Zlatá medaile od dánského prince

Vydáno: 2 minuty čtení

Dánský princ Joachim předal medaile pěti nejlepším týmům v rámci European Union Science Olympiad (EUSO) - patnáctého ročníku týmové soutěže evropských fyziků, chemiků a biologů do sedmnácti let, který se konal od 7. 5. do 13. 5. v Kodani za účasti 48 týmů z 24 zemí Evropské unie. Soutěž představovala skutečnou výzvu, se kterou se studenti z České republiky popasovali velmi zkušeně a dosáhli prestižního úspěchu. Domů vezou zlatou a bronzovou medaili.

Řízení školy onlineŽáci během vědecké olympiády museli řešit náročné úlohy s typicky dánskými tématy. Jedna se věnovala grónskému ledovci, kdy studenti pracovali se skutečným ledem přivezeným z Grónska, včetně v něm žijících organismů, a druhá byla zaměřena na nalezení "chytrého" řešení, jak zajistit dostatek potravin pomocí mořských organismů. V obou tématech naši studenti excelovali a přišli s originálním řešením. Česká republika se tímto výsledkem zařadila mezi nejúspěšnější evropské země a opakovaně prokázala efektivní systém práce s přírodovědnými talenty.

Na výběru a přípravě soutěžících se již řadu let podílí Národní institut pro další vzdělávání (NIDV) prostřednictvím Talentcentra, které je v úzké spolupráci s pedagogy a odborníky Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové a Přírodovědecké a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Zlatý český tým byl složen z fyzika Jindřicha Jelínka (z Gymnázia Olomouc - Hejčín; vítěz letošního celostátního kola Fyzikální olympiády), chemika Richarda Veselého (z Gymnázia Budějovická, Praha 4; vyhrál letošní celostátní kolo Chemické olympiády) a biologa Jiřího Janouška (z Gymnázia Budějovická, Praha 4; obsadil 3. místo v celostátním kole Biologické olympiády).

Druhý český tým byl nejlepším z bronzových týmů a tvořil ho fyzik Adam Mendl (Gymnázium, P.de Coubertina, Tábor), chemik Michal Straka (z Gymnázia Na Vítězné pláni, Praha 4) a bioložka Kateřina Bezányiová (z Gymnázia U Balvanu, Jablonec n. Nisou).

Další informace najdete na: