Vyhlášení výsledků Zlatého Ámose 2020

Vydáno: 4 minuty čtení

K oslavám výročí narození Jana Amose Komenského a ke Dni učitelů už 27 let patří korunovace oblíbených učitelek a učitelů – Ámose fyzikáře (vybírá z nominovaných partner ankety ČEZ), Ámose matikáře (vybírá z nominovaných MŠMT), Ámose sympaťáka (volí diváci ČT :D), Dětského Ámose (volí dětská porota) a Zlatého Ámose (volí dospělá porota).

Letošní ročník se musel přizpůsobit současné mimořádné situaci. „Slavnostní veřejné finále s úžasnou atmosféru fandících žáků, kteří společně se svými pedagogy usilují o titul nejvyšší, jsme museli zrušit. Ale tradici související se Dnem učitelů jsme chtěli zachovat. Proto výsledky 27. ročníku ankety Zlatý Ámos vyhlašujeme bez finále, pouze formou tiskové zprávy a videa na Facebooku a webu zlatyamos.cz,“ říká zakladatel ankety Slávek Hrzal. „Neviditelný virus zabránil finálovému klání, nemohl se uskutečnit vzácný okamžik, kdy i kantorská autorita se přiblíží k dětské duši a společně z toho pak vytryskne vzácná souhra zkušeného orchestru. Názorný příklad, jak má vypadat škola,“ dodává předseda poroty MUDr. Jan Cimický.

O titulu Zlatý Ámos letos nerozhodovala porota, ale semifinalisté, kteří zvítězili v jednotlivých regionech. Nejvíce hlasů od nich dostal a Zlatým Ámosem školního roku 2019/2020 se stává Tomáš Míka z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. „Z udělení titulu Zlatý Ámos mám obrovskou radost a jsem za něj moc vděčný. Zejména proto, že je to soutěž, která je zaměřená na to, co je podle mého názoru důležité, na sepětí, porozumění a spolupráci mezi studenty a učitelem,“ řekl po oznámení výsledků nový Zlatý Ámos. „Chtěl bych poděkovat především své fantastické 4.B, protože tenhle Zlatý Ámos je pro nás,“ upřesnil Tomáš Míka.

Hlasování na webu ČT :D přiřklo titul Ámos sympaťák 2020 Vladimíru Švarcovi ze ZŠ v Rajnochovicích. Dostal 3 557 hlasů – 29% z celkového počtu 12 338 hlasů. „Pan učitel Vladimír Švarc je všemi žáky naší školy velmi oblíbený pro svoji přímočarost, laskavost, vtip, inteligenci a schopnost zapojit všechny žáky do skvělých aktivit. Je pohotový, názorný a ideální kantor pro dnešní svět,“ napsali o něm jeho žáci.

Titul Dětský Ámos 2020 v tomto ročníku nebyl udělen.

Nejoblíbenější učitelkou fyziky se ve školním roce 2019/2020 stala Jana Doubková ze ZŠ Antonína Sochora v Duchcově. „Hodiny fyziky si nedovedeme představit bez pokusů a názorných pomůcek. Stále něco pozorujeme, zjišťujeme, sestrojujeme, vyvozujeme. Každá hodina je jinak zajímavá, ale v každé je dobrá nálada. Proto se na její hodiny těšíme,“ napsali děti o své oblíbené fyzikářce. Partner ankety, společnost ČEZ, stejně jako v minulých letech k titulu ČEZ Ámos přidává finanční příspěvek v hodnotě 200 000 Kč na nákup vybavení do učeben technických předmětů.

MŠMT už tradičně vybírá mezi nominovanými Ámose matikáře. V tomto ročníku by ministr Robert Plaga korunoval Danu Mynářovou ze ZŠ Bakalovo náměstí v Brně. „Je to sympatická osoba se světle hnědými vlasy. Je vždy ochotná každému vše vysvětlit a nevzdá to, dokud to daný žák nepochopí,“ tak oblíbenou matikářku popsali žáci, kteří ji do ankety přihlásili.

„Jsem velmi rád, že mohu v tomto nelehkém čase popřát všem vítězům letošního Ámose. Jsem rád, že se soutěž uskutečnila i přesto, že podmínky tomu úplně nepřejí. Pevně doufám, že v příštím roce bude anketa už ve standardních podmínkách, stejně jako pevně doufám, že se v nejbližších týdnech vrátíme do škol,“ vzkazuje ministr školství Robert Plaga.

„Také já za všechny, kteří se na organizaci ankety podílejí, gratuluji letošním Ámosům k úspěchu. Těším se, až se setkáme a osobně předáme koruny a dary od partnerů vítězům,“ přidává se ředitel ankety Slávek Hrzal.

Další informace najdete na www.zlatyamos,cz, na Facebooku Zlatý Ámos a na Instagramu.

Zdroj: http://www.zlatyamos.cz/aktuality/296/vyhl%C3%A1%C5%A1en%C3%AD-v%C3%BDsledk%C5%AF-zlat%C3%A9ho-%C3%81mose-2020