Zdravice ministra školství k zahájení nového školního roku

Vydáno: 4 minuty čtení

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga dnes zahájil nový školní rok v Základní škole Sadská na Nymbursku, kde se zúčastnil také slavnostního dekorování prvňáčků. Jako již tradičně i letos vám přinášíme jeho zdravici k zahájení školního roku 2021/2022:

Vážené paní ředitelky, páni ředitelé, vážené paní učitelky a páni učitelé, milé žákyně a milí žáci, studentky a studenti, pracovnice a pracovníci ve školství, vážení a milí rodiče,

jsme na prahu nového školního roku, který, věřím a přeji si, bude probíhat v klidnějším režimu než ten předchozí. Záležet to bude na mnoha faktorech, nicméně je potřeba si uvědomit, že situace je úplně jiná než před rokem, a to hlavně díky pokračujícímu očkování. Chtěl bych velmi poděkovat těm učitelkám a učitelům, ale i dalším zaměstnancům škol, kteří se nechali naočkovat, a to ať už v rámci přednostní registrace v březnu tohoto roku, nebo až poté. Je to totiž věc, která výrazným způsobem přispěje k bezpečnému a trvalému návratů žáků do školních lavic v novém školním roce.

Jak jsme na tom po prázdninách po epidemiologické stránce, to ukáže screeningové testování, které se ve školách uskuteční v prvních 10 dnech školního roku. Chtěl bych apelovat na rodiče, aby nechali své děti testovat, protože jen tak, tedy při co nejširším vzorku, může být informace, která z tohoto screeningu vzejde, co nejpřesnější. Věřím také, že ministerstvo zdravotnictví udělá vše pro to, aby již nedošlo k plošnému uzavření škol, ale je potřeba si uvědomit, že lokálně, z rozhodnutí příslušné krajské hygieny, toto nastat může. Nicméně díky zkušenostem z minulého školního roku je systém na tuto věc připraven.

Do škol v minulých dnech odešlo z ministerstva několik důležitých materiálů. Tím nejzásadnějším z hlediska fungování je samozřejmě manuál k provozu škol a školských zařízení, který vznikl na základě široké diskuse s řediteli škol a školskými asociacemi, a to zejména s cílem, aby byl pro ředitele škol proveditelný. Jsem přesvědčen, a naznačuje to také zpětná vazba ze škol, že se nám to podařilo. Materiál je opět přehledně rozdělen do doporučujících, závazných a informativních částí, což byla věc, kterou školy v minulém školním roce velmi ocenily. Dalším důležitým materiálem jsou metodická doporučení jak přistupovat k naplňování rámcových a školních vzdělávacích programů. Chtěl bych apelovat na učitele, že návrat do škol nemá být o překotném dohánění učiva, ale zejména o efektivní výuce, která se zaměří na to hlavní. Pro školy je připravena metodická pomoc Národního pedagogického institutu a této věci bude přizpůsobena také práce České školní inspekce.

O prázdninách probíhaly po celé republice letní kempy, na které se nám podařilo vyčlenit 260 milionů korun, a podpořit tak všech zhruba 400 žadatelů. Dosavadní zpětná vazba hovoří o tom, že tyto aktivity splnily svůj účel. Navazovat na ně bude Národní plán doučování, na který je v podzimních měsících vyčleněno dalších čtvrt miliardy korun, kterými podpoříme rozpočty škol. Následně bude doučování probíhat také z podpory Národního plánu obnovy. Školy dostanou včas veškeré informace o tom, jak mohou tuto pomoc, která bude probíhat následující tři roky, využít.

Vážené paní ředitelky, páni ředitelé, vážené paní učitelky a páni učitelé, milé žákyně a milí žáci, studentky a studenti, pracovnice a pracovníci ve školství, vážení a milí rodiče, přeji Vám všem v novém školním roce mnoho zdraví, sil a vůle tento další náročný školní rok zvládnout.

Váš

Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy

 

Zdroj: https://www.msmt.cz/zdravice-ministra-skolstvi-k-zahajeni-noveho-skolniho-roku