Leadership ) a jejichž řešení bude zahájeno v roce 2019. MŠMT na realizaci těchto projektů poskytne v období do roku 2022 celkem 76,6 milionu Kč.
Vydáno: 22. 08. 2019
Nabízejí stipendia, přednostní bydlení i výuku angličtiny
Vydáno: 21. 08. 2019
Projekt Pošli aktovku dál rozjela letos poprvé Praha 6. Darované školní pomůcky pomohou například samoživitelům a pěstounským rodinám, může si pro ně však přijít kdokoliv.
Vydáno: 21. 08. 2019
Pracovní portály podobnými poptávkami nyní přímo překypují. Ředitelům se krátce před začátkem nového školního roku sestavují rozvrhy velmi těžko. Do ideálního stavu totiž podle ministerstva školství chybí 6 tisíc kantorů.
Vydáno: 20. 08. 2019
O další 1 mld. Kč zejména na platy v regionálním školství a 30 mil. Kč na program obědů pro děti ze sociálně nejslabších rodin se oproti předběžnému plánu zvýší rozpočet MŠMT, dohodli se na dnešním jednání k rozpočtu na příští rok ministryně financí Alena Schillerová a ministr školství Robert Plaga. Celkový rozpočet kapitoly MŠMT bez zdrojů EU dosáhne téměř 213 mld. Kč, což představuje meziroční navýšení o 17 mld. Kč.
Vydáno: 20. 08. 2019
EDUin: Publikujeme komentář Boba Kartouse, který se pozastavuje nad tím, že zákon ukládá rodičům dbát o rozvoj dětí včetně školní docházky, ale učitele nelze za špatné vzdělávání postihnout. Text vyšel 5. 8. v Lidových novinách.
Vydáno: 19. 08. 2019
Školy v Moravskoslezském kraji vylepšují výuku jazyků
Vydáno: 19. 08. 2019