Studentské volby – středoškoláci budou vybírat ze dvou kandidátů na prezidenta

Vydáno: 4 minuty čtení

V úterý 16. a středu 17. ledna se na 337 středních školách po celé České republice koná II. kolo Studentských prezidentských voleb. Středoškoláci budou vybírat mezi dvěma kandidáty na prezidenta České republiky: Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem, kteří postoupili z prvního kola reálných voleb. Projekt organizuje Jeden svět na školách (JSNS), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

Do voleb mají možnost se zapojit všechny střední školy. Na většině zúčastněných škol hlasovali studenti už v prvním kole Studentských voleb, které se konalo ve dnech 12. a 13. prosince. Do druhého kola se měli možnost přihlásit i ty školy, na kterých se první kolo Studentských voleb nekonalo. 

337 zapojených škol

Ke II. kolu se registrovalo celkem 337 škol z celé České republiky (158 gymnázií, 141 SOŠ a 38 SOU). Mapa zapojených škol je k dispozici zde. „Zájem škol je veliký, a to i přesto, že se Studentské volby konají v letošním roce již potřetí. Vyučující projevili přání i o II. kolo prezidentských voleb, což jsme zohlednili a rozhodli jsme se ho uspořádat. Potvrzuje se, že Studentské volby považují za smysluplný projekt, který středoškoláky atraktivní formou seznamuje s principy zastupitelské demokracie a přispívá k výchově aktivních občanů,“ uvádí Karel Strachota, zakladatel a ředitel JSNS.

Výsledky I. kola Studentských voleb

V prvním kole, stejně jako v reálných volbách, vybírali studenti prezidenta z devíti kandidátů, kteří se ucházeli o post hlavy státu. Zvítězil Jiří Drahoš (33,59 %), za ním následoval Miloš Zeman (19,95 %) a na třetím místě se umístil Marek Hilšer (13,23 %). Ostatní prezidentští kandidáti získali následující podíly hlasů: Pavel Fischer (9,57 %), Michal Horáček (9,26 %), Mirek Topolánek (6,25 %), Jiří Hynek (3,04 %), Petr Hannig (2,72 %) a Vratislav Kulhánek (2,39 %).

Výsledky II. kola Studentských voleb

Výsledky Studentských voleb budou zveřejněny ve středu 17. ledna v odpoledních hodinách. Výsledky voleb vyhodnocuje nezávislá výzkumná agentura Kantar Millward Brown.

Návštěva škol během hlasování

V případě zájmu novinářů o návštěvu některé ze zúčastněných škol v průběhu voleb je možné získat od pořadatele bližší informace o přesném termínu jejich konání na vybrané škole a kontakt na vyučujícího, který volby organizuje. Výběr z fotografií pořízených během prosincového hlasování najdete na stránkách projektu - v sekci pro novináře.

O projektu

Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami. Školy se do projektu přihlašují dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. Volit mohou studenti starší 15 let. Průzkumy potvrzují, že hlasování „nanečisto“ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a platným volebním systémem. Procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi. Učí se rozpoznávat nástroje používané politiky k přesvědčování voličů při předvolebních kampaních, uvědomují si spojitost politiky s médii a význam vlastní aktivní účasti ve volbách. Historicky první Studentské volby proběhly v roce 2010.

Organizace a průběh

Organizaci voleb na jednotlivých školách zajišťují tříčlenné volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Na hlasovacích lístcích, které všechny zapojené školy obdržely, je seznam devíti kandidátů ucházejících se o prezidentský úřad. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu. Výsledky zpracovává sociologická agentura Kantar Millward Brown. Podrobné informace o projektu a výsledky všech předchozích Studentských voleb, včetně výsledků I. kola prezidentských, najdete na jsns.cz/volby.

Materiály pro studenty a vyučující

Pořadatel připravil pro školy, které se do projektu zapojily hlasovací lístky, informační plakáty, pokyny pro voliče i studentské komise a samolepky na volební urny. Součástí podkladových materiálů jsou i tematické audiovizuální lekce, které jsou spolu s vypracovanými výukovými lekcemi školám k dispozici na webovém portálu JSNS.CZ. Vyučující tak mají možnost se studenty zhlédnout některý z dokumentárních filmů vztahujících se k volbám nebo zorganizovat společnou aktivitu věnující se tomuto tématu.

Kontakt:

  • Karel Strachota; ředitel vzdělávacího programu JSNS; tel.: 777 787 930, e-mail: karel.strachota@jsns.cz
  • Eva Lukášová; koordinátorka projektu Studentské volby; tel.: 728 974 348, e-mail: eva.lukasova@jsns.cz
  • Táňa Abrhámová; mediální koordinátorka vzdělávacího programu JSNS; tel.: 734 428 395, e-mail: tana.abrhamova@jsns.cz

Zdroj: Tisková zpráva Člověk v tísni, o. p. s.