Suk – Čteme všichni 2018: Jdeme do finále!

Vydáno: 2 minuty čtení

Hlasování 26. ročníku ankety o nejoblíbenější dětskou knihu „SUK – Čteme všichni 2018“ potrvá do pondělí 25. března 2019. Zbývá poslední týden.

Děti a knihovníci hodnotí knižní produkci roku 2018 a v 26. ročníku celorepublikové ankety hlasují o nejoblíbenější dětskou knihu. Z hlasovacích lístků vylosujeme 50 dětí, které získají knižní dar. V České republice jde o nejstarší anketu svého druhu, její tradice sahá až do roku 1993.
Tato akce Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského (NPMK) motivuje dětské čtenáře, cíleně rozvíjí a posiluje vztah dětí ke knihám a ke vzdělanosti vůbec. Anketa chce upozornit co nejširší okruh veřejnosti (včetně pedagogické) na nové tituly literatury pro děti a mládež a zároveň zachytit čtenářské preference dětí. U zrodu této
akce stála v 90. letech publicistka a knihovnice Ivana Hutařová, autorka odborných publikací o dětské literatuře, která působila právě v Pedagogické knihovně J. A. Komenského. Profesor František Václav Suk byl pedagog a zakladatel studijní Knihovny českých spisů pro mládež (1919), která je dnes známa jako Sukova studijní knihovna literatury pro mládež. Tato unikátní knihovna je součástí knihovních fondů NPMK.

Jde o jedinečnou sbírku literatury pro děti a mládež v češtině a slovenštině, která poskytuje zázemí pro rozvoj literární kritiky a historie literatury pro děti a mládež. Hlasovat v anketě „SUK – Čteme všichni 2018“ (elektronicky a prostřednictvím hlasovacích lístků) je možné ve dvou kategoriích: Cena dětí a Cena knihovníků. Kromě veřejné ankety probíhá také hlasování odborné poroty učitelů českého jazyka, na jehož základě je udělena Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. Součástí vyhodnocení ankety je také Cena Noci s Andersenem, kterou získá nejčtenější titul během akce Noc s Andersenem. Ta proběhne 29. března 2019.

Více informací získáte na webu www.npmk.cz: https://www.npmk.cz/knihovna/sukova-knihovna/suk-cteme-vsichni. Výsledky předchozích ročníků ankety najdete v odkazu https://www.npmk.cz/knihovna/sukova-knihovna/suk-cteme-vsichni/predchozi-rocniky. Další dotazy zodpoví Mgr. Pavla Veškrnová (Veskrnova@npmk.cz), tel.: 221 966 428.

 

Zdroj: Tisková zpráva ze dne 18. března 2019 Národního pedagogického muzeua a knihovny J. A. Komenského