Vernisáž ve školních lavicích. Žáci si připomenou odkaz Václava Havla

Vydáno: 2 minuty čtení

5. října by oslavil 80. narozeniny prezident Václav Havel. U příležitosti tohoto výročí připravil vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni na svém audiovizuálním portále jsns.cz speciální lekci, která žákům středních a nejvyšších ročníků základních škol nabídne Havlovu absurdní hru Vernisáž a zprostředkuje jeho odkaz coby dramatika a básníka. 

Tento týden připomene Havlovo výročí řada institucí. Zatímco připravované akce míří na širokou veřejnost, Jeden svět na školách přiblíží prezidenta, dramatika a humanistu nejmladší generaci. 

Nově připravená audiovizuální lekce obsahuje čtyři aktivity do hodin českého jazyka a literatury. První dvě vycházejí z televizní inscenace Vernisáž, kterou rok po sametové revoluci natočil režisér Ivan Rajmont, další  dvě pak z Havlovy básnické sbírky Antikódy.

V nabídce Jednoho světa na školách jsou audiovizuální lekce o Havlovi zastoupeny dlouhodobě (Občan Havel, Václav Havel Praha – Hrad, The Plastic People of the Universe). Ve výuce je využívají hlavně učitelé dějepisu a společenských věd. „Nová lekce se nevěnuje osobě Václava Havla, ale především jeho dílu,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni. „Inscenaci Vernisáže jsme zařadili na základě výběru samotných studentů a pedagogů,“ dodává.

Lekce vznikla ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Film i metodické materiály jsou k dispozici pro registrované uživatele portálu jsns.cz. Na vyžádání vám rádi zřídíme dočasný přístup.

Audiovizuální portál jsns.cz je vzdělávací platformou pro učitele, která jim zdarma nabízí více než 200 – převážně dokumentárních – filmů. Ke každému snímku je vypracovaná unikátní metodika v podobě aktivit do vyučovacích hodin, otázek a odpovědí a dalších didaktických materiálů. Vedle něj realizuje Jeden svět na školách i další projekty. Mezi jinými nedávno proběhlé Studentské volby, Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách, kampaň Proti ztrátě paměti nebo vzdělávací soutěž Hledá se LEADr. V květnu pravidelně uděluje Cenu Gratias Tibi pro aktivní mladé lidi.

 

Kontakt:

Karel Strachota – ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách

karel.strachota@jsns.cz, 226 200 432, 777 787  930

 

Lída Součková – mediální koordinátorka vzdělávacího programu Jednoho světa na školách

lida.souckova@jsns.cz, 222 200 431, 777 787 967